S podatki do bolj učinkovitega in predvidljivega delovanja strojev
Matjaž Ropret 6. januarja 2023 ob 10:52

Že dolgo je jasno, da bo »internet stvari« poskrbel za bistveno povečanje števila povezanih naprav in spremenil marsikaj v industriji. Ena od rešitev, ki bi lahko imela vpliv na delovanje tovarn, je platforma industrijskega interneta stvari (IIoT) v oblaku, ki sta jo zasnovali podjetji Telekom Slovenije in Metronik.

Rešitev, poimenovana IIoT360, proizvajalcem in uporabnikom strojev zagotavlja zajem, prenos, varno shranjevanje, obdelavo in prikaz podatkov za spremljanje in optimizacijo delovanja strojev. Platforma zajema natančne podatke in jih nato obdela ter prikazuje v razumljivi obliki, s čimer imajo upravljavci strojev, robotov in podobnih industrijskih naprav možnost nenehno spremljati, kaj se z njimi dogaja, pravočasno preprečiti okvare, povečati razpoložljivost in izkoristek, pametno načrtovati nadgradnje ter dosegati še druge koristi. Do podatkov, ki so varno shranjeni v oblaku Telekoma Slovenije, je mogoče dostopati prek katerega koli spletnega brskalnika.

Za vključitev stroja v platformo je treba nanj namestiti napravo (Edge Device), ki prejema podatke o delovanju iz krmilnika PLC ali iz baze podatkov ter jih prenaša v oblak. Ta jih obdelata procesni sistem za shranjevanje podatkov in aplikacija za spremljanje delovanja strojev. Slednja ima pet glavnih modulov. Osnovni je namenjen zajemanju in shranjevanju podatkov v oblaku. Z modulom Delovanje strojev spremljajo njihovo obratovanje v realnem času, kazalnike uspešnosti in zaznavajo nepravilno delovanje. Modul Podpora vzdrževanju je namenjen vzdrževalnim aktivnostim, Napredna analitika poglobljenim analizam, primerjavam in poročilom, modul Umetna inteligenca/Strojno učenje pa med drugim omogoča tudi prediktivno vzdrževanje.

 Spremljanje strojev torej poteka na osnovi podatkov, ki jih platforma pridobi iz samih naprav. Za zdaj IIoT360 ne predvideva video nadzora delovanja, ga pa lahko (ločeno) vzpostavijo, če ima naročnik tako željo.

»Industrijska podjetja nenehno iščejo priložnosti za optimizacijo poslovanja tudi s pomočjo tehnologije. Eno od takšnih področij je zagotavljanje visoke razpoložljivosti strojev, saj izkušnje kažejo, da se lahko na ta način produktivnost poveča tudi za več kot 10 odstotkov. Pri tem pomembno pomoč predstavljajo natančni podatki o delovanju strojev, ki jih je bilo še do nedavnega tehnično zapleteno in drago pridobivati,« poudarja Vanja Tomažič, direktor oddelka za avtomatizacijo in digitalizacijo industrije in infrastrukture v Metroniku. To podjetje je sicer uveljavljen ponudnik rešitev za avtomatizacijo in digitalizacijo v industriji, pametnih zgradbah in infrastrukturnih podjetjih.

Pri platformi IIoT360 število strojev ni omejeno, kot tudi ne njihova raznolikost, prav tako ne število proizvodnih lokacij. Kot pravijo v Telekomu in Metroniku, je rešitev namenjena strojegradnikom in industrijskim podjetjem ter primerna za podjetja vseh velikosti. O stroških vzpostavitve ne govorijo, trdijo pa, da jih celokupno gledano celo znižuje, saj uporabniki ne potrebujejo lastne strojne in programske opreme ter IT-strokovnjakov, s platformo pa, kot rečeno, potencialno povečajo učinkovitost poslovanja in razpoložljivost strojev.

»Glavni cilj industrijskega interneta stvari je izboljšanje učinkovitosti poslovanja. To pomeni, da lahko z zajemom podatkov o delovanju strojev ter njihovim varnim prenosom v oblak in obdelavo v razumljive informacije izboljšamo produktivnost strojev, pravočasno preprečimo okvare, povečamo razpoložljivost in posledično optimiziramo delovanje strojev,« o prednostih rešitve pove Samo Turk, direktor Razvoja poslovanja v Telekomu Slovenije.

Ta čas sistem testirajo v nekaj slovenskih podjetjih, ki pa jih ne želijo razkriti.

Naslovna fotografija: DepositPhotos

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja