Še zadnji je obupal nad majhnimi
Marjan Kodelja 15. marca 2024 ob 09:05

ASUS je prestavil Zenfone 11 Ultra, ki je, vsaj v nekaterih podrobnostih gejmerski telefon ROG Phone 8 v estetsko nevtralni in za večino smrtnikov primernejši obleki.

Zdaj je dokončno jasno, da so eno neodgovorne trditve in nekaj diametralno nasprotnega dejanja. Pogosto smo slišali, da so manjši telefoni boljši in da je škoda, ker jih ni več, vendar se je vedno znova potrjevalo, da jih ni, ker jih preprosto nočemo. Marsikdo je nehal razmišljati o njih, ko je Apple ukinil »minija«. Če Applu ni uspelo prepričati vernikov v nezmotljivost »velikega jabolka«, da je majhno dobro, kako naj kaj takšnega uspe proizvajalcem telefonov s sistemom Android, ki si obenem še nadvse radi mečejo polena pod noge. Kljub temu je Asus vztrajal, še ko so drugi vrgli puško v koruzo. Očitno so slabosti majhnih, med kateri so najbolj pereče manjša baterija, slabše termične lastnosti (odvajanje toplote) in manj prostora za več boljših kamer, končno prevladale. Asus je z Zenfonom 11 prestopil v tabor velikih in obenem popolnoma po nepotrebnem izbral še oznako »ultra«, ki je bila že prevečkrat »posiljena«.

Žal ja na ta način po mojem mnenju tajvansko podjetje izgubilo prepoznavnost, ki jo je nedvoumno imelo. Ali so jo tudi znali izkoristiti, je druga stvar. Zdaj imajo kar konkretno težavo, kako prepričati kupce za svoj, ostalim nadvse podoben telefon, pri čemer ga ne prodajajo preko operaterjev. Na trgih, kjer gre dobršen del »robe« še vedno preko rok slednjih, je to gromozansko visoka prepreka. Vprašajmo se. Zakaj bi kupil ravno Asusovo »ultro« v trgovini po zahtevani ceni, ko mi operater na 24 obrokov nudi Samsungovo ali Xiaomijevo?

Za Asus bi bilo verjetno najbolje, da naslednje leto poskuša združiti na prvi pogled nezdružljive zahteve običajnih uporabnikov in gejmerjev v eni napravi, ki bo zadovoljila vse.

Podobnosti med obema Asusovima letošnjima telefonoma ni mogoča zgrešiti. Zenfone 11 nima še enega priključka (USB tipa C) na desnem boku ter ultrazvočnih »sprožilnikov« na levem (AirTrigger), si pa zato bolj kot ne delita večino ostalega. 17,22-palčni 144-herčni zaslon LTPO AMOLED (namesto 165-herčnega) s točkovno osvetlitvijo 2.500 kandel, žal zgolj podaljšane polne visoke razločljivosti (FHD+), procesor Snapdragon 8 tretje generacije, baterijo kapacitete 5.500 miliamperskih ur s 65-vatnim žičnim in 15-vatnim brezžičnim polnjenjem in nabor kamer. Glavno 50-milijonski (tipalo IMX890) s fizičnim 6-osnim stabilizatorjem, sledijo 13-milijonska širokokotna (120-stopinjski vidni kot), 32-milijonska optično stabilizirana telefoto (3-kratna optična povečava) in 32-milijonska sprednja s tipalom RGBW.  

Ne povsem enako, saj je dizajn drugačen, vendar vsaj podobno je tudi ohišje. Pravzaprav je tu vizualno še največ razlik, kajti aluminijastemu okvirju je dodana bleščeča hrbtna plošča z monogramom, ki je enak onemu na novejših prenosnikov. Barve so štiri in sicer siva, črna, modra in barva puščavskega peska (pri nas bo na voljo v modri in črni barvi). Rahlo je spremenjen še element z objektivi zadnjih kamer, a je očitno, da gre za spremembe v obliki. Ohišje se seveda ponaša s povečano odpornostjo na vodo in prah po standardu IP68. Razlika je še v hladilnem sistemu, saj hlajenje Zenfona 11 ni učinkovito, kot je hlajenje gejmerskega telefona.

Asusov uporabniški vmesnik je preprostejši od vmesnikov večine tekmecev, kar je bilo marsikateremu uporabniku v zadnjih letih nadvse všeč, a kot ti, tudi ta pridobiva peščico z umetno inteligenco podprtih storitev, ki večinoma delujejo na napravi (brez povezave). Pričakujemo lahko prepis zvočnega zapisa, oblikovanje povzetkov, prevajalnik klice, prilagajanje ozadja, odpravljanje hrupa in izboljšanje iskanje po različnih virih. Večine smo vsekakor veselih, le tistih ne, kjer je jezik pomembni dejavnik, saj kot drugi, tudi Asus slovenščine verjetno ni podprl. Kar se tiče podpore, so me obljube nekoliko razočarale. Sploh v luči obljub drugih proizvajalcev naprav s sistemom Android. Zagotovili so le dve nadgradnji operacijskega sistema (na Android 16) in štiri leta zagotovljenih varnostnih popravkov.

Zenfone 11 Ultra s 16 GB delovnega in 512 GB podatkovnega pomnilnika k nam prispe aprila (sprva moder), zanj bo treba odšteti 1.099 evrov, v kolikor ne bo kakšnih popustov.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja