Bi mu privoščili zaslon, ki simulira dobre lastnosti črno-belih ali barvnih specializiranih bralnikov elektronskih knjig, v upanju, da bo otrok manj časa na dan gledal vanj?
TCL ima čudno strategijo. Naredili so zanimiv zaslon, a so ga vgradili v manj zmogljiv telefon (oziroma tablični računalnik). Ne vem, zakaj. Morda v želji, da bo naprava toliko manj zanimiva za otroka, da bo ta poiskal bolj zanimivo dejavnost. Kdo bi vedel. Če bi TCL– pred časom smo preizkusili njihovo tablico – zaslon vgradil v »zverino«, ki kar poka od zmogljivosti, bi bila izbira verjetno primernejša. Namesto tega v telefonu TCL 50 Pro najdete Mediatekov procesor Dimensity 6300. Ni ravno »poden«, prej bi dejal, da gre za razmeroma dobro povprečje.
Ker telefona ne boste našli v lokalnih trgovinah, me bolj kot procesor in ostala potrebna elektronika zanima zaslon NXTPaper, ki je že dosegel tretjo generacijo. V osnovi gre za uporabo tehnike tekočih kristalov (LCD) z izboljšanim filtrom modre svetlobe, sistemom prilagajanja barv svetlobnim razmeram in krožnim polarizatorjem svetlobe (CLP), ki simulira njen naravni odboj in lom. Pogled nanj razkrije, da površina ni bleščeča oziroma da se okoliška svetloba z nje skoraj ne odbija. To blagodejno vpliva na udobje oči.
Telefon nudi več načinov prikaza, ki jih izbiramo s pomočjo dodatne bočne tipke. Običajen prikaz je podoben sliki na kateremkoli drugem zaslonu. Sledijo trije načini simulacije prikaza. Barvni način prikaže manj barv v primerjavi z osnovnim načinom, črno-beli način je še najbolj podoben bralnikom, tretji način pa v želji po čim manjši porabi energije izklopi dobršen del funkcij telefona.
TCL zaslon – podobnega na tehniki OLED za svoje tablične računalnike razvija Huawei – simulira dobre lastnosti zaslonov bralnikov, med katerimi pa iz razumljivega razloga ni porabe. Ta je praktično enaka porabi kateregakoli drugega zaslona LCD!
Brez komentarjev