Spodbuja razmišljanje in sili k ugibanju (#videonapovednik)
Marjan Kodelja 25. aprila 2023 ob 06:44

Anime po uspešni seriji stripov Masakazuja Ishigura je poln zanimivih skrivnosti, ki vas bodo prikovale pred zaslone.

Bolje bo, da ne boste niti skušali poiskati vsebine manga, na osnovi katerega je narejen anime, kajti vedenje bi uničilo lepoto in pričakovanje. Na tem namreč gradijo. Serija se začne s Tokiom in Mimihime (obe dekleti), ki živita na videz brezskrbno življenja na površini z visokim zidom ograjene šole. Navidezno brezskrbne otroke s posebnimi sposobnostmi učijo robotski učitelji, ki jim zelo radi dajejo nenapovedane preizkuse znanja. Onstran zida najstnika Maru (fant) in Kiruko (dekle) tavata po uničeni pokrajini, kjer poleg redkih preživelih srečujeta še grozljiva ljudožerska bitja imenovana Huriko. Japonsko je pred petnajstimi leti uničila skrivnostna katastrofa »kolaps«, zato zdaj najstnika iščeta raj – domnevno šolo, ograjeno z zidom.

Stalno preskakovanje med obema skupinama, dvema perspektivama pogleda na postapokaliptični svet, ustvarja skrivnostni in sproža nešteto vprašanj. Kaj pravzaprav je šola, kaj se je zgodilo s svetom zunaj, zakaj imajo nekateri nadnaravne sposobnosti, ali so dogodki postavljeni v isti čas in od kod so prišle pošasti? Morda največja skrivnost pa je osupljiva podobnost med dvema glavnima likoma. Zakaj je Maru videti kot starejša Tokia.

Serija se izogiba pretiranim razlagam in raje postopoma odkriva manjše delčke informacije preko vizualnih podrobnosti in dialogov. V prvih treh delih niso razkrili veliko, a ravno to je njen čar. Poleg osredotočanja na to, kako se preživeli čustveno, fizično in psihološko spopadajo z ekstremnimi okoliščinami. Pošasti so res več čas nežno prisotne, a se zgodba ne vrti pretežno okoli njihovega porekla in obstoja. Če kaj, potem bo pozornejšega gledalca zmotilo, da so dogodki v šoli veliko manj prikupni in zanimivi kot tisti onstran zidu.

Zgodba in specifičen japonski slog animacije, nezgrešljivi prizori jeznoritega razburjenja ob rdečih ličkih ob neprijetnih vprašanjih niso izostali, sta razloga, zakaj drugega ne morem, kot da vam serijo toplo priporočam. Ob japonskem zvoku in angleških podnapisih, saj slovenskih ni!

https://www.youtube.com/watch?v=BBCmz6zzHJA

Kaj: anime (animirana serija) Tengoku Daimakyo (Nebeška zabloda)

Kje: pretočnik Disney Plus

Ocena 4: Ne trdim, da je zgodba popoln »unikum«, saj je zadnja leta prikaz uničenja civilizacije dokaj aktualen, toda zaradi pristopa k animaciji in načina pripovedovanja zgodbe si serija zasluži visoko oceno.

Priporočilo: Ker ni slovenskih podpisov, bodo nekaterih težje sledili zgodbi. Ni pa v njej grdega govorjenja in nasilja. Kljub postapokaliptični tematiki!

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja