Z isto številko boste dosegljivi na telefonu, uri in še tablici
Matjaž Ropret 14. septembra 2024 ob 06:38

Telekom Slovenije je zdaj tudi v živo prikazal delovanje enotne številke na več različnih napravah oz. karticah SIM. Storitev, ki jo je napovedal nedavno, namerava uvesti do konca letošnjega leta. Izvedeli smo tudi nekaj več podrobnosti, določene neznanke pa še vedno ostajajo.

»Preslikava« iste številke na drugo ali več kartic je najpogosteje omenjana v kontekstu pametnih ur. Proizvajalci namreč za njihove ure običajno želijo, da so dostopne na isti številki, kot jo ima uporabnik na telefonu. To je denimo razlog, da Telekom in tudi drugi operaterji ne prodajajo ure Apple Watch Cellular, ki omogoča povezovanje v mobilna omrežja, pri urah Huawei pa denimo ta možnost v Sloveniji ni delovala. Tudi vzpostavitev storitve sama po sebi še ne bo pomenila, da denimo Apple Watch takoj delovala, kajti za to bo treba opraviti še dodatna testiranja in usklajevanja z ameriškim podjetjem. Podobno bo verjetno z ostalimi, a denimo ure Samsung Galaxy Watch ali Google Pixel bi se lahko (pravilno) povezovale v Telekomovo mobilno omrežje prej kot Applove.

Sama možnost več naprav pod dežnikom ene številke seveda ni omejena na kombinacijo telefona in ure. Mogoče bo poljubno kombiniranje. Nekdo bo denimo želel imeti dva telefona, mogoče tablico namesto ure ali prenosnik. Zdaj bo uporablja to, kasneje drugo napravo. Vse »podrejene« naprave namreč lahko izkoriščajo tudi podatkovni prenos in imajo pravzaprav tudi svojo mobilno številko, četudi so vse dosegljive na isto. Vsako od dodatnih kartic je torej mogoče poklicati tudi ločeno od glavne, kar prav tako odpira določene možnosti uporabe.

»Delež nosljivih naprav v našem omrežju se konstantno povečuje, zato jim želimo tudi v tem delu zagotoviti napredno uporabniško izkušnjo. Z rešitvijo enotne številke bo lahko uporabnik svojo mobilno številko hkrati uporabljal na več napravah brez prestavljanja SIM-kartice. Ob odhodnem klicu s katerekoli svoje naprave se bo predstavljal z eno mobilno številko, ob dohodnem pa bodo zvonile vse naprave hkrati. S prevzemom klica na eni napravi bodo ostale naprave prenehale zvoniti in dohodni klic se bo označil kot sprejeti klic,« je pojasnila direktorica Razvoja poslovanja v Telekomu Slovenije Katja Šajnovič.

Ni še povsem jasno, kako bo Telekom Slovenije zapakiral samo storitev in ali bo kakšna omejitev glede števila dodatnih kartic. Zelo verjetno bo zanje nekaj doplačila k glavni naročnini, verjetno pa ne bo treba plačevati treh polnih naročnin za denimo glavno in dve dodatni kartici z isto številko. Že zdaj je mogoče dobiti dodatno kartico, ki izkorišča količine iz glavnega paketa, vendar ta doslej ni imela enake številke.

Tehnološko gledano zadeva ni omejena na eSIM, v napravah so lahko tudi klasične plastične kartice SIM. Seveda v tistih, ki jih sprejemajo, kajti večina ur zaradi omejenega prostora omogoča zgolj uporabo načina eSIM. V telefonih se ta opcija prijemlje počasneje, uporabljana je predvsem za namenske pakete za potovanja zunaj Evropske unije.  

Naslovna fotografija: DepositPhotos

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja