Kolekcija televizorjev in zvočnih sistemov Sony z letnico 2024 je popolnoma drugačna kot tiste v prejšnjih letih. In tokrat je v ospredju znova tehnologija mini LED, vendar pa japonsko podjetje televizorjev z zasloni OLED ne ukinja, kot so špekulirali nekateri »dobro obveščeni.«
Sony je vse naprave za domači kino združil pod dežnik Bravia in jim (hvalabogu!) poenostavil imena. Tako so pri televizorjih po novem tri linije, od spodaj navzgor, Bravia 7, 8 in 9. Nekateri tuji mediji omenjajo še vstopni model Bravia 3, vendar tega v slovenskem sporočilu za javnost ni. Zvočniški sistemi so Bravia Theatre Bar 8 in 9, Quad in U, pri čemer je slednji v bistvu nekakšen »osebni« zvočnik-ovratnik, »četverček« pa sistem štirih enakovrednih zvočnikov za prostorski zvok.
Bravia 7
Začnimo z najnižje postavljeno novostjo med televizorji, ob tem, da cen zanje še ne poznamo. Ta model v velikostih 165 cm, 190 cm in 216 cm bo imel zaslon mini LED z osveževanjem 120 Hz, štiri zvočnike, napreden slikovni procesor XR, igričarske funkcije, štiri možnosti postavitve stojala in seveda operacijski sistem Google TV, ki ga Sony še naprej uporablja za vse svoje televizorje.
Tudi ob »odstotnosti« serije Bravia 3 bodo pod sedmico nekateri cenejši modeli, ki pa jih bo podjetje preneslo iz lanske kolekcije. To so denimo X90L, X85L, X80L in X75WL. Taka odločitev se nam zdi povsem smiselna, kajti nobene potrebe ni »izumljati« novega modela s skoraj povsem enakimi lastnostmi kot pri predhodniku. Tipičen primer je bil lanski LG OLED C3, skoraj identičen televizor kot C2 iz l. 2022.
Bravia 8
To je edini novi televizor OLED v ponudbi, ki ima vgrajen LG-jev zaslon vrste WOLED. Premore praktično vse tisto kot sedmica, le da zvok ustvarja z mikro vibriranjem samega ohišja (»Accoustic Surface«), kar Sony uporablja že nekaj let in daje neverjetno dobre rezultate. Še naprej ostaja v prodaji lanski A95L z zaslonom QD-OLED iz Samsunga, morda celo najbolj impresiven televizor letnika 2023, kot tudi nekoliko manj napredni A90K.
Bravia 9
Ta televizor je prava novost in tudi posebnost, saj konkurenca doslej ni predstavila ničesar vsaj približno podobnega. V Sonyju so razvili povsem svoj sistem osvetljevanja zaslona LCD, vendar je ta mini LED edinstven. Vsebuje še manjše diode in krmilne čipe, manjše od semen, kot jih najdemo v drugih tovrstnih zaslonih. Zato je t. i. območij zatemnjevanja približno trikrat več kot pri lanskem X95L, višja je svetilnost in nižja poraba energije. Svetilnost lahko točkovno doseže kar 4000 kandel, predvsem pa se menda da za posamezen predel zaslona zelo fino in hitro nastavljati, kako naj bo osvetljen. Kajti diodam je mogoče prilagajati, kako močno naj svetijo, večina zaslonov pa količino svetlobe, ki gre proti gledalcu, uravnava s tekočimi kristali pred diodami. Svetli prizori bodo tako za naše oči izpadli približno polovico svetlejši kot na lanskem modelu, precej manj pa bo neželenih obrisov okrog najsvetlejših objektov v prizorih, besedila in podobnega. Hkrati naj bi ta televizor pravilno prikazal tudi tisto, denimo sivine, česar OLED-i ne zmorejo, in naj bi bil najbližje sliki t. i. referenčnih monitorjev, na katerih hollywoodski režiserji (seveda s pomočjo montažerjev) montirajo filme in ki jih, kakopak, razvija in izdeluje Sony.
Poleg zvočniških sistemov za domači kino je Sony predstavil novo linijo zvočnikov bluetooth z oznako ULT. Njihova posebnost so poudarjeni basi, za katere pa se lahko uporabnik odloči, ali jih želi ali ne, saj se jih vklopi ali izklopi s tipko ULT na zvočniku. Dva med njimi ULT Field 7 in Field 1 sta že prišla do nas. Prvi je naravnost gigantski, namenjen zabavam znotraj ali zunaj, in omogoča priklop mikrofona za karaoke. Druge pa je dokaj standarden »valj« srednje velikosti, ki obljublja konkreten zvok v majhni embalaži ter dolgo avtonomijo baterije. Žal nima kakšnega priključka za žični priklop kakšnega vira, podpira pa bluetooth 5.3 in kodek AAC.
Brez komentarjev