Telemach 5G Pro: Za nekatere bo vse, kar potrebujejo, za napredne uporabnike pa ni
Tehnozvezdje 15. oktobra 2024 ob 11:09

Ogledali smo si letošnji telefon znamke Telemach oz. skupine United. V nekaterih lastnostih je pokazal očiten napredek v primerjavi z lanskim, ponekod bi si želeli še kaj več.

Procesor in grafikaUnisoc T760, osem jeder, 2,2 GHz;
Mali G57
Omrežja2G, 3G, 4G, 5G
ZaslonLCD, 6,6 palcev (16,76 cm),
720 x 1600 pik
Kameriglavna: 108 MP;
sprednja 8 MP
Vmesniki:Bluetooth 5,2, WiFi 5,
NFC, satelitski sprejemnik
Biometrijačitalnik prstnih odtisov
v stranski tipki
SistemAndroid 14 (MyOS 14)
Pomnilnik6 GB RAM, 256 GB za podatke
Baterija5.000 mAh
Ohišjealuminij, plastika
Drugopodpora za eSIM
Mere163,5 x 75,2 x 8,5 mm
Teža212 g
Cena199 € (Telemach)

Telemach 5G Pro ali 5G UG Phone U25 je v osnovi preimenovani ZTE Blade A73 5G. Med obema so določene razlike v nekaterih lastnostih in detajlih, a osnova zagotovo izhaja od tam. Bodimo pošteni, ničesar »profesionalnega« ni na njem, ime lahko v dobrohotnem pogledu vzamemo kvečjemu v smislu, da so želeli poudariti napredek v primerjavi z lanskim modelom. Vsekakor že na pogled deluje nekoliko bolj moderno, saj nima več kapljičaste zareze za selfijevsko kamero (kot sta jo imela tako lanski kot Blade A73) – ta je tiste vrste, ki sicer zadovoljivo opravlja svoje naloge, vendar fotografijam manjka malo detajlov in živahnosti –, temveč klasično okroglo luknjo v zaslonu. Okrog nje v določenih primerih, denimo ob priklopu na polnilnik, »izriše« otok v slogu iPhona. Namenili so mu tudi kovinsko ogrodje in velik, izstopajoč obroč na hrbtišču, ki je sicer dizajnersko zanimiv, sicer pa popolnoma nepotreben, saj je kamera ena sama. Hrbtišče je plastično, vendar svetleče, kar naj bi ustvarjali vtis prestiža, precej pa privlači tudi prstne odtise, ki jih je za nameček težko popolnoma obrisati. Občutek v roki je dober, telefon tudi ni preširok, je pa dokaj dolg oz. visok, saj ima tako zgoraj kot še posebej spodaj zajeten pas od zaslona do skrajnega roba ohišja. Lahko bi bil nekoliko lažji. V paketu je priložen prozoren silikonski ovitek, ki bo primeren približno eno leto, dokler ne bo porumenel.

Gre za enega najcenejših telefonov v Telemachovi ponudbi, brez vezave stane 199 evrov, medtem ko denimo s srednjim naročniškim paketom Še več zanj ob vezavi plačujete šest evrov in pol na mesec. Toliko kot denimo tudi za Samsungovega Galaxyja A05s. V določenih lastnostih bi lahko rekli, da je slednji spredaj, v določenih pa »zmaga« Telemachov adut.

Malo sem se bal, da bo zaslon glavna hiba, vendar nikakor ni. Nižje razločljivosti se v praksi praktično ne opazi, tudi barve so dovolj lepe in vidni koti široki, da je vsaj znotraj uživanje v vsebinah ali komunikacija prek zaslona neokrnjena. Tudi osveževanje z 90 Hz pomaga, da vse skupaj izpade ustrezno gladko. Bolj težavno je zunaj, kjer manjka svetilnosti, še posebej pri fotografiranju, saj se pojavlja stara težava, da je prikaz poravnan z osvetlitvijo prizora in če mora aparat zaradi močne svetlobe podosvetljevati, se že komaj razloči, kaj je sploh v kadru. Za ostalo je nekoliko bolje, a ker sem navajen na telefone z vse svetlejšimi zasloni, sem imel določene težave. Žal je za upravljanje digitalnih pravic na voljo zgolj specifikacija Widevine L3, kar v Netflixu (in še kje) pomeni zgolj sliko standardne razločljivosti. Čitalnik prstnih odtisov ni integriran v zaslon, temveč je na meni neljubi poziciji v stranski tipki za vklop oz. izklop. Vendar deluje hitro in brezhibno, kar je pravzaprav vse, kar je pomembno. Za razliko od večine telefonov zvočnik najdemo zgolj zgoraj, tistega za pogovore, in kvaliteta med predvajanjem videov ali glasbe je žal temu primerna. Priporočam slušalke ali zunanji zvočnik.

