Telemach v evropskem projektu, ki bo pomembno vplival na shranjevanje dokumentov!
Marjan Kodelja 13. decembra 2024 ob 11:20

Digitalizacija poslovanja je neločljivo povezana s shranjevanjem in storitvami v oblaku, kjer smo Evropejci v 80 odstotkih primerov odvisni od tujih ponudnikov. Težavo naj bi rešil največji evropski odprtokodni projekt SIChain EIPS, ki predvideva razvoj infrastrukture veriženja blokov kot storitve ter decentraliziranega shranjevanja podatkov. Poleg Telemacha v njem sodelujeta še podjetji HashNet in Pro-Bit.

Projekt je usmerjen v razvoj infrastrukture, v katero želijo vključiti čim več slovenskih podjetij. Plačevanje bo podobno plačevanju mobilne telefonije, a prej morajo podjetja zgraditi vozlišča in jih po potrebi povezati v grozd, ter, kot je pri takšnih projektih običajno, prilagoditi informacijski sistem. Da bo zadeva enostavnejša, vzemimo primer Zavarovalnice s poslovnimi enotami in zavarovalnimi agenti. Te predstavljajo vozlišča, grozd pa združevanje v logično celoto tega podjetja. Vsak nastali dokument bo dostopen v grozdu ali v primeru potrebe, partnerskim podjetjem doma in v Evropski uniji, ustrezno distribuiran, hranjen in varen, saj veriženje blokov omogoča sledljivost in preprečuje nepooblaščeno spreminjanje. V sklopu projekta bodo razviti tudi ustrezni gradniki in komponente za preprosto integracijo poslovne programske opreme.

»Veseli nas, da je Telemach Slovenija del projekta SIChain in da gostimo platformo v najsodobnejšem podatkovnem centru, na katerega smo zelo ponosni, saj v njem zagotavljamo zanesljive storitve po najvišjih standardih,« je dejal predsednik poslovodstva družbe Telemach Slovenija Tomislav Čizmić. »Ta namreč predstavlja pomemben korak v razvoju slovenske infrastrukture veriženja blokov ter odpira izjemne priložnosti za slovensko gospodarstvo in digitalno preobrazbo

Projekt SIChain EIPS je del Načrta za okrevanje in odpornost, katerega skupna vrednost znaša 2.440.000 evrov, znesek financiranja Evropske unije pa je 1.288.600 evrov.

Direktor podjetja Hashnet Tadej Slapnik je izpostavil trenutno strukturo, kjer prevladujejo neevropski ponudniki shranjevanja podatkov in storitev v oblaku v lasti velikih tehnoloških korporacij, ki so izven Evropske unije, kar bi Evropa rada spremenila. SIChain EIPS je del večjega projekta IPCEI CIS, ki z 1,2 milijarde evrov javnih evropskih sredstev in dodatnih 1,4 milijarde evrov zasebnih sredstev postaja največji odprtokodni projekt v zgodovini Evropske unije. Njegov cilj je razviti skupno infrastrukturo ter storitve za celotno Evropo, ki temeljijo na načelih odprtosti, interoperabilnosti, varnosti, trajnosti in neodvisnosti ter izvesti implementacijo v številnih strateških sektorjih.

Tehnologijo za razvoj napredne infrastrukture veriženja blokov kot storitve, ki je ključna za izboljšanje interoperabilnosti in varnosti evropske podatkovne infrastrukture in storitev (EIPS), bo razvilo podjetje Hashnet. Za vzpostavitev in delovanje podatkovne infrastrukture bo poskrbelo podjetje Telemach. Za razvoj decentraliziranega shranjevanja podatkov kot storitve pa je zadolženo podjetje Pro-Bit.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja