Wi-Fi 6 lahko prinese nekajkratno razliko v hitrosti brezžičnega omrežja
Matjaž Ropret 7. aprila 2022 ob 16:55

Domače brezžično omrežje sem nadgradil s kompletom treh naprav prepletenega omrežja TP-Link Deco X50, ki podpirajo standard Wi-Fi 6, in pridobil ogromno. Ni nujno, da bo povsod tako, kajti k izboljšanju veliko prispeva specifična konfiguracija mojih prostorov in razporeditve naprav, toda večje zmogljivosti so vsekakor opazne. Tule so moji prvi vtisi, konkreten test omenjenega kompleta sledi malo kasneje.

Približno tri leta imam v hiši razpostavljeno prepleteno omrežje (angl. Mesh), ki je nadomestilo prejšnjo telovadbo z osrednjim usmerjevalnikom in podaljševalniki dosega oz. dostopnimi točkami na mestih, kjer se jih je dalo priključiti na kabel. Rešitev s tremi in kasneje štirimi enakimi napravami, ki znajo pametno in po dveh kanalih oz. frekvenčnih pasovih (2,4 GHz in 5 GHz) usmerjati promet med seboj in do povezanih telefonov, tablic, računalnikov, televizorjev, kamer in vsega ostalega, kar sobiva v omrežju, je bistveno bolj elegantna, zagotavlja višje hitrosti (po zraku), enotno ime omrežja povsod, omogoča enostavno upravljanje v aplikaciji na telefonu in tudi širitev omrežja. Tako sem, kot rečeno, lahko dodal četrti »satelit«, da sem pokril določeno sobo, kjer je bil signal že res šibek, in (kasneje) tudi imel možnost po kablu priključiti nekaj zunaj hiše.

Za to omrežje sem uporabljal naprave TP-Link Deco M5 in z njihovim delovanjem sem bil izjemno zadovoljen. Res je sicer, da hitrosti po stanovanju niso bile tako visoke, kot jih omogoča priključek oz. naročnina na »trojčka«, toda vseeno so bile vsaj dvakrat višje od prejšnjih, in dejstvo je, da jih konkretno znižujeta debeli steni na vsako stran iz (osrednjega) prostora, do kamor so speljani kabli in kjer so zato modem, glavni satelit prepletenega omrežja in omrežna shramba (NAS). Zdaj sem tri (pomembne) satelite zamenjal z modeli Deco X50. Trenutno so v velikonočni akciji na nemškem Amazonu za ugodnih 250 evrov (skupaj s poštnino), kar je bila prva motivacija za nadgradnjo, druga pa v tem, da s tem omrežjem (z uporabo starih satelitov) pokrijem tudi kletne prostore, kjer je prav tako precej računalnikov in drugih naprav s povezavo v internet in kjer je signal doslej še zagotavljal stari usmerjevalnik.

Posamezni usmerjevalniki oz. sateliti Deco M5 so dokaj majhni. Okrogli in nizki. Novi Deco X50 so po premeru podobni, a nekajkrat višji. Že po zunanjosti se vidi, da gre za bistveno zmogljivejše naprave, ki bi morale zagotavljati še boljši signal in višje hitrosti. Čemu niso že v prejšnji generaciji izdelovali podobnih? So jih, a so bile bolj redke, ker preprosto tehnologija ni niti zahtevala bolj zmogljivih čipov in večjih anten niti omogočala njihovega izkorišanja. Z novejšim standardom (802.11ax, Wi-Fi 5 je bil 802.11ac) so dosegli učinkovitejše kodiranje podatkov, radijski signal sočasno prenese več podatkov kot prej in tudi skozi večje prepreke ne izgublja toliko, pametnejše je usmerjanje signala v pravo smer, pa tudi energijska učinkovitost je izboljšana.

Hitrosti na dveh lokacijah in dveh različnih satelitih prepletenega omrežja (noben ni osrednji). Levi meritvi z Wi-Fi 5, desni z Wi-Fi 6, merjeno z istim telefonom, ki podpira Wi-Fi 6.

Prvi testi v mojem konkretnem primeru kažejo na fantastično izboljšanje. Prej sem na večini lokacij dobival hitrosti nekje med 90 in 120 Mb/s, morda kdaj in kje malenkost več. Zdaj pa je skoraj povsod nekje okrog 250 Mb/s, ponekod tudi okrog 300 ali celo blizu 400 Mb/s. Nekoliko so sicer v prednosti telefoni in računalniki, ki že podpirajo Wi-Fi 6 in takim imam kar precej, a tudi tisti, ki imajo še Wi-Fi 5, ne zaostajajo dosti, za nekaj deset megabitov. Nova tehnologija in večji sateliti torej precej uspešneje prenašajo signal skozi omenjeni steni in tudi iz enega nadstropja v drugega. Svoje pa doda še podpora zanjo na odjemalcih. Zamenjavo prejšnjih omrežnih naprav, ki jih bom, kot sem omenil, znova uporabil, sem brez kakršnega koli konfiguriranja, potrebno jih je bilo zgolj vključiti v omrežje in posodobiti na najnovejšo vdelano programsko opremo, opravil v približno pol ure. Brez posodabljanja in iskanja eden od nastavitev bi vse skupaj vzelo največ 15 min.

Za zdaj sem navdušen, več o kompletu TP-Link Deco X50 pa v testu, ko zadevi dam še nekaj dni za dejansko uporabo.

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja