Sony Xperia 5 IV bi bila lahko končno prava, a se bojim, da znova ne bo
Matjaž Ropret 3. septembra 2022 ob 08:05

Japonski proizvajalec zabavne elektronike se je s telefoni pretežno umaknil v nagovarjanje t. i. ustvarjalcev vsebin in izginil z množičnega trga, kar pa ne pomeni, da njegove Xperie v splošni publiki nikogar več ne vznemirjajo. Še posebej nova Xperia 5 IV bi lahko pritegnila pozornost, najmanj tistih kupcev, ki se ozirajo tudi za Asusovim Zenfonom 9.

Sonyjevi telefoni so mi bili vedno po malem pri srcu, kakšnega sem celo zasebno uporabljal, vendar so me tudi vedno znova frustrirali. Malo zaradi oglatega dizajna, ki je pri japonski znamki v modi še zdaj, a še posebej zaradi fotografskih rezultatov, ki so nepojasnjeno zaostajali za tem, kar je z enakimi, Sonyjevimi (!) tipali zmogla konkurenca. Ne vem, če se je v tem pogledu kaj spremenilo, ker sem nazadnje imel možnost testirali kakšen telefon te znamke pred tremi leti (prva Xperia 5), kolikor vidim iz opisov tujih kolegov, pa se japonsko podjetje še vedno zanaša pretežno na optiko, zaslonske, velikost tipal in ostalo, kar je (bilo) pomembno v svetu fotoaparatov, in pretežno zavrača moč računske fotografije, s katero so Apple, Google, Huawei in ostali dosegli marsikaj, česar strojna oprema sama po sebi ne omogoča. Sonyjev pristop lahko razumem, tudi puristom je nedvomno všeč, a vseeno mislim, da je preozek in brez potrebe izpušča dobrodošlo pomoč najmanj pri fotografiranju v zahtevnih svetlobnih razmerah, a tudi kje drugje.

Zdi pa se, da se Sony bolj kot s samo kakovostjo poskuša prej omenjeno (ne posebej številčno) skupino uporabnikov prepričati z naprednimi možnostmi, ki jih njegovi telefoni pri fotografiranju in snemanju ponujajo. Obilica ročnih nastavitev in vsega, česar drugje ne srečamo, denimo sledenje očem pri ostrenju, naj bi bilo tisto, kar bi pretehtalo. Pri čemer je zanimivo, da pri zvoku ponujajo aplikacijo, ki s pomočjo umetne inteligence izboljša posnetek, da izpade »kot bi bil posnet s studijskim mikrofonom.« Med drugim so lahko Xperie tudi zunanji monitorji za določene (profesionalne) fotoaparate Alpha.

Trmoglavljenje japonskih inženirjev in odločevalcev gor ali dol, ti izdelki imajo določene lastnosti, ki jih delajo potencialno privlačne še za koga. Posredi je običajno še visoka cena, to je v kombinaciji z nizkimi prodajnimi številkami verjetno tudi botrovalo izginotju Xperij iz operaterskih ponudb, pa vendar so telefoni dovolj drugačni in tudi ponujajo dovolj celovit paket, da ostajajo na radarju.

Najnovejša Xperia 5 IV (rimska štiri se prebere »mark štiri« in predstavlja četrto generacijo tega modela) ima nekaj pomembnih izboljšav glede na predhodnika in, recimo temu pametnih degradacij glede na Xperio 1 IV. Zaslon z diagonalo 6,1 palca (pri visokem razmerju stranic 21:9) ima polno visoko ločljivost namesto nepotrebne 4K, zato pa je za polovico svetlejši od prejšnjega. Pri kamerah so izpustili teleobjektiv s spremenljivo goriščnico in vgradili običajnega z 2,5-kratno optično povečavo (60 mm), poleg glavnega (24 mm) in ultraširokega (16 mm), pri čemer imajo vsi 12-milijonska tipala. Enako tudi sprednji, ki tako kot ostali trije omogoča snemanje vse do 4K s 120 sličicami na sekundo. Baterijo so povečali na kar 5000 mAh, pohitrili žično (na 30 W) in končno dodali še možnost brezžičnega polnjenja. Ohranili so tudi izhod za slušalke in režo za pomnilniško kartico, ki bo za ciljno skupino uporabnikov verjetno nujna, kajti edina pomnilniška konfiguracija je 8 + 128 GB. Ohišje je vodoodporno po standardu IP68 ter seveda izdelano iz kombinacije aluminija in stekla (Gorilla Glass Victus).

Za delovanje skrbi procesor Snapdragon 8 prve generacije in glede na prve tuje teste to morda, ob ne posebej naprednem odvajanju toplote, kadar je pod večjimi obremenitvami, ni najboljša odločitev. Zagotovo bi se telefonu lepše prilegel učinkovitejši Snapdragon 8+, vendar bi potem Xperia 1 IV izpadla slabo.

Xperia 5 IV bo na voljo v črni, beli in zeleni barvi, njena priporočena cena pa bo 1049 evrov. To je 350 manj kot za Xperio 1 IV in že zato bo bolj zanimiva. Še vedno pa je znesek visok in bo verjetno telefon prepričal pretežno tiste, ki imajo točno določen razlog, zakaj so izbrali točno tega in ne katerega od običajnih osumljencev.  

Fotografije: Sony 

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
1 komentar
  • Kupil sem lanski telefon Sony Xperia 1 III in ga v fotografiji primerjal z Huawejem, Pixlom in iPhonom, – od vseh ima Sonyjeva Xperia najbolj naravne barve fotografij. Pa tudi 12MP ni problem za prikaz na ekranu računalnika. Tako da imam Xperijo za fotografiranje, (glavni za fotografijo sta mi pa itak fotoaparata RX10 in Sonyjeva Alpha) medtem ko za vso drugo uporabo mi je glede zmogljivosti najboljši iPhone 14 Pro Max

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja