Ni samo prijetne oblike in velikosti, končno so ji namenili res dober zaslon, da o vzdržljivosti baterije ne govorim. Športne ure Suunto Race se bo zaradi tega razveselil vsakdo, ne samo »fundamentalistični rekreativci.«
Očitali so mi, da nisem dojel »filozofije« finskega podjetja, ko sem pisal o športni uri Suunto 9 Peak Pro ter omenil, kaj me pri njej moti. Zdaj so marsikaj od tega popravili in naredili uro, ki mi je neskončno bolj všeč in je obenem ravno tako bolj uporabna. Če sem odkrit, ji manjka zgolj ena od zadev, ki jih od pametne ure vse pogosteje pričakujemo. Plačevanje. Ker tega ni mogoče tako preprosto dodati kot nekatere druge na programski opremi temelječe funkcije, se bo treba sprijazniti. Ne bo težko, kajti v večini ostalega prepriča celo najbolj zahtevne.
Mere | 49 x 49 x 13,3 mm; 83 g |
Material | ojačan poliamid, nerjaveče jeklo ali titan, safirno steklo |
Zaslon | AMOLED, 466 x 466 svetlobnih pik (1,43-palčni), svetilnost 1000 kandel (vrhnja) |
Število športnih načinov | Več kot 95 |
Satelitski sprejemnik | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BEIDOU |
Baterija | do 26 dni v načinu prikaza časa (izklopljeno tipalo srčnega utripa), do 12 dni v načinu beleženja telesnih znakov in prikaza obvestil; 40, 50, 70 ali 120 ur z vključenim satelitskim sprejemnikom in različnimi nastavitvami pogostosti določanja lokacije. |
Vmesnik | Bluetooth |
Vodotesnost | do 100 m |
Cena | 449 € (549 € izvedba z ohišjem iz titana) |
Čeprav naj bi jo Suunto namenil tekačem, se mi zdi čisto v redu univerzalna športna ura, ki se je nihče pri zdravi pametni ne bi branil. Sploh, ker so prej dokaj minimalistični videz ur z oznako »peak« ravno prav nališpali, da je v mojih očeh postala bolj moška in predvsem robustnejša. Obenem je Suunto dojel, da z Garminom še ne more tekmovati v bogastvu funkcij, a lahko v agresivni cenovni politiki. Cena je na prvi pogled za nekoga visoka, toda ko jo pogledaš skozi prizmo zmogljivosti in kakovosti izdelave, postane veliko bolj sprejemljiva. Če bodo, kot je bilo običaj do zdaj, občasno nudili bolj ali manj visoke akcijske popuste, bo še dodatno pridobila vrednost.
Vrteča krona je odličen dodatek
Dva izvedbi sta. Obema sta skupni safirno steklo in ojačani polimer, medtem ko se razlikujeta v okvirju, ki je iz nerjavečega jekla ali titana. Videza to ne kazi, kakor tudi ne vpliva na vgrajene komponente. Ko smo nekako že navajani večino upravljana poteka preko na dotik občutljivega zaslona in s tremi gumbi na desnem robu gledano od zgoraj. Prvič je Suunto vgradil vrtečo krono, ki izboljša udobje upravljanja, sploh v primerih, ko »dotik« ni na voljo. Recimo med plavanje ali potapljanjem.



Čeprav je Suunto Race razmeroma velika, je udobna za nošenje in se po zaslugi udobnega silikonskega paščka lepo »usede« na zapestje. Dokler imamo v mislih običajno velike obsege, predvsem moških uporabnikov. Tu je na mesti manjša kritika. Suunto ne razmišlja o dveh velikostih, da bi potešene še predstavnice nežnejšega spola. Kljub temu da bi v tem primeru imela manjša ura verjetno manjšo avtonomijo, uspehi drugih izdelovalcev kažejo, da takšen pristop ni čisto neutemeljen.
Bistvena razlika v primerjavi z dosedanjimi finskimi športnimi urami, je odločitev za zaslon Amoled. Lagal bi, če bi dejal, da je uporabljen prvič. Pred leti so ga vgradili v model Suunto 7, toda ker se je sodelovanje z Googlom izkazalo za slepo vejo evolucije (vsaj za nekaj časa), je praktično vseeno, če se spet navdušujemo nad njim. Zaradi več razlogov je odločitev pomembna. Večja je razločljivost, kar razširi možnosti snovanja digitalnih številčnic, katerih je za enkrat še razmeroma malo. Zaslon je obenem čitljiv ponoči in dovolj svetel tudi za uporabo na prostem. A najbolj pomembna je varčnost, saj drugače ne bi mogli nuditi tolikšne avtonomije, kot jo nudijo. Pri čemer je pomembno upoštevati, da odločitev za vedno prižgan zaslon, namesto prižiganja zaslona, ko ura zazna premik roke navzgor, poveča porabo in zmanjša avtonomijo.
Okolje takšno, kot je bilo (in kot ste ga nekateri vajeni)
Suunto ni spreminjal uporabniškega vmesnika. Zakaj bi ga, ko so nanj zavedni uporabniki navajeni? Seveda to drži. Vendar! Obenem postaja jasno, da želijo razširi krog uporabnikov. Zanje pa bo moral prilagoditi uporabniški vmesnik, da bo preglednejši in predvsem bolj dojemljiv. Da vsakdo v trenutku razume, kje se skriva katera nastavitev ali katera funkcija in kaj je treba pritisniti. Vrteča krona je vsekakor dober začetek, ki ji bo morala prej ali slej slediti še programska oprema. Naj mi dolgoletni ponosni lastniki ur Suunto oprostijo in naj me razumejo, kajti dobro vem, da je njim vmesnik kristalno jasen. Ravno tako bi si želel več številčnic, ki bi bolje izkoristile danosti res odličnega zaslona.




Res ne razumem, zakaj je treba nekatere ure polniti vsak mili dan
Razumem, da imate nekateri več potreb in se vam zdijo nujne aplikacije in tvorno sobivanje med uro in pametnim telefonom. Meni zadoščajo obvestila o prejetih sporočilih in klicih, morda bi si občasno želel še možnost, da klic sprejmem na uri. Ker se mi ravno ne ljubi vstati, ko je telefon izven dosega roke. Bolj kot »zmogljivosti« me zanima avtonomija in to je ena od svetlih točk te ure. Dovolite mi konkretni primer. Ura skakanja po bližnjem hribu na trasi slabih pet kilometrov je pri največji možni natančnosti satelitske navigacije, je »požrlo« vsega 2 odstotka energijske zaloge. Najmanj 40-urno beleženje je torej realnost. A lahko beleži dlje, če se odločiš za manj pogosto vzorčenje satelitskega signala (izračun položaja).
Odlična je ravno tako, recimo temu med običajno uporabo, ko uro uporabljaš za merjenje časa, srčnega utripa, spremljanje spanja in pregled sporočil. Po slabih 38 urah je bila baterija lažja za deset odstotkov, kar pomeni, da je 12 dni med polnjenji dosegljivih tudi ob kakšnem kratkotrajnem beleženju športne dejavnosti.
Še nekaj me je pozitivno presenetilo. Običajno je bilo tako. Ko sem se z uro Suunto na zapestju sprehodil izven dosega radijskega vmesnika, se napravi potem niste vedno takoj spet našli. Pri uri Race teh težavic nisem zasledil kljub uporabi istega telefona.
Kolikšna je natančnost meritev?
Rekel bi, da je dobra. Sploh satelitskega določanja položaja. Ura ima dvopasovni satelitski sprejemnik, ki v idealnih razmerah natančneje izračuna geografski položaj. Ni prva ura z njim, kajti nekatere tekmice ga imajo že leto ali celo več. Ko lovi številne satelite, po zaslugi eliminacije napak zaradi sprejema od zgradb in drugih objektov v okolici, nudi natančnost nekaj decimetrov. Tako je v teoriji, a praksa je pogosto drugačna. Primerjava trasa merjena z različnimi urami, med katerimi so imele nekatere enopasovni sprejemnik, pokaže podobno sliko. V večini primerov se mi zdijo zabeležke več kot dovolj natančne, zatorej Suunto Race nudi natančnost beleženja poti in razdalj na podlagi satelitskega signala, s katero vsa bo velika večina, posebneži se vedno najdejo, zadovoljna.


