Družba Mastercard je napovedala odpravo ročnega vpisovanja podatkov o plačilnih karticah pri spletnih nakupih do konca desetletja. Ta način namerava namreč nadomestiti s sistemom »žetonov« (tokenizacijo), ki ga že zdaj uporablja v zaledju. Hkrati naj bi v sodelovanju s trgovci in bankami v večjem obsegu uvedla denarnico »klikni za plačilo« (Click to Pay) ter biometrično preverjanje namesto klasičnih gesel in kod v kratkih sporočilih. S tem bi nakupovanje v digitalnem svetu postalo enostavnejše in predvsem varnejše.
Gotovo vam preseda vsakokratno vpisovanje številke bančne kartice in drugih podatkov na njej, ko želite v kateri od spletnih trgovin kaj kupiti. Shranjevanje podatkov o kartici pri ponudniku (ali v brskalniku) in s tem samodejno izpolnjevanje plačilnih polj pa se vam morda ne zdi najbolj varna rešitev težav. Kar tudi dejansko ni, saj so se že in se še dogajajo vdori v baze podatkov, kjer so te informacije shranjene (verjetno sicer šifrirano, vendar se občasno hekerji dokopljejo do določenega spiska številk). Seveda obstajajo tudi drugi načini plačevanja v spletnih trgovinah, vendar zgolj nekaterih, in tudi tovrstnih storitev ne uporabljamo vsi, medtem ko vsaj eno kartico (četudi debetno, ki zdaj opravlja tudi vlogo kreditne, le da s takojšnjim, ne odloženim plačilom) skoraj zagotovo imamo.
Mastercard še ni natančno pojasnil, kako bo novi način plačevanja funkcioniral, vsekakor pa bodo tudi za kupce, ne samo za bančni sistem 16 do 19-mestne številke plačilnih kartic nadomestili t. i. varni žetoni. Ti se že zdaj generirajo, ko kupec vpiše omenjeno številko, in nenazadnje na terminalih POS, ter potujejo od točke nakupa po sistemu. Tako se ne prenaša resnična številka kartice in tudi če komu uspe prestreči žeton, si s tem podatkom ne more nič pomagati, ker ga nikjer več ne more uporabiti, pri novi transakciji bi moral generirati novega (iz številke kartice).
Mastercard naj bi olajšal uvedbo sistema Click to Pay na spletna mesta trgovcev in tudi vpisovanje kartic v to digitalno denarnico. Podobno kot v Applovi, Googlovi, NLB Pay in drugih so v njej varno shranjene digitalizirane (in tokenizirane) kartice, in po kliku za plačilo s tem sistemom, nato kupec na telefonu z nekaj kliki potrdi nakup. Tudi klasičnih gesel in enkratnih kod v kratkih sporočilih naj ne bi bilo več, temveč jih bo v celoti zamenjalo biometrično preverjanje pristnosti na mobilnih napravah, povezanih v internet. Za spletno nakupovanje bo tako neizpodbitno treba imeti pametni telefon, stari načini z večjim tveganjem, da kdo prestreže geslo ali kodo in ponaredi transakcijo, se dokončno poslavljajo.

Še ena zanimiva in uporabna prednost žetonov pa je v tem, da čeprav so za enkratno uporabo, v bistvu niso, saj ne pretečejo, kot pretečejo kartice. Dokler se tako posamezni uporablja za isti namen, denimo za plačevanje mesečne naročnine na pretočno storitev, velja tudi takrat, ko vam banka že izda novo kartico. Tako je ni treba vpisovati na novo, pa tudi njenega žetona ne. To bo še dodatno izboljšava digitalnih plačil, ko bo novi sistem čez nekaj let uveljavljen.
Naslovna fotografija: DepositPhotos
Brez komentarjev