Kar se izkaže za dobro, je pogosto najbolje pustiti pri miru, saj v nasprotnem primeru zlahka narediš več škode kot koristi. Iz te perspektive je jasno, zakaj je Samsungov letošnji model iz vrha ponudbe v srednjem razredu zgolj rahlo nadgrajeni, a zato polepšani Galaxy A54.
Dolgo časa sem vihal nos nad telefoni družine Galaxy A, saj niso bili na ravni tekmecev. To se je spremenilo z modelom Galaxy A54 (v bistvu že prej z A52s, a je nato A53 znova storil korak nazaj), ki so mu zamenjali procesor, rahlo podaljšali diagonalo zaslona in spremenili še nekatere druge (manj pomembne ali opazne) lastnosti, zaradi česar so tekmeci, pri nas v prvi vrsti Honor in Xiaomi ter zaradi znanega razloga manj Huawei, pred težko nalogo. Kako Samsung vreči s prestola.
Procesor in grafika | Exynos 1480 4 nm (2,75 GHz); Xclipse 530 |
Omrežja | 2G, 3G, 4G, 5G |
Zaslon | super AMOLED, 16,8 cm (6,6 palca), 1.080 x 2.340 pik, do 120 Hz, 1.000 kandel (najvišja) |
Kamere: | glavna: 50 MP, f/1,8, optična stabilizacija; širokokotna: 12 MP, f/2,2, 13 123˚; bližinska (makro): 5 MP, f/2,4; sprednja: 32 MP, f/2,2, 26 mm |
Vmesniki | Bluetooth 5,3, WiFi 6, NFC, satelitski sprejemnik |
Biometrija | čitalnik prstnih odtisov pod zaslonom |
Sistem | Android 14, One UI 6.1 (4 nadgradnje, 5 let podpore) |
Pomnilnik | 8 GB RAM; 128 ali 256 GB, ležišče za kartice microSDXC |
Baterija | 5.000 mAh, 25-vatno žično polnjenje |
Ohišje | aluminij, utrjeno steklo; povečana odpornost IP67 |
Drugo | stereo zvočnika, podpora za eSIM, video do razločljivosti 4K (30 sličic/s) |
Mere | 161,1 x 77,4 x 8,2 mm |
Teža | 213 g |
Priporočena cena | 550 evrov (samsung.si) |
Najbolj mi je všeč, da je Galaxy A55 za moj okus v srednjem razredu najbolj uravnotežen telefon. Kakopak se ne more meriti z najboljšimi, ki so vsaj dvakrat dražji, a po drugi strani mu, ob upoštevanju cenovnega razreda, ne morem prav veliko slabega očitati. Celo makro kamera, ki mi predstavlja velik trn v peti povsod, kjer jo najdem, je sposobna razmeroma uporabnih fotografij. Sem zato spremenil mnenje? Nisem. Še vedo se mi zdi od vseh tipov kamer najmanj uporabna. Vprašajte se, kolikokrat se vam je utrnila ideja, da bi karkoli želeli posneti zelo od blizu.
Nedvomno Samsungov
Nisem si mislil, da bom kdaj to dejal, toda že bežni pogled od spodaj in še posebej od zadaj, jasno razkriva, od koga je. Galaxy A55 se oblikovno ne loči veliko od družine Galaxy S, pravzaprav bi ga zlahka zamenjali na primer z modelom Galaxy S23 FE, za katerim v zmogljivostih ne zaostaja veliko. Z estetiko, ki jo zagotavljajo pravokotno odrezani robovi, zaobljeni vogali ter subtilno vdelani objektivi, ponuja privlačno alternativo obilnim in izbočenim hrbtnim izboklinam, s katerimi se ponaša večina zasledovalcev. Majhna, a zanimiva nadgradnja je še aluminijasti okvir ohišja, ki je prijetno združen z utrjenim steklom. Izbor stekla je vedno dvorezen meč. Po eni strani daje prefinjen videz in občutek, a po drugi, sploh če izdelava ni najboljša, je pogosto rahlo spolzko in obenem magnet za prstne odtise. Ni se mi zdelo, da bi želel zdrseti iz dlani, tisto o prstnih odtisih pa žal kar drži.
Udobnost uporabe je omejena z golo velikostjo, ki jo kot vedno posledica želje po čim večjem zaslonu. Robovi okoli njega niso tanki kot pri nekaterih drugih telefonih, a so enakomerni. Brada (spodnji rob) ni nič debelejša od zgornjega in bočnih. Pod zaslonom je razmeroma dobro tipalo prstnega odtisa, lahko bi sicer bilo za odtenek hitrejše, a bolj kot ta, sta mi všeč dovolj velika in odzivna stranska gumba.
Za večino več kot dovolj moči
Razen, da so diagonalo podaljšali za pol centimetra, se zaslona niso dotikali. Čeprav običajno hrepenim po večji razločljivosti, sem realist. Polna visoka ločljivost ob kakovostni sliki, živahnih barvah ter zadostni svetilnosti v večini primerov zadovolji mojim potrebam. Višja se seveda sliši »fajn«, toda se odkrito rečeno ne spomnim, kdaj sem nazadnje preklopil nanjo na telefonih, ki jo omogočajo, kajti večinoma imajo zaradi varčevanja z energijo celo tisto najboljši privzeto nastavljeno nižjo. Na voljo sta dva načina osveževanja: standardni pri 60 Hz in prilagodljivi, ki večinoma deluje pri 120 Hz, razen pri statičnih slikah in videu, ko se zmanjša na nižjo frekvenco. Ne bom dejal, da je zaslon perfekten, kajti za takšno oceno mu kaj manjka. Začenši z najvišjo svetilnostjo, saj se med uporabo na prostem ne bi branil nekaj sto kandel več.
Procesor Galaxy A55 morda ni najzmogljivejši, vendar je dovolj dober za igranje grafično zahtevnejših mobilnih iger. Med obremenitvenim testom hitrost jeder ni drastično padla, in ohišje se ni pretirano segrelo, niti po pol ure igranja Genshin Impact ob nižjih grafičnih nastavitvah in s 30 sličicami na sekundo. Poraba energije je še ena prednost tega telefona. Med obremenitvenim testom se je baterija v eni uri izpraznila za četrtino, kar bi v skrajnem primeru omogočalo štiri ure uporabe. Ura igranja igre povzroči 16-odstotni padec napolnjenosti (dobrih šest ur delovanja), medtem ko ura gledanja videa na YouTube pri skoraj največji svetilnosti prek domačega omrežja 8-odstotnega (vsaj 13 ur uživanja). Dvodnevna avtonomija pri zmerni uporabi torej ni nekaj nemogočega.
Glavni zvočnik je na spodnjem delu ohišja, medtem ko je zgornji manjši in manj glasen, namenjen predvsem telefonskim klicem. Čeprav je razlika v glasnosti opazna, je uravnoteženost med njima relativno dobra. Kakovost zvoka je boljša kot pri prejšnjih modelih, čeprav so pri največji glasnosti prisotne nekatere popačenosti visokih tonov. Kljub temu so nizki toni izrazitejši, vokali pa čistejši. Za pravo glasbeno ali filmsko doživetje je seveda priporočljivo uporabiti brezžične slušalke.
Manjkajo zgolj funkcije umetne inteligence
Ena izmed značilnosti Samsungovih telefonov je preobleka operacijskega sistema Android z uporabniškim vmesnikom One UI, ki je tako po dizajnu kot po funkcionalnosti vse bolj primerljiv z Applovim. V čistem in izčiščenem okolju nič ne odstopa od pričakovanega, dobro je poskrbljeno za varnost in povezljivost z drugimi napravami. Uporabniški vmesnik je praktično enak tistemu na napravah družine Galaxy S24, le da manjka nekaj funkcij umetne inteligence, ki so bile predstavljene ob izidu teh. Škoda, saj bi jih vgrajeni procesor zagotovo zlahka obvladoval.
Samsung za Galaxy A55 zagotavlja štiri nadgradnje operacijskega sistema, kar pomeni podporo do sistema Android 18 in pet let varnostnih posodobitev. To je med najboljšimi ponudbami v srednjem razredu. Seveda bi bilo idealno, če bi podpora trajala dalj, vendar bo mnogim tudi tolikšno obdobje zadostovalo.
Kamer niso spreminjali
Ni me presenetilo, da so ohranili kamere, saj so se le-te že lani dobro izkazale. Delno me sicer preseneča, da je ostala tudi marko kamera, saj večina tega, kar omogoča, zlahka dosežemo z glavno.
V dnevnih svetlobnih pogojih se glavna kamera obnese odlično. Dinamični razpon, kontrast, osvetlitev in barvna temperatura so vse na mestu, čeprav je včasih opaziti malo šuma na barvno homogenih območjih ali pri fotografiranju v zaprtih prostorih. Letos opažamo nekoliko bolj konservativen pristop, ki bolj natančno ujame naravne barve ob ohranjanju živahnosti. Ker telefon nima objektiva z optičnim zumom, je na voljo le digitalni (2-kratni), ki sicer ohranja kakovost, vendar se hitro pojavi več šuma in nejasnosti ter zaradi plitve globine občasno ostrenje na napačnih mestih. Tudi nočne fotografije so na visoki ravni, čeprav je prisoten nekaj več šuma.
Širokokotna kamera je pričakovano nekoliko slabša. Zaradi višje ločljivosti tipala, kot je običajno pri telefonih srednjega razreda, so dnevne fotografije dovolj podrobne in ostrih robov, brez pretirane izgube ostrine. Barve so pravilne, kontrast je dober, vendar je geometrija nekoliko izumetničena zaradi širokega vidnega kota. Ponoči se kakovost poslabša, dinamični razpon je omejen, in več je šuma. Še posebej me moti, da so fotografije zmehčane.
Sprednja kamera se obnese podobno kot lani, saj so selfiji podrobni, relativno ostri in z lepimi barvami, prav tako kot snemanje videa. Video posnetki glavne kamere v ločljivosti 4K so živahnih barv, z dobrim kontrastom in veliko podrobnostmi, medtem ko so posnetki širokokotne kamere manj podrobni in mehkejši. Pri nočnih posnetkih je pričakovano glavna kamera boljša, tudi zaradi optične stabilizacije.
HVALIMO:
- Kakovost izdelave ter prijetna minimalistična oblika
- Uravnotežene zmogljivosti in ležišče za pomnilniško kartico
- Dobre fotografije in video posnetki glavne kamere v vseh svetlobnih pogojih
- Dolga avtonomija baterije
GRAJAMO:
- Cena je višja kot lani za Galaxy A54
- Vprašljiva uporabnost makro kamere in slabše predstave širokokotne
- Hitrost polnjenja baterije bi lahko bila večja
- Virtualna zaznava bližine ni enakovredna fizičnemu tipalu
Samsung Galaxy A55 5G
- OBLIKA IN IZDELAVA
- ZASLON
- FOTOAPARAT
- DELOVANJE
- PROGRAMSKA OPREMA IN DODATNE FUNKCIJE
- CENA
Naj kupim?
Vse bolj se mi zdi, da Galaxy A55 resnično izstopa v srednjem razredu in nima prave konkurence. Zaslon je odličen in dovolj velik, kakovost fotografij presega povprečje za ta razred, zmogljivosti so več kot primerne za vsakodnevno rabo, avtonomija baterije pa skorajda omogoča dva dni uporabe. Poleg tega je telefon še odporen proti vodi in prahu. Če torej iščete čistokrvnega »Samsunga«, ki obljublja dolgoročno podporo in nadgradnje, ter ne želite odšteti veliko denarja, potem dileme praktično ni! Galaxy A55 je nedvomno gospodarnejša izbira od nakupa višje rangiranih modelov.
Samsungovi A in J serija imata dandanašnji eno veliko hibo, zaradi katere raje kupimo rabljene S.
To je odsotnost brezžičnega charganja. In malenkost premalo pomnilnika.
Če bi konkurenti ponujali brezžično polnjenje, bi bila to velika hiba, tako pa je zgolj pomanjkljivost.