Brezpilotni letalniki v svetu niso nič posebnega v vlogi reševanja in nadzora. Toda takšni so popolnoma nekaj drugega kot komercialne izvedenke, s katerimi si nekateri krajšajo čas.
Telemach je Gasilski zvezi Slovenije predal brezpilotni letalnik Matrice 30T v vrednosti 15 tisočakov, ki ga bodo gasilci uporabljali za reševanja in nadzorovanje. Dobavitelj, podjetje OneDrone, pa se je zavezal, da v okviru svoje donacije izobrazil operaterje.
Brezpilotni letalniki so skokovito napredovali in se iz igrač navdušenih modelarjev spremenili v uporabna orodja na različnih profesionalnih področjih. Toda profesionalni modeli so drugačni. Predvsem so večji, bolj robustni in imajo na krovu več tipal. Toda samo po sebi to ni dovolj. Vzemimo primer gasilske intervencije, kjer moramo povezovati tri »točke«. Operaterja, štab in gasilce na terenu. To je dodana vrednost, ki jo kitajsko podjetje DJI nudi v sklopu poslovne ponudbe. Celovita, na oblaku temelječa storitev namreč omogoča, da na zaslonu računalnika, tablice ali pametnega telefona vključeni vidijo zemljevid okolice, letalnike, slike iz njihovih kamer in ljudi na terenu. V štabu hitro in preprosto operaterju določijo, katero področje naj preišče, pomagajo pri interpretaciji slike in obenem po potrebi na najdena mesta pošljejo gasilce. Podobno sistem deluje drugje, saj tovrstne letalnike vse pogosteje uporablja podjetja v sklopu svojih dejavnosti.
Poleg letalnika je Telemach Gasilski zvezi Slovenije namenil dodatno finančno donacijo v vrednosti 5.000 evrov in jo podprl s pokrivanjem julijskih in avgustovskih stroškov telekomunikacijskih storitev gasilskih društev, ki jo njihovi naročniki!
Matrice 30T je drugačen od komercialnih letalnikov, s katerimi se občasno igramo tudi mi. Je večji, ima močnejše motorje in še marsikaj drugega. V kompletu je osem baterij, po dve ga naenkrat napajata in mu zagotavljajo približno 40 minut letenja. Nato je mogoče bateriji eno po eno zamenjati, medtem se naprava ne izključi, in nadaljevati let. Napajalnik podpira hitro polnjenje, kar praktično pomeni, da polnih baterij nikdar ne zmanjka. Ko prideta na vrsto, sta znova polni! Ravno tako zanimivi so ostali tehnični podatki. Upira se vetru do hitrosti 15 metrov na sekundo, 12 v fazi vzleta in pristanka, doseže razdaljo do 7 kilometrov in leti s hitrostjo 23 metrov na sekundo (dobrih 80 kilometrov na uro). Med drugim nosi kamero s 16-kratno optično in 200-kratno hibridno povečavo (48-milijonsko tipalo), 12-milijonsko širokokotno kamero, laserski daljinomer in radiometrično termalno kamero (ločljivosti 649 x 512 pik). Z njo lažje najdejo poškodovanca oziroma zaznajo mesta, kjer požar še vedno tli. Ohišje letalnika zagotavlja povečano zaščito po standardu IP55 in delovanje v temperaturnem intervalu med -20° do 50° Celzija.
Predsednik Gasilske zveze Slovenije Janko Cerkvenik se je ob prejemu brezpilotnega letalnika zahvalil Telemachu in dodal: »Prepričan sem, da bomo z letalnikom hitreje ukrepali ob intervencijah, in posredovanja izvedli še učinkovitejše, ob tem pa dodatno zaščitili naše gasilce. Z njim bomo lahko natančno ocenili tveganja in nevarnosti, se primerno odzvali na nesreče ter reševali ljudi. Zaradi vgrajene termo kamere nam bo dron v veliko pomoč pri iskanju žarišč in opravljanju popožarnih preiskav na večjih ali težje dostopnih območjih.«
Sicer je podjetje DJI v okviru poslovnih rešitev napovedala samodejno vzletno pristajalno ploščad in nadgradnjo storitve. Preko obstoječe morajo uporabniki javiti operaterju, da po njihovih željah obrne in prilagodi pogled kamer na krovu letalnika, v okviru nadgrajene pa bodo lahko uporabniki z ustreznimi dovoljenji to počeli sami. Še bolj futuristična je ploščad. Podjetje jo bo lahko postavilo na oddaljeno lokacijo, priključilo na podatkovno in električno omrežje in od kjerkoli upravljalo v njej shranjeni letalnik. Ko ta ne bo letel, bo tam zaščiten in obenem bo postaja tudi polnila baterije.
- Samsung sestavine telefona zanimajo le še v povezavi z umetno inteligenco
- 120 milijonov investicij v obnovljive vire energije
- Ksenomorf ponovno dobil mogočno NASPROTNICO?
- Iz Prage še dostopna pametna ura in slušalke ter zelo zanimivi bateriji
- Peterica novih telefonov serije Xiaomi Redmi Note 14 od dobrih 200 do 500 evrov (#video)
Brez komentarjev