Evropski parlament je torej potrdil direktivo o univerzalnem polnilniku za elektronske naprave v Evropski uniji. Nekateri slavijo novo zmago bruseljske politike nad samovoljo velikih korporacij, a sam nisem tako prepričan v to.
Nedvomno se kdo »poenotenja« veseli, meni pa se ta regulacija še vedno zdi odvečna in tudi s precejšnjimi luknjami in potencialnimi negativnimi učinki na dolgi rok. Prav tako nisem prepričan, da bo zares rešila tisto, kar je bil verjetno osnovni namen – prisiliti Apple, da še pri telefonih iPhone uporabi priključek USB-C namesto zdajšnjega Lightning. Če že regulacija, pa sploh ne vidim razloga za tako dolga prehodna obdobja. Čemu, komu na čast, je treba dati proizvajalcem dve leti ali celo tri leta in pol v primeru prenosnikov, da prilagodijo svoje naprave. Kot prvo, mnogi nimajo česa prilagajati, kvečjemu morda uravnavanje napetosti in toka za podporo sprejetemu standardu za hitro polnjenje (PD 100 W), saj že tako ali tako (leta!) izdelujejo naprave z USB-C. Tisti, ki jih morda na določenih področjih še ne, pa tudi že dolgo vedo, da bo to postal standard, in so doslej imeli dovolj časa za razmišljanje o tem in načrtovanje prihodnjih izdelkov s tem priključkom. Če je ovira prenos direktive v nacionalne zakonodaje – časa za to je eno leto – naj bi zadevo sprejeli kot uredbo, kakor denimo za roaming in še kaj, in določili, da začne veljati čez pol leta. Igričarskih prenosnikov, ki potrebujejo višje moči polnjenja, tako ali tako niso vključili. Čeprav so v direktivi omenili razširitev standarda Power Delivery (PD) na 240 W, a so ga, kdo ve zakaj, pustili za revizijo direktive. Mnogo prenosnikov že ima ustrezen polnilni priključek, tudi če ima zraven še enega, proizvajalcu lastnega. Zato res ni razloga za tako dolgo odlašanje.
Direktiva zajema naslednje kategorije naprav: mobilne telefone, tablice, digitalne fotoaparate (»kamere«), slušalke in slušalke z mikrofonom, prenosne igralne konzole, prenosne zvočnike, e-bralnike, tipkovnice, miške, prenosne navigacijske sisteme (mar te še kdo izdeluje?), ušesne slušalke (s polnilno škatlico) in prenosnike. Marsikje se je industrija že sama poenotila v podpori priključku USB-C, ponekod Apple v tem sodeluje (tablice) ali je celo vodilni (prenosniki). Drugod pa se tudi pospešeno dogaja premik od mikro USB in še kakšnih ostankov zgodovine k enotnemu vtiču za polnjenje, tako da direktiva v praksi bolj ali manj uzakonja obstoječe stanje, ne vnaša kakšne drastične spremembe.
Skrbi me nekaj drugega. Že na začetku, ob prvem predlogu, sem zapisal, da lahko tako zakoličenje standarda zmanjša motivacijo proizvajalcev za tehnološki razvoj na tem področju ali ga celo povsem ustavi. V Bruslju sicer zatrjujejo, da bodo ocenjevali nove tehnologije in po potrebi direktivo prilagajali, vendar vemo, kako hitro stvari tam potekajo. Lahko samo v konkretnem primeru pogledamo, koliko časa je potekalo sprejemanje, in še prej dogovarjanje na politični ravni, da je to sploh problem, in vmes že skorajda ni bil več. Kako so prikladno preložili vključitev standarda za brezžično polnjenje in za žično polnjenje zmogljivih prenosnikov na nedoločeno prihodnost, in kako dolgo prehodno obdobje so pustili, pa je lahko hitro jasno, da karkoli novega obetavnega se bo morda pojavilo, še dolgo ne bo vključenega v direktivo in prek nje v zakone. Tudi, kdo bo izdeloval naprave z dvojnimi priključki, če USB-C mora (!) biti, ali poskušal dokazati, da je tega upravičeno izpustil, ker je ponudil nekaj boljšega. Nasploh nisem zagovornik zapovedovanja (ali prepovedovanja) točno določenih tehnologij. Mislim, da je mogoče trg spodbujati in regulirati na druge načine.
Moti me tudi, da se pri vsem skupaj ves čas v bistvu meša dve različni zadevi, in da se regulacija ukvarja zgolj z »vhodnim« priključkom. Torej s tem, kakšna je »luknja« v napravi in kakšen vtič gre vanjo. Popolnoma pa proizvajalcem prepušča odločitev o »izhodnem« priključku. Na napajalniku je tako lahko še vedno klasični USB-A, medtem ko bodo avtomobilski proizvajalci šli vse bolj v USB-C, in bomo tako še naprej morali iskati različne kable za polnjenje istih naprav doma in na poti. Predvsem pa ima direktiva v naslovu univerzalni polnilnik, toda v resnici zapoveduje vrsto priključka oz. fizičnega vtiča. Res daje tudi tehnične smernice za napajalnik (polnilnik), vendar bi bil ta lahko univerzalen tudi v primeru, če bi v njegov izhodni priključek vtikali različne kable (eden bi se končal z vtičem USB-C, drugi z Lightningom, itd).
Zanimivo bo spremljati, kako se bodo standardu za hitro polnjenje prilagodili tisti proizvajalci telefonov, takih je več kitajskih znamk, ki zdaj glasno promovirajo svoje rešitve za ekspresno dodajanje energije v baterije. Težko verjamem, da bi se jim odpovedale. Prav tako bodo vsaj nekatere, ki na to veliko stavijo, skoraj zagotovo še naprej prilagale napajalnike telefonom. Razen, če bodo ocenile, da jih je že dovolj v obtoku in jih potencialni kupci telefonov že imajo.
Prav tako ali še bolj zanimivi bodo poskusi, kako uvesti nekaj novega brez »kršenja« direktive. Predpostavljam, da bo razvoj šel v smeri brezžičnih rešitev ali pa kakšnih magnetnih kontaktov (»pinov«), ki bi lahko prevzeli nalogo podatkovnega prenosa. Nič presenetljivega ne bo, če bo Apple preprosto preskočil USB-C, uvesti mu ga ni treba vse do iPhona 17 jeseni 2025, in se odločil za možnost s kontakti ali pa bo podatkovni del uspel nekako dodati magnetnemu brezžičnemu polnjenju Magsafe. Lahko pa seveda že naslednje leto pripravi iPhone 15 z USB-C, kot so napovedovale nekatere govorice že pred pol leta.
Tudi če Bruslju »uspe« in Apple posvoji USB-C še za iPhone, me to ne prepriča v nujnost direktive. Ne zdaj, ko res ni nobenega večjega problema z različnimi priključki, ko tudi napajalniki med različnimi vrstami naprav in znamkami povsem zadovoljivo delujejo. Še manj pa čez dve ali tri leta, ko niti zdajšnjih občasnih težav najbrž ne bo več. EU je tokrat povsem zamudila in v svoji vnemi »urediti nered« (ki ga je uredil že trg sam) nato kvečjemu povzročila škodo prihodnjemu razvoju ter potencialno razjezila kupce, če bo še več naprav prihajalo v prodajo brez napajalnika.
Naslovna fotografija: DepositPhotos
Pa žične miške, tipkovnice, usb-c hubi na zaslonih, je pa res, slej ko prej, bo vse brezstično, brezžično. Hvala za prispevek.