Zvočnika Tribit sta v nekaterih pogledih dokaj različna, a v drugih slična. Dokaj podobna zvočna osnovna je zapakirana v različni ohišji, namenjeni dvema različnima ciljnima skupinama. Za večino bo verjetno bolj zanimiv Strombox 2, klasični zvočnik za vsestransko in zunanjo uporabo, medtem ko se zdi Xsound Plus 2 najbolj primeren za pisarniško. Mogoče pa ju je povezati tudi v dvojec.
Še preden na kratko opišem vsakega posebej, bom šel na lastnosti, ki ju razlikujeta od mnogih drugih. Ena je klasična, na žalost že kar malo pozabljena, ki jo je lepo videti še živo. Drugo smo sicer tudi že kje srečali, denimo pri zvočnikih (Anker) Soundcore, vendar je tu izvedba na višji ravni.
Prva prednost obeh zvočnikov pred marsikaterim konkurentom je klasični, analogni vhod 3,5 mm. Nič takega, kar bi bilo zelo napredno ali posebno, toda večina proizvajalcev, podobno kot v telefonih, ta priključek umika iz svojih modelov, verjetno zaradi varčevanja in ker naj bi šlo dandanes vse po zraku. Toda z možnostjo žičnega priklopa ju je mogoče uporabljati za računalniški zvočnik ali še za kakšen drug namen v povezavi z napravami, ki ali sploh nimajo vmesnika bluetooth (denimo namizni PC-ji), ali pri njih želimo zvok brez kakršne koli zakasnitve (pomembno npr. za montiranje videa). Zadeva deluje brez kakšnega preklapljanja načina na zvočniku ali česa podobnega. Četudi smo navajeni na brezžičen prenos zvoka, žičnega še ne gre povsem odpisati in zato sem vesel, da mu določeni proizvajalci še naprej namenjajo pozornost.
Druga posebnost obeh je povezovanje v stereo par. Dobrodošlo je, da deluje z zvočniki različnih modelov. Prva »združitev« je enostavna, saj takrat, ko sta vključena, na enem (»glavnem«) pritisnemo ustrezno tipko (z znakom »neskončno«) in takoj najde drugega ter se povežeta. Le tega, kateri je levi in kateri desni, uporabnik ne more določiti. Zvočnika sicer to povesta in je mogoče zamenjati njuni poziciji, če sta postavljena narobe (levi kanal na desni in desni na levi), druge možnosti pa nisem odkril. Vsekakor se pri glasbi sliši stereo in v konkretnem primeru ni niti najmanj motilo, da nisem povezoval dveh primerkov določenega modela, temveč dva različna. Slišalo se je v redu in brez kakšnih čudnih zvočnih odstopanj. In kar je še bolje, povezanost se znova vzpostavi vedno, kadar od takrat naprej vklopite ob zvočnika. S še enim pritiskom pa lahko stereo spremenite v »večsobni« sistem, torej zvočnika ali zvočniki, če jim imate več, predvajajo vsi enako, ali za večjo glasnost ali za ozvočenje različnih prostorov z isto glasbo.
Stereo povezovanje je delovalo tudi, če sem imel enega povezanega žično na računalnik in potem drugega dodal brezžično, vendar na žalost zgolj, če je bil prvi Stormbox 2. V kolikor sem poskušal ožičenega imeti Xsound Plus 2, ki se mi za ta namen zdi bolj pravi, in sem nato dodal še Stormboxa, se je zvok po združitvi v par izgubil.
Za oba je pri povezovanju na telefon po bluetoothu na voljo aplikacija Tribit, ki omogoča nekaj osnovnih zadev. Ravno dovolj, da se jo splača namestiti. Kaže odstotek baterije in nivo glasnosti, ponuja izenačevalnik in nastavitev, katera od prednastavljenih »krivulj« se vklopi s tipko na zvočniku, mogoče je tudi posodobiti vdelano programsko opremo.




Oba se lahko povezujeta večtočkovno, torej z dvema napravama naenkrat in brezhibno preklapljata med njima. Tako lahko denimo nekaj gledate zdaj na telefonu, zdaj na računalniku, vedno pa se sliši iz zvočnika. Le povezovanje z računalnikom je pri meni včasih zahtevalo nekaj časa, spet drugič pa je bilo takojšnje. Seveda je pri obeh na voljo mikrofon za telefonske oz. konferenčne klice in lovi povsem spodobno.
Stormbox 2
Ta zvočnik je dokaj klasične oblike za svojo vrsto. Ne povsem okrogel valj z dokaj konkretnim plastičnim zaključkom spodaj in zgoraj. Ima tudi boljšo zaščito obeh membran kot kakšen drug podoben, tako da lahko tudi kaj težjega prileti nanjo in se ne bi smelo zgoditi nič tragičnega. Spredaj so tipke za glasnost in utišanje, zadaj pa še za vklop, »parjenje« po bluetoothu, nastavitev izenačevalnika (oz. privzeto za povečanje basov) in za stereo združevanje. Potem pa pod debelo gumo še priključek USB-C za polnjenje in omenjeni vhod 3,5 mm. Na vrhu je neugledno šrtleč in prekratek pašček, pri katerem je treba odvijačiti vijak, da se ga da sneti. Nima »nogic«, da bi lahko ležal. Sicer lahko, ker ni povsem okrogel, temveč bolj kvadraten z zaobljenimi robovi, vendar je prava postavitev pokončna. Zvočnik je ravno prave velikosti, z nekoliko manjšim premerom in nekaterih konkurentov in dokaj lahek. Kljub temu ni težav z avtonomijo baterije. Ne znam povedati, koliko ur zdrži, a vsekakor dovolj.
Zvočno je Strombox 2 zelo prijeten in me je presenetil. Tako z vidika nizkih kot visokih tonov je dobro »pokrit« in je primeren za širok nabor žanrov, zvok ima nekaj globine in tudi glasnost je kar solidna, čeprav nekateri za to ceno nudijo še višjo. Vsekakor do sto evrov ni prav veliko zvočnikov z dosti bolj kvalitetnim zvokom. Napredni kodek je žal zgolj AAC, toda ne verjamem, da bi denimo LDAC prinesel kakšno bistveno razliko.
Xsound Plus 2

To je zvočnik v obliki kapsule z »membrano« zgolj spredaj in basovskimi režami ter priključki zadaj. Tipke so na vrhu. Tu je postavitev ena sama, ležeča. Vrvica je bolj običajne vrste in daljša. Velikost zvočnika je podobna, masa pa nekoliko manjša. Kljub temu je baterijske zaloge še več. Po drugi strani zvoku malce zmanjka do nivoja Stormboxa, a vendar ni daleč zadaj. Z nekaj truda v izenačevalniku se da izvleči zelo solidno zvočno sliko, le nekaj basov in globine manjka. Toda zvočnik je tudi cenejši, zato mu to lahko oprostimo.
Tribit Stormbox 2 ima priporočeno ceno 100 evrov, Xsound Plus 2 pa 80 evrov. Prvega se da najti za manj kot 80 evrov in to je dobra cena glede na vse, kar ponuja. Drugega pa za približno 70, kar tudi ni slabo, ni pa izjemna vrednost za denar. V kolikor želite bogat nabor funkcionalnosti in všečen, čeravno ne izjemen zvok za ne previsok znesek, ju vsekakor imejte v ožjem izboru.
HVALIMO:
- Soliden zvok glede na ceno
- Aplikacija z izenačevalnikom
- Večtočkovno povezovanje
- Vhod 3,5 mm
- Dobro izvedeno združevanje v stereo par ali v večsobni način
GRAJAMO:
- Stormbox 2 nima nogic za ležečo postavitev
- Najvišji kodek je AAC
- Plastičnim in gumiranim oblogam se utegne hitro poznati obraba
- Xsound Plus 2 je zvočno nekoliko šibkejši
Brez komentarjev