Poleg linije iPhone 16 je Apple na »sijočem« dogodku predstavil še uro desete generacije in osvežene slušalke Airpods. Kot pri telefonih tudi tu manjkajo inovacije, ki bi jih občutili med vsakdanjo uporabo, ali jih konkurenca še ne bi pokazala. Zagotovo pa bodo izdelki spolirani do najmanjših podrobnosti in odlični za uporabo.
Za deseto obletnico se spodobi, da ura Apple Watch zasije v novi podobi, četudi ne zelo drugačni od prejšnje. Okrogle nismo in verjetno nikoli ne bomo dočakali, a proporci in obline so ravno toliko spremenjeni, da bodo ponosni lastniki vsaj do prihoda enajste generacije lahko razkazovali svoja zapestja, češ, poglejte, imam najnovejšo. Še posebej tisti, ki se bodo odločili za novo sijočo črno bodo na varnem pred tem, da bi njihovo uro kdo pomešal za staro, kajti take izvedbe doslej ni bilo.
Novinka je za približno deset odstotkov tanjša in nekoliko lažja od prejšnjih treh generacij (za vse te so uporabili enako ohišje) – aluminijasta za deset odstotkov in nova titanska za 20 odstotkov od prejšnje jeklene –, zaradi česar so morali znotraj marsikaj prenoviti, vključno s procesorjem 10 SiP in osnovno ploščo zanj ter baterijo. Ta še vedno nudi 18 ur avtonomije, ta podatek se skozi leta ne spreminja. Se pa hitrost polnjenja, ki zdaj boljša, v pol ure se napolni do 80 odstotkov. V praksi bo treba uro polniti najmanj na razmik dneva in pol, verjetno pa vsak večer ali vsako jutro oz. dopoldne. Boste rekli, čemu ne čez noč? Ker je ura, še posebej po Applovih razlagah, v prvi vrsti namenjena 24-urnemu nošenju za kar najbolj popolne podatke o telesnih znakih in seveda znotraj tega tudi spremljanju spanja.
Po novem še z zaznavanjem spalne apneje, motnje dihanja med spanje, pri kateri menda kar 80 odstotkov tistih, ki trpijo za njo, tega sploh ne ve. Ali jih to lahko ura zanesljivo »sporoči,« je težko reči, a določena verjetno za to obstaja. Funkcionalnost sicer že nekaj let ponujajo konkurenčni proizvajalci v svojih urah, začenši s podjetjem Withings, ki so mu sledili še Samsung, Huawei in drugi.
Poleg apneje so dodali še možnost zaznavanja globine med potapljanjem na dah in merjenja temperature vode. Bolj prav bo večini prišlo dvoje drugih novosti. Večji zaslon s kar 30 odstotki dodatne površine in boljšimi vidnimi koti, ter možnost predvajanja vsebin, denimo videov, na sami uri, vključno z zvokom. Veliko drugega novega ni, vendar resnici na ljubo lahko podobno rečemo za Samsung Galaxy Watch7, tudi Huawei Watch GT4 ni pomenila kakšnega resnega napredka v primerjavi z GT3, morda bo skorajšnja GT5 prinesla kakšen večji korak naprej. Zdi se, da so vsi proizvajalci trčili v neko zgornjo mejo in dokaj neuspešno iščejo načine, kaj še ponuditi na zapestju.
Apple Watch Ultra 2 še naprej ostaja v ponudbi nespremenjena, zgolj z novo »satin« črno barvo. Tudi njena cena bo enaka, od 900 evrov naprej, medtem ko se bodo Apple Watch 10 začele nekje pri polovici tega zneska.
Slušalke Airpods so prišle do četrte generacije in zdaj nudijo »močno izboljšano kakovost zvoka« ter prvič v osnovnem modelu aktivno dušenje hrupa (ANC). Skupaj s slednjim tudi način »prepuščanja« zunanjih zvokov, vendar bo za ANC treba poseči po dražji od dveh izvedb Airpods 4, ki bo verjetno stala malce čez 200 evrov. Izvedba brez aktivnega dušenja hrupa bo 50 evrov cenejša. Sicer marsikatere slušalke za manj kot 100 evrov zelo dobro aktivno dušijo, seveda pa večinoma niso enako prestižno izdelane in se ne povezujejo tako lepo z Applovimi napravami, kar med drugim zagotavlja namenski procesor H2.
Novost pri teh slušalkah je tudi škatlica. Ta je lažja, a kljub temu zagotavlja baterijske zaloge za 30 ur delovanja slušalk, in ima končno priključek USB-C. Tega so dobile tudi čezušesne slušalke Airpods Max, ki pa so sicer nespremenjene, še vedno s starejšim procesorjem H1, in tudi stanejo enako, čeprav so v prodaji že štiri leta.
Fotografije: Apple
Brez komentarjev