Samsung Galaxy Z Fold6: Edina možna strategija je razprodaja in mnogo naprednejši naslednik
Matjaž Ropret 26. oktobra 2024 ob 06:09

Prej ali slej se je mroalo zgoditi, kajti Samsung je miselnost, da so dovolj majhne izboljšave vlekel predolgo. Galaxy Z Fold6 se ne prodaja po pričakovanjih in podjetje že ima novega, precej predrugačenega prepogljivega aduta, za katerega pa bomo še videli, če bo dosegel evropska tla. Kam se torej v tej zgodbi umešča Fold6?

V korejskem podjetju so na poletni predstavitvi letošnjega paradnega prepogljivega telefona (za Evropo) na vso moč poudarjali storitve umetne inteligence. Z razlogom, saj po strojni plati ni skoraj nič drugačen od predhodnega. Te dni v Južni Koreji za tamkajšnji (in morda še kitajski) trg predstavljeni »posebni« model pa kaže, kakšna bi morala biti že v osnovi šestica in kaj Samsung zna izdelati, ko ga konkurenca dovolj izzove.

Za šesto generacijo korejsko podjetje ni izumljalo ničesar novega in drastičnega, čeprav bi verjetno moralo. Naprava je nekoliko tanjša od lanske, vendar ne dovolj v primerjavi z večino konkurence (denimo Honorjem, Oneplusom, tudi Googlom), kot je zdaj Galaxy Z Fold Special Edition. Malenkostno so spremenili dimenzije, tečaje in še kaj, tako da se telefon občuti nekoliko drugače v rokah, toda uporabnikom prejšnjih se bo zdel zelo domač. Kot vse kaže je Samsung z novincem, ki je naprodaj v Južni Koreji, končno uslišal mojo željo po širšem telefonu, toda tukaj dosegljivi Fold6 je v tem pogledu la marginalno spremenjen glede na Folda5. Zaradi manj debeline gre lepše v žep, zunanji zaslon pa je še vedno preozek za udobno tipkanje sporočil (ali česar koli) in tudi za prikaz vsebin. Tudi vdrtina na sredini, ko je zaslon razprt, je še vedno zelo opazna in občasno moteča. Odvisno je sicer od tega, kaj zaslon tam prikazuje, saj jo svetlejša vsebina nekoliko zakrije, temnejša pa zelo izpostavi, in v tem kontekstu nisem nikoli razumel odločitve podjetja, da za večino vnaprej pripravljenih ozadij zaslona izbere take z ogromno črnine ravno na sredini.

 Galaxy Z Fold5Galaxy Z Fold6Galaxy Z Fold Special Edition
Višina154,9 mm153,5 mm157,9 mm
Širina67,1 / 129,9 mm68,1 / 132,6 mm72,8 / 142,6 mm
Debelina13,4 / 6,1 mm12,1 / 5,6 mm10,6 /5,6 mm
Masa253 g239 g236 g
Zunanji zaslon6,2″, 23,1:9, 904 x 2.3166,3″, 22,1:9, 968 x 2.3766,5″, 21:9, 1.080 x 2.520
Notranji zaslon7,6″, 1.812 x 2.1767,6″, 1.856 x 2.1608,0″, 1.968 x 2.184

Dilem glede zmogljivosti telefona ni, saj boljšega procesorja od Snapdragon 8 tretje generacije Samsung ni imel na voljo. Tudi pretiranega segrevanja nisem zaznal, niti pri daljšem igranju iger. In prav slednje je po mojih ugotovitvah glavni razlog, zakaj bi Folda imel. Je namreč izredno dober nadomestek za prenosno igralno konzolo. Če bi še razvijalci v nekoliko večji meri obravnavali Android kot enakovredno platformo drugim pomembnim na tem področju, bi bil tovrsten telefon res dobra izbira za igričarje. Navsezadnje je zaslon izvrsten, rahlo me sicer še vedno moti zaščitna folija, ki ga naredi manj prestižnega, pa tudi kakovostni stereo zvočniki naredijo svoje. In ker je razprt telefon tanek ter mnogo lažji od katere koli konzole, ga je tudi držati mnogo bolj prijetno. Nima sicer fizičnih krmilnih tipk, toda igre so tako ali tako prilagojene na upravljanje na zaslonu ali s premikanjem naprave.

Nekateri ocenjevalci poudarjajo uporabo Folda v navezi s pisalom S Pen. V tem pogledu je zagotovo uporaben, če znate to izkoristiti. Sam že pri običajnih (neprepogljivih) modelih Ultra komaj kdaj izvlečem pisalo za kakšno resno opravilo in nisem prepričan, da bi bilo pri Foldu dosti drugače, v kolikor bi bil S Pen priložen. Tako ali tako pa ga nisem dobil skupaj s telefonom na test, torej me niso niti poskusili spreobrniti. Predstavljam pa si, da je pisalo koristno za večopravilnost in nepogrešljivo za risanje.

Samsung je še vedno pred ostalimi proizvajalci glede možnosti prilagajanja aplikacij na »povečanem« zaslonu, saj se jih da razporediti na različne načine, odpirati v »plavajočih« oknih, prosto premikati in tudi enostavno preklapljati med njimi. Zaslon pa je ravno dovolj velik, da je mogoče naenkrat delati v dveh, denimo urejevalniku besedil ali preglednic in e-poštni, ali poleg gledanja videa še spremljati zapise na družabnih omrežjih oz. s kom klepetati. Taki načini uporabe so na (približno) osempalčnem (skoraj) kvadratnem zaslonu neizpodbitno bolj priročni kot na klasičnem pokončnem in mnogo ožjem. Toda trdim, da bi tudi tu prav prišla dodatna širina, kajti potem bi tisti aplikaciji (lahko pa tudi več) še lepše »zadihali.«  Seveda je nekje meja, kajti »zaprt« telefon ne sme biti preširok za običajno dlan. Nisem ga videl v živo, toda po podatkih je »posebna izdaja« še vedno ožja od denimo S24+ (in še toliko bolj od Ultre), zato me v tem pogledu ne skrbi.

Fotografsko je Fold6 kompetenten in dokaj vsestranski s tremi različnimi goriščnicami, kakovostnim snemanjem videa in možnostjo uporabe zunanjega zaslona za selfieje in snemanje sebe. Fotografije so na pogled všečne, vendar nekoliko nenaravne, želel bi se nekaj več detajlov in občasno ima telefon težave s presvetlitvami in pasovi odbleskov. Rekel bi, da je v tem pogledu primerljiv z Galaxyjem S24 FE, ne povsem na ravni »pravega« Galaxyja S24 (Plus), kaj šele Ultre. Za marsikaterega uporabnika »pisarniškega« oz. »igričarskega« telefona povsem v redu, a problem je v percepciji. Model za dva tisoč evrov fotografsko in snemalno ne more biti primerljiv s tistim za 800 evrov, temveč občutno boljši. Vsaj na nivoju onega za tisoč petsto evrov. Jasno je, da sama zasnova ne omogoča najboljše kvalitete, ker preprosto ni prostora za vso vrhunsko optiko, vendar mora vseeno Samsung v naslednji generaciji ta vidik nujno popraviti. Posebna izdaja ima menda glavno kamero preneseno iz S24 Ultra (ostali dve po podatkih delujeta nespremenjeni) in to je že korak v pravo smer.

O umetni inteligenci lahko napišem veliko ali pa malo, oboje bo povsem ustrezno. Funkcionalnosti je namreč precej, a za vsakdanjo uporabe zares nepogrešljiva ni nobena. Kot je v najnovejšem nedeljskem nasvetu (objavljen bo jutri) zapisal tudi Marjan, je brisanje s fotografij ali dodajanje nanje sicer zabavno in potencialno uporabno, vendar ob njihovi povečavi hitro razkrije pomanjkljivosti in je težko uporabljivo še kje drugje kot za hec. Poleg tega pa za to ni treba imeti ravno Folda, temveč je dovolj aplikacija Google Foto. Podobno velja za iskanje z obkroževanjem. Na voljo je na kopici telefonov, ne več zgolj na izbranih, kot je bilo ob prihodu serije Galaxy S24 v prodajo. Zadevo sem nekajkrat preizkusil in deluje dokaj zanesljivo (čeprav je včasih treba poskusiti dvakrat ali trikrat), uporabljam pa je aktivno ne, tudi zato, ker običajno iščem pojme, ki ne izhajajo iz fotografij, ali na osnovi vprašanj in opisov (problemov). Z besedilnimi in prevajalskimi zmožnostmi pa si ne morem čisto nič pomagati, ker slovenščine ni med podprtimi jeziki. Tudi drugi uporabniki bodo verjetno prišli do enakega sklepa. Proizvajalci vse prepogosto živijo v iluziji, da je dovolj, če podprejo pet do deset najpomembnejših svetovnih jezikov. Že res, da to odstotkovno »pokrije« precejšen del prebivalstva planeta, toda skoraj celoten predel, kamor se umešča Slovenija, vedno znova izpade. Zato je tu ocena tovrstnih »pomagal« precej drugačna kot če berete ameriški opis istega modela telefona.

V kolikor Samsung res nima namena izdelati cenejše izvedbe Folda ter v Evropo pripeljati »izboljšane« in vse kaže, da je tako, mora za sedmo generacijo spremeniti, izboljšati in dodelati skoraj vse po spisku. Morda tudi premakniti predstavitev na predpoletni čas (julij je za te namene res najbolj neprimeren mesec). V vmesnem obdobju pa, če želi imeti koliko toliko dobre prodajne številke, občutno poceniti šestico. Umetna inteligenca, v pretežni meri dosegljiva tudi na drugih telefonih, je premalo.

HVALIMO:
  • Kvalitetna in svetla zaslona
  • Dobre zmogljivosti z ne preveč segrevanja
  • Izvrstni zvočniki
  • Vsestranska foto-video naprava
  • Solidno trajanje baterije
  • Možnost uporabe aktivnega pisala
  • Programska oprema je dobro prilagojena za večopravilnost
GRAJAMO:
  • Čeprav tanjši od predhodnika, je (»zaprt«) še vedno opazno debelejši od večine konkurentov
  • Folija čez notranji zaslon in vdrtina na sredini sta še vedno moteči
  • Preozek zunanji zaslon za uporabo v vlogi »klasičnega« telefona
  • Fotografska in video kakovost je komajda na nivoju pol cenejšega (običajnega) telefona
Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja