Selfijevski letalnik DJI Neo bo hotel imeti čisto vsak vplivnež (mi smo ga že naročili)
Marjan Kodelja 9. septembra 2024 ob 05:52

Za »BAKŠIŠ« dobiš letalnik, ki je sposoben snemanja 30 sličic na sekundo v razločljivosti 4K ter vzleti in pristane na dlani!

Zdi se, da je DJI spet zadel željico na glavico. Zakaj že? Zato, ker si ne znam predstavljati vplivneža ali pa vsaj dovolj vase zagledanega, ki bi se branil zvestemu sledilcu in snemanju iz ptičje perspektive. Ob tem, da trot oziroma dron DJI Neo vse počne sam, ne da bi ga kdorkoli nadzoroval z radijskim krmilnikom. Naj bom jasen in kar se da preprost. Vzleti iz dlani, ti sledi, ne glede kakšne afne guncaš pred objektivom, snema in nato spet pristane na dlani, ko to pomoliš podenj. Se vam svita! Meni se. Če se bo v praksi izkazal in nudil, kar obljublja, potem bodo kmalu brenčali vsepovsod, saj nikomur ne bo treba telovaditi s telefonom na palici, da bi izpadel popoln iz ptičje perspektive.

DJI Neo ima kup atributov, ki mu govorijo v prid. Razločljivost in objektiv obljubljata kakovostni video posnetek v dnevnih razmerah (za nočne ne bi stavil) ob ceni zgolj 200 evrov. Vemo, koliko stane naslednji v ponudbi, ki obenem ni tako preprost. Poleg tega je lahek in ga imate zlahka povsod pri sebi. Majhnost in lahkotnost ima žal slabo plat. Motorji so dovolj močni za lebdenje, če hitrost vetra ne preseže 8 metrov na sekundo (kar ni ravno veliko) in baterija zadošča za samo 17 minut letanja. Čeprav je majhen preprost in poceni, vseeno omogoča povezavo z radijskim krmilnikom RC-N3 (opremljen je z enim oddajnikom in dvema sprejemnikoma), v tej konfiguraciji leti dlje in enako kot večji »bratje«, in celo z očali dodane resničnosti Goggles 3 ter se je sposoben sam vrniti na izhodiščno točko. Marsičesa žal tudi ne zna. Na primer ne zazna ovir v zraku in se jim ne more samodejno izmakniti Še dobro, da so propelerji zaščiteni v plastični »košari« in bolj odporni proti poškodbam od »razkritih«. Nežno sem še začuden, da kamera nima portretnega načina. Zagotovo se ne boste ves čas le snemali temveč se boste tudi fotografirali. Ker gre za programsko funkcijo, ni vrag, da je ne dobimo prek katere od posodobitev programske opreme.

Po videnem je upravljanje nadvse preprosto. Neo poleti in pristane na dlani in obenem omogoča nadzor z glasom in aplikacije DJI Fly preko neposredne povezave Wi-Fi. Dobra plat tega je snemanje zvoka z mikrofonom povezanega telefona, ki ga aplikacija samodejno sinhronizira z videom kamere na trotu.  

Mere130 × 157 × 48,5 mm (D × Š × V)
Teža135 g
Vodoravna hitrost / hitrost vzpenjanja6-16 m/s / 0,5-3 m/s
Najvišja višina vzletišča2.000 m
Čas letenjado 17 minut
Največja vodoravna oddaljenost (z RF krmilnikom)7 km (doseg za prenos videa 10 km)
Odpornost na veterdo 8 m/s
Temperaturni obseg-10°C do 40°C
Satelitski sprejemnikGPS + Galileo + BeiDou
Vgrajen pomnilnik22 GB
Slikovno tipalo in objektiv12 MP 1/2-palčni, goriščnica 14 mm, f/2,8
Razločljivost4K, 30 FSP
Cena199,90
Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
1 komentar

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja