V krajini izdelovalcev mobilnih naprav je Asus osamelec, ki trmasto vztraja na prepričanju, da svet potrebuje fizično manjše pametne telefone z vrhunskimi zmogljivostmi, sodobno oblikovane in z novimi komponentami. Nežno manjši od Zenfona je samo še Apple Iphone SE, vendar na račun zastarele oblike in povečini dvema letoma generacijskega razkoraka.
Omenjena telefona nima smisla primerjati. Poleg tega, da sodita v različna okolja, Apple model SE namenja tistim, ki cenite in želite vstopiti v njegov skrbno negovan in zagrajeni vrtiček, a si ne morete privoščiti »pravega« Iphona, medtem ko Zenfone zlahka postaviš ob bok najboljšim telefonom z Androidom. Kot sta Samsung Galaxy S23 in Xiaomi 13.
Ne samo, da verjamem v obstoj tajne združbe ljubiteljev majhnih telefonov, poznam nekoga, ki se trmasto oklepa nekaj let stare Xperie Compact. Zato sem prepričan, da bi vas več posegalo po Zenfonu 10, če bi bil prisoten v ponudbah operaterjev. Škoda, da ni, kajti potem bi razburkal miren ribnik, imenovan trg pametnih telefonov na Slovenskem, ki ga najbolje označuje besedno sosledje, »sami krapi, ščuke pa ni«.
Procesor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (do 3,2 GHz), grafika Adreno 740 |
Omrežja | GSM/ HSPA/ LTE / 5G |
Zaslon | 15 cm (5,9 palca), AMOLED, 1080 x 2400 pik, 144 Hz, 1100 cd/m2 (vrhnja svetilnost) |
Kamera | 50 MP, IMX766 s fizično stabilizacijo; 13 MP širokokotna kamera, 112 stopinj; 32 MP RGBW sprednja kamera |
Vmesniki | Wi-Fi 7, Bluetooth 5,3, NFC, satelitski sprejemnik, USB-C, 3,5 mm avdio |
Biometrija | tipalo prstnega odtisa v tipki za vklop |
Operacijski sistem | Android 13, uporabniški vmesnik ZenUI |
Pomnilnik | Do 16/512 GB, ni reže za pomnilniške kartice |
Baterija | 4300 mAh, 30-vatno hitro polnjenje, 15-vatno brezžično polnenje |
Material | Utrjeno steklo, kovinski okvir, plastično hrbtišče (polikarbonat) |
Mere | 146,5 x 68,1 x 9,4 mm |
Teža | 172 g |
Priporočena cena | 819 € (8 GB / 128 GB) |
Ostal je tak, kot je bil
Zenfone 10 ne moreš z ničimer primerjati, saj v svojem velikostnem razredu praktično nima tekmecev. Razen enega. Lanskega modela Zenfone 9, saj nas tudi Asus ni uspel prepričati, da je razen procesorja res pomembna še katera od drugih nadgradenj. Vedno so in vedno bodo. A so ali nežne, in temu primerno nepomembne, oziroma imajo uporabno vrednost samo za peščico.
Še najmanj popravkov je bilo deležno ohišje. Materiali ostajaj kot tudi položaj in oblika obeh objektivov zadnjih kamer. Nov je logotip v spodnjem desnem robu hrbta in pod spodnjim objektivom ni obsežnega »besedičenja«. Pokru belega, črnega, modrega in rdečega ohišja so dodali še peto moderno zeleno. Kot vedno ne bodo vse dostopne na našem trgu.
Zaradi odsotnosti sprememb velja, kar sem zapisal lani. Plastično hrbtišče je nežno grobo, zato ne drsi in ni magnet prstnih odtisov. Telefon se ti bo že na prvi pogled zdel debelejši od nekaterih tekmecev. Res ni najtanjši, a obstaja razumljiv razlog. Debelina je eden od kompromisov manjših mer, saj bi zgolj nekaj milimetrov manj poslabšalo avtonomijo baterije. Še debelejši bo, ko ga boš oblekel v zaščitni ovitek, zaradi česar, zna biti občutek držanja neroden. Ne pa tudi uporaba v eni roki. Poleg mer pri tem pomagajo funkcije uporabniškega vmesnika za enoročno uporabo ter bližje sredini desnega boka premaknjen gumb za vklop z integriranim tipalom prstnega odtisa.
Glede ohišja je pomembno še naslednje. Je kompaktno izdelano z občutkom za oblikovanje podrobnosti, kot so reže nad zvočnikom, priključek za slušalke ali plastični pasovi v kovinskem okviru, pod katerimi se skrivajo antene radijskih vmesnikov. Morda te bo rahlo zmotil hrbet v dveh ravneh, saj plastični pokrov »štrli« nad rob kovinskega okvirja. Zdelo bi se mi lepše, da tega ne bi bilo, saj bi bil ravno odsekani kovinski okvir opaznejši!
Procesorskim zmogljivostim ni mogoče oporekati
Ko se spodobi za njihov najboljši telefon, so vanj vgradili najzmogljivejši Qualcommov procesor, ki je ta čas na voljo. Izboljšanje v primerjavi z lani gotovo je, toda ni takšno, kot bi pričakovali. Tako preko prsta obremenitveni test pokaže za dobrih 5 odstotkov višje zmogljivosti. Dokaj drugačna pa je termična slika. Medtem ko je bilo lani zmanjševanje zmogljivosti približno enakomerno skozi celotno trajanje obremenitve, je tokrat padec prvih 15 minut manj izrazit, a je zato v drugih 15 minutah opaziti ponavljajoča se močnejša zaviranja utripanja (hitrosti) jeder. Kar je na grafikonu videti kot padec globoko v rdečo področje. Približno takrat je opaziti hitro segrevanje, ki je po 30-minutnem testu za prijem nadležno vroče. Med običajno uporabo je tolikšna obremenitev redka. Lahko se pojavi med poganjanjem grafično zelo zahtevnih iger, kjer se izleti globoko v rdeča področja zagotovo ne odrazijo najbolje na igralno izkušnjo.
Največja obremenitev je obenem dober pokazatelj avtonomije baterije. V povprečju je v 30 minutah izgubila 17 odstotkov, kar predstavlja slabe 3 ure delovanje pri največjih obremenitvah komponent in prižganem zaslonu. Pri srednje zahtevni uporabi to pomeni, da bo telefon brez težav zdržal do večera in vsaj dan in pol pri nezahtevni. Kljub razmeroma majhni kapaciteti baterije avtonomija Zenfona 10 izstopa kot nadpovprečna. Hitrost polnjenja žal ni nič posebnega, zato pa smo končno dobili brezžično polnjenje, ki zagotovo doda nekaj k udobju uporabe naprave.
Ker vse več uporabljamo po več kartic, nekatere zanima, kako je s podporo več fizičnih ali elektronskih kartic SIM. Zenfone 10 ima ležišči za fizični kartici (eSIM ni podprt), ki delujeta po načelu »pripravljenosti«, saj telefon nima podvojenega radijskega vmesnika. Pomeni, da obe hkrati poslušata in zaznata »klic«, vendar ko ga ena od njiju sprejme in naprava zaradi tega preklopi na starejše omrežje druge (2G) ali tretje (3G) generacije, je druga ta čas neaktivna. Če te kdo kliče na številko, povezano z njo, bo dobil obvestilo o nedosegljivosti. Če pa tudi za glasovne klice uporabljaš novejšo digitalno tehniko (VoLTE) preko novejših omrežij (4G ali 5G), potem sta kartici ves čas aktivni in lahko klic prve prestaviš na čakanje, da bi prevzel dohodni klic druge.
Slaba plat majhnih mer je majhna zaslonska površina, ki ti zna povzročati preglavice, če nimaš popolnega videa. Zaradi enakega razloga tudi ni nobenega smisla, da bi telefon nudil višjo ločljivost od polne visoke. Na eni strani premijske zmogljivosti, ki jih po drugi zaradi majhnosti ne moreš vedno adekvatno izkoristiti. Razen tega nad predstavo zaslona nimam pripomb oziroma je za moj okus eden boljših. Svetilnost je dovoljšna za uporabo na prostem, barvne žive in pravilne, pri čemer imaš na voljo več barvnih načinov kot pri večini telefonov, dinamični je razpon dober in hitrost osveževanja na pričakovani ravni. Na voljo je 60, 90 in 120 oziroma z uporabo aplikacije Game Genie celo 144 herčno osveževanje slike.
Preprost in pregleden vmesnik
Pri Asusovem telefonu ti bo nadvse všeč, da ne pretirava z zapletenostjo ali prenatrpanostjo uporabniškega vmesnika z nameščenimi lastnimi ali tujimi aplikacijami. Razmeroma preprosto preobleko Androida zato odlikuje gladko in odzivno delovanje, minimalistični videz in podpora novostim, kot sta na primer opozorili, da sta aktivna kamera in (ali) mikrofon. Oboje je mogoče izklopiti preko priročnih bližnjic. To ni dokaz, da telefon med delovanjem prisluškuje, da bi nato prikazoval prilagojene oglase, kar sem že enkrat obrazložil, a vas kljub temu v to verjame vse več, temveč zaradi možnosti izklopa googlovega digitalnega pomočnika. Izklop mikrofona onemogoči vsakršne pogovore, na kar vas sicer telefon obvesti in predlaga ponovni vklop mikrofona. Podobno je s kamerami. Ko so izklopljene, ne moreš fotografirati.
