Naslednik brezžičnega standarda Wi-Fi 6E je najverjetneje oddaljen najmanj leto, toda obljublja pomembno pohitritev prenosnih hitrosti in bolj stabilne povezave!
Prepričan sem, da ima marsikdo doma omrežno opremo standarda Wi-Fi 4 (po stari klasifikaciji 802.11n) in vas čaka nadgradnja na novejše standarde. Na katerega? Oblikujejo namreč že sedmo različico, ki obljublja običajno. Hitrejše povezave, manjše zamude (latenco) in bolj gladko upravljanje z več povezavami. Wi-Fi 7 še ni rešitev morebitnih obstoječih težav z delovanjem brezžičnega omrežja. Prej pogled, kaj bo prinesel razvoj in morda odločitev, ali se splača počakati in kakšno različico preskočiti. Usmerjevalnike in dostopne točke namreč kupujemo za vsaj sedem let!
Wi-Fi 7 (802.11be) ohranja združljivost z obstoječimi standardi, kar praktično pomeni, da bodo stare in nove naprave brezskrbno sobivale v izboljšanem omrežju. Le da bodo ene izkoriščale nove zmogljivosti in druge ne. Kot vedno je na prvem mestu povečanje hitrosti. Kar za do štirikrat. Hitra so že obstoječa omrežja Wi-Fi 6 (802.11ax), zato to pomeni občutno pohitritev. Kako jo nameravajo doseči, ko vendarle poznamo omejitve širjenja radijskih valov?
Kot obstoječi, bo tudi novi standard izkoriščal ista pasovna območja: 2,4; 5 in 6 GHz. Območja so razdeljena v kanale, ki si jih lahko razlagamo kot pasove avtocest. V območju 2,4 GHz je enajst kanalov, vsak širok 20 MHz. 45 jih je v območju 5 GHz. Obenem jih je mogoče združevati in ustvariti kanale široke 40 ali 80 MHz. V območju 6 GHz je kanalov 60, medtem ko trenutno najnovejši standard Wi-Fi 6E dovoli združevanje do širine 160 MHz. Wi-Fi 7 bo širino podvojil na 320 MHz. Širši je kanal, več podatkov steče sočasno preko njega in večja je hitrost. Elementarno!
To še ni vse. Drug način hitrejšega prenosa so nove modulacije QAM (kvadraturna amplitudna modulacija). Bolj zmogljiva je modulacija, več podatkov radijski signal prenese na enkrat, zmogljivejši mora biti procesor sprejemnika, ki vse skupaj dekodira, in bolj je prenos občutljiv na motnje. Standard Wi-Fi 5 (802.11ac) podpira modulacijo 256-QAM (8 bitov na enkrat) in Wi-Fi 6 modulacijo 1024-QAM (10 bitov). Wi-Fi 7 bo podpiral modulacijo 4096 (12-bitov). Toda ker višja modulacija zahteva močnejši signal in je občutljivejša na motnje, ne dobimo za nekaj faktorjev večje hitrosti. 25 odstotni skok zmogljivosti smo zabeležili pri prehodu iz Wi-Fi 5 na Wi-Fi 6. Podobno lahko pri novem standardu Wi-Fi 7 na račun višje modulacije pričakujemo 20-odstotni povečanje prenosnih zmogljivosti.
Wi-Fi nadaljujejo z izboljševanjem tehnologij OFDMA, MU-MIMO in TWT, ki so pomembne prednosti standarda Wi-Fi 6.

Združevanje kanalov in zmogljivejša modulacija, bo zaslužna za večje prenosne hitrosti. A še pomembnejša bo zmogljivost MLO (Multi-Link Operation). Obstoječi standardi predvidevajo vzpostavitev povezave med napravami v enem frekvenčnem območju. Tudi taki, ki podpirajo vsa tri. Usmerjevalnik se vedno odločil, katero območje bo uporabil (2,4, 5 ali 6 GHz). Standard Wi-Fi 7 pa predvideva združevanje več frekvenc v eni povezavi – torej preko dveh ali več kanalih v različnih frekvenčnih območjih. Vrnimo se k primerjavi s cestami. Če so kanali pasovi na eni avtocesti, bi slednje pomenilo, da hkrati vozimo po več vzporednih različno širokih avtocestah. Poleg tega sposobnost MLO omogoča optimalnejše delovanje, stabilno povezavo in kratke zamude, saj bo povezava vedno vzpostavljena preko najboljšega možnega kanala.
Qualcomm je predstavil sistemski nabor za Wi-Fi 7 s pasovno širino do 33 Gb/s pri štiripasovni povezavi preko 16 podatkovnih tokov.
Standard Wi-Fi 7 ne bo ustvarjen kot zamenjava za Wi-Fi 6, saj bosta oba verjetno sobivala vrsto let. Toda njegove izboljšave bodo pripomogle pri prenosu videa visoke razločljivosti, optimalnejšemu igranju iger v oblaku in morda vzponu aplikacij dodane in navidezne resničnosti (AR in VR). Se pravi povsod tam, kjer so zahtevane velike hitrosti in nizke zamude. Da pa bodo prednosti dosegljive, bodo nov standard kot vedno morala podpirati naprave. Usmerjevalniki, dostopne točke – tako imenovana omrežna oprema – in na drugi strani naprave, ki se bodo z njimi povezovale (telefoni, tablice, prenosniki, …). Izboljšave so očitne. Kaj to pomeni? Preprosto. Če ste ravnokar zamenjali omrežno opremo za Wi-Fi 6 ali celo Wi-Fi 5, bo verjetno pametnejše, da počakate in preskočite Wi-Fi 6E.
- Apple mora drugim proizvajalcem ur dopustiti tesnejšo integracijo z iPhonom
- Kia EV3: Izjemno sproščujoč avto, kadar ne nadleguje s piskanjem (#video)
- KRATKI TEST Xiaomi 15: Čemu bi sploh posegal po ULTRI? (#video)
- Elroq je električni Karoq, ki bencinskega ne bo ogrožal (#video)
- Google s Pixlom 9a kaže Applu, kako se temu streže
Brez komentarjev