Čeprav nas iz vseh strani prepričujejo, da so nova mobilna omrežja in nove storitve svetlobna leta pred obstoječimi, je resničnost pogosto popolnoma drugačna. Od zvenečega napredka večina nima ničesar oziroma so nam izboljšave dostavljene po kapljicah.
Omrežje pete generacije (5G) je tipičen primer tega. Pravzaprav mi je vseeno, ali je v bližini nadgrajena bazna postaja ali ne, ravno tako, ali imam pravi telefon. Za 99,999 odstotka vsega, kar počnem, zadostujejo hitrosti omrežja LTE, zaradi morebitnega enega promila, ko ne, pa mi je vseeno. Kot da to ne bi bilo samo po sebi dovolj, se spopadamo še z dvema »manjšima« težavama. Omejeno pokritostjo in povezano slabšim signalom znotraj prostorov ter ne ravno dosti krajšimi zakasnitvenimi časi. Nič od tega ne bo boljše, dokler ne bodo operaterji začeli graditi samostojnega (SA) omrežja in tehnologijo pete generacije vgradili še v jedrno omrežje, ne zgolj v radijski del. Obenem se s tem kaže glavna težava, s katero se soočajo operaterji. Vem, da vedo, saj to ves čas ponavljamo, a vseeno se sprašujem, ali se zavedajo, da kompleksnost in zmogljivosti omrežja presegajo potrebe nas običajnih uporabnikov. Če se, potem postane jasno, kaj bo poleg rutinskega širjenja omrežja 5G letos njihova glavna usmeritev.
Vedenje kam morajo iti, še ne pomeni, da bo pot preprosta. Naloga operaterjev bo najprej prepričati podjetja, da za daljinski nadzor uporabijo omrežje 5G, in nato, da je to popolna osnova za gradnjo novih procesov in v primeru javne uprave javnih storitev, povezanih s tako čislano digitalno preobrazbo (digitalizacijo). In tu trčimo ob bistvo. Na eni strani so obljube ponudnikov infrastrukturnih naprav in rešitev ter na drugi tisti, ki bi jih kupili, preoblikovali po svojem obličju in uporabljali. Vodilo je razmeroma preprosto. Kupim in uporabim samo tisto, kar mi bo prineslo preprosto izračunane prihranke oziroma prednosti. Ne navideznih. Morda se je pred leti ljubljanskemu županu zdelo odlična ideja gradnja javnega Wi-Fi brezžičnega omrežja, a se ni obnesla. Lahko špekuliramo, da tedaj niso mogli predvideti razvoja mobilnega omrežja in predvsem tendence operaterjev po uvedbi vse več vključenih količin storitev, a bi morali. Nima smisla zgraditi ničesar, kar ne povrne stroška gradnje oz. nikomur ne koristi, in neuporabljeno visi na »kandelabrih«. Ni nemogoče, da bodo podobno usodo doživele nekatere rešitve v omrežjih 5G, ki jih ponujajo kot suho zlato. Pa naj gre poslovne, za rešitve pametnih mest ali česa podobnega. S tem želim poudariti, da je okoli obljub, česa vsega so nova omrežja sposobna in kaj vse nam bodo prinesla, še vedno veliko megle, za katero optimistično pričakujem, da jo bo letošnje leto odpihnilo.
Novi modeli telefonov so komaj kaj drugačni od leto starejših modelov. Šele ko jih primerjaš z dvema ali tremi generacijami starejšimi opaziš, kolikšen je bil napredek, in katere funkcije so preživele.
Združljivost s 5G se ni izkazala niti kot pospeševalec prodaje telefonov. Danes ga podpirajo praktično vsi novi. Obenem se zdi, da LTE še ni rekel zadnje, kajti seli se v vesolje. Starlink je v orbito poslal šest satelitov, ki podpirajo neposredno povezavo s telefoni preko obstoječih standardov mobilne telefonije. Že letos bo mogoče pošiljati kratka sporočila, čemur bosta naslednje leto sledili še storitvi prenosa podatkov in telefonskega klica. To meče čudno luč na Applov satelitski klic v sili, ki so ga predstavili že skoraj pred dvema letoma in se razen redkih izjem ni preselil še na sistem Android. Če se bo telefon preprosto neposredno povezal s satelitom, kot bi se povezal z bazno postajo, bo storitev v hipu zastarela. Ne bi bilo prvič, da je Apple na velik zvon obesil nekaj, kar se kasneje ni obneslo. Podobno se je godilo zaslonom, ki so zaznali moč pritiska. Takrat so govorili o manjši revoluciji, danes se jih le še redko kdo spominja.
Na telefone se skozi velika vrata vrača umetna inteligenca, ki ima poleg obogatene resničnosti in mobilnega igranja potencial spodbudi razvoj storitev, za katere bodo omrežja LTE premalo zmogljiva. Programske algoritme smo zadnja leta večinoma povezovali z izboljševanjem mobilne fotografije, zdaj pa postajajo pomembni še na drugih področjih. Lahko bi dejali, da bodo procesorji z enotami za umetno inteligenco, algoritmi in evolucija omrežji 5G letos osrednje vodilo razvoja mobilnih komunikacij in storitev ter posredno telefonov.
Naslovna fotografija DepositPhotos.
Brez komentarjev