Kljub kompaktnim meram je Zenfone 10 še dodatno prilagojen enoročni uporabi. Na voljo je namreč način, ki premakne zaslon navzdol, zaradi česar je sicer uporaba omejena in stransko okno za hiter dostop do izbranih aplikacij, ki se nato odprejo v manjšem plavajočem oknu.
Tako kot lani, kljub slabšemu tipalu!
Zenfone 10 je redkih telefonov, ki še vedno vztraja pri dveh kamerah. Razlog je v merah, saj bi tri zahtevala večje ohišje. Kar bi bilo strel v koleno, v kolikor bi bila dodatna kamere slaba bližinska (makro) ali celo nepotrebna globinska kamera.
V dobri dnevni svetlobi se kameri obneseta dobro. Še posebej glavna, kateri ne morem ničesar resnega očitati. Celo ne pri 2-kratni digitalni povečavi. Na voljo je dovolj slikovnih pik, da izrez ne vpliva prav veliko na kakovost fotografije. Barva, dinamika, kontrast in podrobnosti glavne kamere so na dovolj visoki ravni, a če sem odkrit, fotografije kljub vsemu niso občutno boljše od fotografij glavne kamere lanskega modela. Na prvi pogled korak nazaj predstavlja širokokotna kamera, ki ima tokrat tipalo slabše ločljivosti kot lani, kar se pozna v manj podrobnosti in slabši izostrenosti prizora na robovih. V barvni reprodukciji in ostalih lastnostih pa kakovost širokokotnih fotografij ne zaostajajo veliko za fotografijami glavne kamere.
Večja je razlike med njima v slabši svetlobi oziroma celo v mraku, kar lepo kažejo primeri. Na širokokotnih fotografijah se hitro prikradeta nejasnost in digitalni šum, v res slabi razmerah se »okvarijo« še barve, da različne osvetljenosti prizora posebej ne omenjam. V res slabi svetlobi je zatorej bolje, da širokokotne kamere ne uporabljaš, če to ni nujno potrebno.
Zelo podobno, bolje v dobih in slabše v slabih svetlobnih razmerah, se kameri obneseta med snemanjem videa, kjer pride do izraza še izredna stabilizacija. Zenfone 10 ima namreč še fizično stabilizacijo tipala, poleg optičnega in elektronskega sistema stabilizacija. Z uporabo vseh treh je mogoče izničiti močne tresljaje, a na račun omejenega vidnega polja prizora. Učinkovitost optimizacije je na ravni lanskega modela z rahlimi izboljšavami, ki sistem naredijo še posebej uporaben med snemanjem video posnetkov.
Za razliko od širokokotne kamere, kjer ima letošnje tipalo manj pik in je tudi fizično manjše od lanskega, je šlo v obratni smeri tipalo sprednje (selfi) kameri. Njena predstava je temu primerna. Selfiji so odlični v dobrih, razmeroma dobri v slabših in nerazpoznavni v temi. Zadnje ni nikakršno presenečenja, saj se podobno obnesejo praktično vse sprednje kamere sodobnih telefonov.
HVALIMO:
- Dostojen zvok stereo zvočnikov
- Čist in pregleden vmesnik
- Zmogljivosti in kompaktne mere
- Dobra glavna kamera
GRAJAMO:
- eSIM ni podprt
- Ne najboljša širokokotne fotografije v slabi svetlobi
- Močno segrevanje med obremenitvenim testom
- Ni v ponudbi operaterjev
- OBLIKA IN IZDELAVA
- ZASLON
- FOTOAPARAT
- DELOVANJE
- PROGRAMSKA OPREMA IN DODATNE FUNKCIJE
- CENA
Naj kupim?
Zenfone 10 je vsekakor zanimiv telefon, po katerem bi vas poseglo več, če bi ga našli v ponudbi operaterjev. Lažje je plačati zahtevane mesečne zneske, kot takoj ošteti dobrih osem stotakov. A ker gre v resnici za rahlo osvežen lanski model, je ta morda celo boljša izbira, kot njegova letošnja neposredna tekmeca Samsung Galaxy S23 in Xiaomi 13. Zmogljivostno in funkcijsko jim je enak, toda ob manjših merah. Če si torej resnični ljubitelj manjših telefonov in ne sodiš med zagovornike majhnosti, ki so glasni na spletu, v resnici pa imajo večje telefone, potem je Zenfone 10 zagotovo najboljša izbira med telefoni z operacijskim sistemom Android.
Se kje dobi podatek, koliko androidnih nadgradenj obljublja Asus za ta phone? Vsaj zame je tudi ta podatek pomemben, ko se odločam, katero napravo bi kupil.
Hvala.
Dve naslednji izdaji Androida, torej 14 in 15, in štiri leta varnostnih popravkov.