Vemo, kako je z dobavljivostjo Playstationa 5 in (sploh) Xboxa Series X. Podobno slabo je z najnovejšimi grafičnimi karticami (serije Geforce RTX 30), prav tako v splošnem s prenosniki in moteno je tudi že izdelovanje avtomobilov. Vse to zaradi težav v proizvodnji mikroprocesorjev, ki jih utegne v prihodnjih tednih in mesecih še povečati suša na Tajvanu.
Tajvanski proizvajalci polprevodnikov, kot je TSMC (eden največjih na svetu), si poskušajo priskrbeti kar največ cistern vode na zalogo, kajti v osrednjem in južnem delu države so po več mesecih z malo padavinami in poletju brez tajfunov vodne zaloge že pod 20 odstotki in infrastrukturna podjetja uvajajo redukcije. Vlada od industrije pričakuje za 7- do 11- odstotno zmanjšanje porabe vode.
Proizvodnja procesorjev je še posebej potratna z vodo, saj je treba silicijeve rezine po vsakem nanosu novih elementov konkretno izpirati, ta voda pa mora biti povsem čista. Zaradi filtriranja, da dosežejo tisočkrat čistejšo vodo od običajne pitne, jo vsaj tretjino »zlijejo« stran. Situacija se tako verjetno še nekaj časa ne bo izboljšala in tudi vsi proizvajalci prenosnikov, igralnih konzol in grafičnih kartic napovedujejo, da bodo zaloge pičle vsaj še do poletja, lahko pa tudi dlje.
Zaradi tovrstnih težav in tudi zaradi precejšnje odvisnosti od zgolj peščice proizvajalcev, večinoma v Aziji, je novi ameriški predsednik Joe Biden začel promovirati 37 milijard dolarjev (dobrih 30 milijard evrov) vreden projekt vzpostavitve proizvodnje čipov v ZDA. Medtem, ko lobira za podporo taki državni investiciji, pa je podpisal dekret, naj v stotih dneh preverijo dobaviteljsko verigo za štiri ključne sestavine elektronskih izdelkov: čipov, baterija z električne avtomobile, redke surovine in farmacevtske sestavine. Karkoli pa bo ta revizija ugotovila in tudi če bi se v ZDA odločili za ukrepanje s povečanjem lastne proizvodnje, je to srednje ali dolgoročen projekt in ne bi rešilo letošnjih zagat.
Naslovna fotografija: DepositPhotos
Brez komentarjev