Napravo poganja procesor Unisoc T760, delovnega pomnilnika pa je 6 GB. Za osnovna vsakodnevna opravila ta osnova, četudi ni kdo ve kako zmogljiva, vendarle zadošča. Preobleka operacijskega sistema (MyOS 14 na osnovi Androida 14) je na srečo zelo »lahka«, zato telefona po nepotrebnem ne obremenjuje in je lepo odziven. Dokler seveda uporabnik od njega ne začne pričakovati preveč in odpira vse aplikacije po spisku, skače iz ene v druge in jim nalaga zahtevnejša opravila. Med brskanjem po spletu ali pregledovanjem družabnih omrežij ne boste opazili kakšnega zatikanja. Zanimiva je odločitev proizvajalca ali naročnika za 256 GB prostora za podatke, kar je sicer pohvalno, vendar glede na ciljno skupino uporabnikov ne ravno nujno potrebno.  

Povezljivost 5G je znova ena od izpostavljenih novosti, kajti v tem cenovnem razredu je še ne podpirajo vsi telefoni. Tudi ni nujno potrebno, lahko pa pride prav na območjih, kjer je signal dober, na omrežju 4G pa se gnete veliko naprav. Po naših testiranjih so hitrosti prenosa podatkov v takih primerih zelo spodbudne. Prav tako smo imeli dobre izkušnje s sprejemom brezžičnega signala (Wi-Fi), malce slabše pa z določanjem lokacije znotraj avtomobila (denimo za aplikacijo Drajv). Seveda je na voljo NFC za brezstično plačevanje, poleg tega pa tudi, tega ne srečamo pogosto v poceni telefonih, možnost uporabe eSIM, česar pa nismo imeli priložnosti preizkusiti. Baterije je zlahka dovolj za en dan uporabe, lahko še za kaj več, a težko za dva dni. S priloženim polnilnikom, ki zmore največ 22,5 W, boste verjetno na »klasični« rutini polnjenja čez noč.

V dobri svetlobi je fotografsko ta telefon kar soliden, če vzamemo v zakup, da tovrstni poceni modeli vedno izvajajo nekoliko preveč obdelave signala, s čimer zakrijejo določene pomanjkljivosti tipala in optike. Tako so kontrasti in ostrenje nekoliko premočni, barve pa so precej odvisne od razmer in motiva, pri čemer so bolj intenzivne ob izbiri načina polne razločljivosti (108M). Vendar je v slednjem primeru dinamika slabša. Določene fotografije tako izpadejo nekoliko pretirane, druge pa so lahko videti precej naravne. Podobno je pri digitalnih povečavah, ki jih nudi fotografska aplikacija. Poleg običajnih 24 mm so namreč na voljo še »goriščnice« 35, 50 in 72 mm. Seveda gre za digitalni »zum« oz. izrez. V nekaterih primerih so rezultati presenetljivo dobri, v drugih pa na ravni impresionistične slike. Video je mogoče snemati tudi v razločljivosti 4K. Tudi tu je preveč ostrenja in »navijanja« barva, sicer pa je slika solidna, če je aparat pretežno pri miru. Med premikanjem pa kakšnega umirjanja ni.

Telefon Telemach 5G Pro sam po sebi je, kakršen je. Nikakor ni slabo izdelan ali neuporaben, treba pa se je zavedati, v kateri cenovni razred spada in ustrezno prilagoditi pričakovanja. Namenjen je nezahtevnih uporabnikom, ki bodo mimogrede dobili povezljivost 5G in veliko prostora za nameščanje aplikacij ter vsebin. Upamo, da tudi čim več posodobitev operacijskega sistema. Cena z vezavo bi bila lahko bližje enemu evru na mesec, a po drugi strani z njo dobite eno leto naročnine za tak znesek (drugo leto nato plačujete polno ceno).  

Avtor Tehnozvezdje
mm
Prispevek je skupno delo uredništva oz. več avtorjev, zato se ne da podpisati enega posameznika.
Tehnozvezdje - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja