Podjetji Telemach Slovenija in Garnol sta pozno sinoči sporočili, da sta sklenili »Pogodbo o nameravani prodaji in nakupu poslovnih deležev v družbi T-2.« V skladu z njo namerava Telemach pridobiti najmanj 98,06-odstotni delež družbe T-2.
To je šele prvi, začetni sporazum med prodajalcem in kupcem, saj skrbni pregled družbe T-2 še poteka. Po njem naj bi podjetji podpisali pravo pogodbo o nakupu poslovnih deležev in oddali vloge za pridobitev potrebnih soglasij pristojnih regulatorjev (posebej Agencije za varstvo konkurence). Kako bo šlo s slednjim, bo zanimivo opazovati. Domnevamo lahko, da so z včerajšnjo pogodbo želeli prehiteti rok za odločanje o zahtevi o začetku stečaja nad T-2, ki jo je vložil Slovenski državni holding (SDH). O njej bi moralo sodišče po preložitvi prvega naroka odločati jutri. Kako bo novo dejstvo, da so lastniki za podjetje našli kupca, vplivalo na odločitev sodišča, bomo izvedeli kmalu. Kolikšna bo vrednost prevzema, niso razkrili, zagotovo pa nekaj sto milijonov evrov.
T-2 sicer letos praznuje dvajsetletnico obstoja in v tem času se je pozicioniral predvsem kot ponudnik kakovostnega in hitrega dostopa do interneta, pa tudi napredne televizije. V Telemachu, ki je na trgu prisoten še nekaj let dlje, prevzem vidijo kot zagotovilo za nadaljnji razvoj in osnovo za širjenje omrežja. »Nameravana naložba prinaša znatne koristi tako končnim kupcem kot slovenskemu gospodarstvu v celoti,« so še zapisali. Marsikoga bo ob novici zaskrbelo, da se bo zaradi združevanja podjetij in krčenja števila konkurentov na trgu dogajalo ravno nasprotno od zapisanega v sporočilu.
Predsednik uprave Telemacha Slovenija Tomislav Čizmić je v pripravljeni izjavi izpostavil: »Z združitvijo obeh podjetij bomo povečali obseg za nadaljnje vlaganje v mobilno in fiksno telekomunikacijsko infrastrukturo, raznolike vsebine, vrhunske tehnologije, inovativne produkte in storitve, kar bo privedlo do večjega zadovoljstva uporabnikov. Prepričani smo, da je konsolidacija nujna za ohranjanje konkurenčnosti na slovenskem trgu ter za spodbujanje digitalizacije in povezljivosti, kar v končni fazi krepi slovensko gospodarstvo.«
Prokurist v družbi T-2 in podjetju Garnol Jurij Krč pa je dodal: »T-2 je v zadnjih dvajsetih letih oblikoval lokalni trg telekomunikacij in postal njegov pomemben člen. Za zagotovitev še intenzivnejšega razvoja podjetja smo sprejeli poslovno odločitev, da T-2 s Telemachom začne novo obdobje. Z njim bomo skupaj s strankami, zaposlenimi in poslovnimi partnerji med drugim deležni tudi ugodnosti in prednosti delovanja v okviru mednarodne skupine.«
Kot vse kaže, se bo vendarle zgodilo, za kar smo že leta nekako sumili in napol pričakovali, da bi se lahko, a se kar nekako nikoli ni. Namreč konsolidacija na tri velike operaterje, morda čez čas celo na zgolj dva. V središču teh preigravanja je bil vedno znova T-2, ne le zato, ker se je že večkrat znašel v stečajnih postopkih in enkrat v prisilni poravnavi, temveč predvsem, ker je od četverice najmanjši in nima takega finančnega zaledja kot ostali trije. Telekom Slovenije je v večinski lasti države, ima v lasti tudi operaterja na Kosovu ter je po nekaterih številkah še vedno vodilni. Telemach in A1 Slovenija pa sta umeščena v veliki mednarodni skupini, prvi je del United Group, drugi pa Telekom Austria, ki nadalje sodi pod eno največjih globalnih telekomunikacijskih družb, America Movil. Pred približno desetletjem je bil A1 že zelo blizu prevzemu T-2, vendar nazadnje ni bil pripravljen v zadostni meri zvišati svojega prevzemnega proračuna.
United Group, ki deluje v osmih državah, je medtem prav tako naprodaj, saj želi sklad BC Partners po petih letih izstopiti iz lastništva in s tem ustvariti lep dobiček. Takratni prevzem od sklada KKR je veljal 2,6 milijardi evrov, zdajšnje vrednotenje skupine (BC Partner ima v lasti približno 60 odstotkov) po informacijah dobro obveščenih presega osem milijard evrov. Med zainteresiranimi sta se sprva omenjala operaterja e& iz Združenih arabskih emiratov (s sedežem v Abu Dabiju), bolj znano sicer pod prejšnjim imenom Etisalat, in Saudi Telecom iz Savdske Arabije, ki je lani prek svojega hčerinskega podjetja Tawal od skupine United že kupil »stolpe« za bazne postaje mobilne telefonije v Sloveniji, Bolgariji in na Hrvaškem, za kar je plačal milijardo evrov. Zdaj pa naj bi se kot morebitna prevzemnika pojavila še investicijska sklada Warburg Pincus and Apax Partners. Ta dva sta glede na zgodovino skupine United – osnovali so jo pod lastništvom sklada Mid Europa Partners – bolj logična kandidata.
Kaj pa bo to pomenilo za uporabnike T-2-jeve, Telemachove in ostale ?
Mislim, da je absolutno prezgodaj za kakršne koli špekulacije o tem.
Kot so včasih rekli; Isto s****e, drugo pa kovanje. Samo denar bo šel v druge roke.