Sprašujem se, v čem je smisel vsako leto predstavljati nove prenosnike in le te še malo »popeglati«, da so videti novi, ko vendarle stari modeli v vseh pogledih zadostujejo. O tem sem razmišljal med predstavitvijo Asusovega novega Zenbooka, kjer se je marsikaj vrtelo okoli dveh »cvekov«.
Z Matjažem sva se že večkrat obregnila na ponudbo prenosnikov v naših trgovinah, ki se ne izboljša, čeprav izdelovalci v rednih intervalih bruhajo nove modele, ki naj bi bili nadvse razburljivi in svetlobna leta pred predhodniki. Niso. Kako bi bili? Nekaj odstotkov večja moč ne pomeni ravno veliko v kategorijah naprav za široke ljudske množice. Med takšne sodijo tanki prenosniki, pri katerih je prenosljivost in če sem odkrit, še lepota, pred vsemi ostalimi lastnostmi. Trditev lahko podkrepim na svojem primeru. Ker ga imam ves čas, razumite to dosledni, pri sebi, je zame važno, da je dovolj majhen, lahek in ravno prav zmogljiv, da na njem normalno delam. Nekaj moči seveda potrebujem za obdelavo fotografij in občasno montiranje videa, pri čemer mi je popolnoma vseeno, ali je upodabljanje zaključeno v nekaj minutah ali v pol ure. Za enkrat mi zadostuje in pričakujem, da bo tako še nekaj let, dve leti star Asusov Zenbook 13 z Intelovim procesorjem enajste generacije. To ne pomeni, da ga ne bi zamenjal za letošnji model. Moška nečimrnost, ki se kaže v želji, da imam pri sebi vedno najboljše in najnovejše, me ni obšla. Zakaj ne? Ker nisem pripravljen spet plačati tisočaka in pol. Sploh me, ker mi, kot sem dejal, stari še odlično služi.
Nekoliko daljši uvod je na mestu, da boste razumeli, kaj želim povedati, glede Asusove predstavitve nadvse zanimivega prenosnika Zenbook S 13, za katerega boste morali pri nas odšteti 1739 evrov. Črka S v imenu označuje luksuzno različico, pri kateri je še posebej velik poudarek na debelini in teži. Od tu omenjena cveka. Debelina ne preseže enega centimetra in teža enega kilograma, za kar naj ne bi sklepali večjih kompromisov. Poglejmo, kaj pravijo. Ohišje iz zlitine magnezija in aluminija je s posebnim postopkom površinsko obdelano, da daje občutek, trdnost in odpornost keramike. Kljub tankosti jim je uspelo zadržati soliden nabor priključkov. HDMI, dva priključka USB tipa C s podporo standarda Thunderbolt 4 in eden tipa A ter 3,5 milimetrski za priklop žičnih slušalk oziroma zunanjih zvočnikov. Strinjam se, da v tej kategoriji naprav ne moremo pričakovati obilja raznovrstnih priključkov, a bi vseeno, kljub vse večji navezanosti na brezžične vmesnike, pričakoval režo za pomnilniške kartice. Ne zasede veliko in gotovo bi se je marsikdo razveselil. Jaz bi se jo zagotovo. Povedal sem že, zakaj?
Zaslon se po novem imenuje Lumina OLED in čeprav se lepo sliši, pravzaprav ni tehnične spremembe v primerjavi z lanskim, ki je bil ravno tako razločljivosti 2,8 K in zaslonskega razmerja 16:10. Novo ime ima tako reklamni namen, saj z njim hočejo subtilneje povedati, da gre za odličen zaslon OLED, z naborom storitev, v bistvu gre za ohranjevalnik zaslona, ki preprečuje, da bi se slika zapekla. Težava, ki je pri zaslonih OLED mogoča in v primeru upoštevanja nasvetov, preprečljiva. Asus je celo tako prepričan o tem, da je pripravljen med trajanjem garancije v takšnih primerih brezplačno zamenjati zaslon. Za odtenek bolj zanimiva je vgradnja še enega, sicer manjšega ventilatorja, katerega namen je izboljšati učinkovitost hlajenja. Do tu vse lepo in prav. Pravzaprav ne dvomim, da je hlajenje procesorja učinkovitejše, a ker je moč vgrajenega zgolj 20 vatov (i7 trinajste generacije), nisem prepričan, da je bil napor potreben oziroma koliko se bo bolje hlajenje poznal v zmogljivostih med uporabo prenosnika za realne naloge.
Asusu je prvega Zenbooka predstavil prek skoraj dvanajstimi leti in že takrat je izstopal v videzu kovinskega ohišja. Prepričan sem, da bi še danes »zažigal«, če bi ga na zunaj ohranili in vgradili sodobne elektronske komponente. To krepi moje prepričanje, da smo velikokrat priča nikdar končanemu glajenju in spreminjanju podrobnosti. Nekaj vendarle morejo početi, če želijo opravičiti vsako leto nov model in obenem spodbuditi zanimanje kupcev. Novi Zenbook je vsekakor zanimiv prenosnik, a takšni so bili že njegovi predhodniki. Želite, da povem drugače, bolj jasno. Ob obilnem popust na ceno ne boste naredili velike napake, če se boste odločili za model z Intelovim procesorjem enajste generacije.
Brez komentarjev