Pregled mobilnih televizij nadaljujem s Telekomovim Tvinom. Storitvijo za naročnike IP-TV Telekoma Slovenije (Siol TV), ki se najbolje izkaže v povezavi s sprejemnikom za televizor (Box-om), a ima nekatere adute tudi kot samostojna aplikacija.
Tvin podobno kot EON ali druge tovrstne aplikacije v osnovi ponuja gledanje televizijskih programov. Tako v živo kot za en teden nazaj. Nabor programov je dober, seveda odvisen od programske sheme naročnika. A tisti z najvišjimi lahko tudi na telefonu ali tablici gledajo marsikaj, od slovenskih do avstrijskih, nemških, balkanskih in drugih kanalov. Posebnost je to, da so med njimi tudi HBO-jevi programi, če ima uporabnik naročeno to dodatno plačljivo ponudbo. In pa tudi plejada programov za odrasle. Od najbolj priljubljenih manjkajo zgolj vsi Sportklubi, ki jih očitno Telemach drži zase. Aplikacija lahko prikaže programe v obliki ploščic z logotipi ali pa kot seznam, kjer je zraven dopisana še trenutna oddaja in čas njenega trajanja. Za ogled za nazaj je treba ali v osnovnem meniju izbrati TV spored namesto TV v živo. Potem pa klikniti na želeni program in se sprehoditi do prave oddaje. Gor in dol po posameznem dnevu, levo-desno med dnevi.
Priljubljene se da zelo hitro in enostavno označiti – klik na srček in potem izbiranje želenih. Ti gredo potem na vrh seznama. Smiselno in priročno, ker ni treba preklapljati med različnimi seznami kot v drugih aplikacijah. Slika se mi zdi ena lepših v aplikacijah za mobilno TV. Programi, ki so na voljo v visoki razločljivosti, na majhnem zaslonu izgledajo res lepo. Telekom tudi ne ustvarja nereda v seznamu, saj programi niso ločeni na »običajne« in HD, ampak je vsak naveden zgolj enkrat. Aplikacija potem glede na naročnino in prepustnost omrežja samodejno prilagodi kakovost slike. Z vidika elegance uporabe se mi ta rešitev zdi boljša kot ločeni programi. Pogrešam pa nekje v nastavitvah možnost določanja kakovosti slike (pasovne širine), da bi jo lahko denimo med gostovanjem omejil na dobro ali solidno in tako privarčeval precej mega- ali celo gigabajtov. Ker zdaj aplikacija v vsakem primeru prikazuje HD, če je le hitrost povezave dovolj dobra.
Poleg televizije so v aplikaciji še tekme prve nogometne lige, jadranske lige v košarki in serija Ena žlahtna štorija. To so Telekomove ekskluzivne vsebine in komur so pomembne, jih na enem mestu, sproti in za nazaj dobi le v Tvinu. V bsrkalniku je vidna še kinoteka DKino. Za razliko od nekaterih drugih operaterjev Telekom ne ponuja filmov ali serij, ki bi bili že del naročnine, ampak so v tej knjižnici na voljo filmi za izposojo. Podobno kot v Google Play Movies ali iTunes. Zato so naslovi novejši kot pri knjižnicah, vključenih v naročnino, cene med dvema in pol ter tremi evri in pol pa se mi tudi zdijo dokaj ugodne.
Pomanjkljivost Tvina, tako za ogled za nazaj kot še posebej pri kinoteki, pa je odsotnost aplikacij, prilagojenih za pametne televizorje, in možnosti predvajanja vsebin na televizor prek protokola Google Chromecast. Res je, da Telekomova televizija predpostavlja zunanji sprejemnik, imenovan Box, zato večina zadev poteka prek njega. Tudi predvajanje omenjenega, snemanje in opomniki. Toda določene zadeve bilo z aplikacijo ali ukazom cast mogoče opraviti z enim daljinskim upravljalnikom in tudi na televizorju brez Box-a. Uporabnik je lahko naenkrat prijavljen na treh napravah, nekatere druge aplikacije dopuščajo tudi večje število telefonov in tablic, gleda pa na eni.
Posebnost pa je oblačna shramba, povezana s to aplikacijo. Naročniki dobijo nekaj prostora v njej in do vsega, kar nalagajo vanjo, potem lahko dostopajo iz vseh naprav. Smisel vidim predvsem v tem, da so fotografije in videi na televizorju en ali dva klika stran. Torej, če so v tem oblaku, jih je enostavno prikazati s pomočjo Box-a, ni jih treba kopirati na ključke ali iskati v domačem omrežju.
Telekom za svoje televizijske naročnike ponuja še eno uporabno aplikacijo – Daljinec+. Ta omogoča, da gledalec Box upravlja s telefonom ali tablico, ne s priloženim »daljincem«. Edina zahteva je, da sta obe napravi povezani v isto domače omrežje (wi-fi). Seveda to ni samo zamenjava fizičnih tipk z navideznimi, čeprav je na voljo tudi to. Bistvo je v tem, da lažje najdeš želeno oddajo, si prilagodiš priljubljene vsebine, lažje prebereš opise, dobiš predloge, kaj si pogledati in tako naprej. V aplikaciji pa je tudi znana in priljubljena sprotna statistika gledanosti po posameznih programih.
Na prvi pogled Tvin morda ponuja manj funkcionalnosti kot nekatere od konkurenčnih aplikacij, toda tako lahko izgleda zaradi nekaterih poenostavitev v uporabniškem vmesniku. In v kombinaciji z nekaj ekskluzivnimi vsebinami in Daljincem+ celo ima nekaj prednosti pred drugimi. V vsakem primeru ne vidim razloga, zakaj teh dveh storitev naročnika Telekomove televizije ne bi uporabljal.
Nisem še opazil kakšnih omejitev glede števila prijavljenih naprav in na koliko napravah lahko gledaš hkrati. Dela pa app dobro tudi na android boxih.
Tvin ima eno veliko hibo, in to je ogled za nazaj. Če recimo gledaš oddajo za nazaj in se po časovnici premakneš naprej, začne zvok zaostajati ali pa se popači in se ne popravi več. To ubije ves smisel ogleda za nazaj…