Drugače je menda z merjenjem srčnega utripa. Ker zabeležk nisem mogel z ničimer primerjati, se moram zanašati na rezultate meritev, ko so jih na spletu objavili drugi. Ti kažejo, da Race v sposobnosti merjenja srčnega utripa rahlo zaostaja. Meni se sicer ni zdelo, spet glede na moje starejše meritve, torej so razlike majhne. A razumljive. Zaradi načina delovanja optičnega tipala so v rahli prednosti izdelovalci, ki imajo v obtoku veliko ur in svoje algoritme analize signala s tipala trenirajo na večjem korpusu podatkov. Suunto je v tem nekoliko v podrejenem položaju. A zaradi tega ne bi delal težav, saj njegove ure dovolijo povezavo z zunanjimi merilniki (merilni pas), česar Applove, Samsungove in Huaweieve ure ne dopuščajo. Dejal pa sem tudi, da se meni zdi kljub vsemu merjenje srčnega utripa znotraj sprejemljivih meja.
Omeniti velja še to, da je izboljšana funkcija spremljanja spanja, ki je bolj natančna, obenem pa je analiza spanja na voljo na zaslonu ure. Poleg tega natančno izračuna čas okrevanja glede na intenzivnost vadbe ter na zahtevo izmeri nasičenost kisika v krvi.



Zemljevidi so hvalevreden dodatek
Ni prva Suuntova ura z zemljevidi, a je trenutno najcenejša. Zemljevide naložite preko aplikacije na telefonu, kar v praksi traja kar dolgo, a potem so vam vedno na voljo. Moje mnenje je, da so nadvse natančni in uporabni, ko radi med pohodništvom, tekom ali kolesarjenjem raziskujete neznana področja. Zemljevidi so nedvoumno funkcija, zaradi katere bosta Suunto Race in Vertical lažje tekmovali z urami Garmin Forerunner 965, Epix 2 in Fenix 7, ki so ravno tako priljubljene med rekreativnimi športniki.
Zaradi naslednjega bo morda nekdo dejal, da ne razumem filozofije Suunta. Nič hudega. Njihove ure ne primerjam z Applovimi, Samsungovimi in Huaweijevimi pametnimi urami, temveč z Garminom. Čeprav je Suunto naredil velik korak naprej, v dvojem zaostaja. Hranjenju skladb na pomnilniku ure in predvajanju na povezane slušalke, lahko pa upravljate predvajanje na telefonu, in mobilnem plačevanju. Prvo je razmeroma preprosto rešljivo, glede drugega pa sem skeptičen.
Odlična ura, če …
Brez dvoma je Race najboljša Suuntova ura doslej. Odlična je, tu predvsem mislim na perfektni zaslon, avtonomijo baterije, zemljevide in natančnost satelitskega sprejemnika. Nekoliko slabša je natančnost merjenja srčnega utripa in poleg tega manjkata »pametni« funkciji, ki ju nekateri rekreativci želijo. A kljub temu sem optimističen. Suunto poznam veliko let in prvič lahko rečem, da se končno trudijo in premikajo v pravo smer. Novi kitajski lastnik jim je očitno vdihnil nekaj prepotrebnega zagona.
HVALIMO:
- Vrteča krona
- Perfekten zaslon OLED
- Avtonomija baterije
- Natančnost večine meritev
- Vgrajeni zemljevidi
GRAJAMO:
- Še vedno nekoliko zanemarjene zdravstvene in pametne funkcije
- Na organizacijo vmesnika se je treba privaditi
- Merjenje srčnega utripa zaostaja za konkurenco
- Na uri ni mogoče hraniti skladb
- Ne omogoča brezstičnega plačevanja
Nič hudega za Suunto, glede funkcij.
Samsug watch 4 LTE (jo imam) ima VSE IN ŠE VEČ. Suunto se lahko skrije.
Je pa ena hudo velika težavica.
Baterija pri Samsugovi uri ( galaxy watch 5 naj bi bila za sapico boljša) je popolnoma zgrešen način razmišljanja izdelave ure samsungovih ing-jev.
Lahko bi sicer napravili boljši uporabniški vmesnik( manj požrešen) ali pa močnejšo baterijo. Ampak, NE!
Suunto nima nobene napakice, nič skrbeti.
Tistih par ozadji, s katerimi se da igrati (pri Samsungu) in jih nastavljati ali pa sam naredit…pa ni nič v primerjavi z dnevno(še ne!), prazno baterijo na uri.
Tako da, kaj ti pomaga nabor vseh funkcij na našem planetu strnjenih v eno zapestno uro, ko jih pa zaradi požrešnosti sistema( ali.pa majhnosti baterije) ne moreš uporabljati?
Vsaj ne nekaj dni.