Potem ko sem ga prinesel domov, ga je takoj priklopil na dva velika zunanja monitorja, dodal tipkovnico in miško in skočil v svet igre Elden Ring. Nič čudnega, ko je ROG Strix SCAR 18 daleč presegal zmogljivosti njegovega namiznega računalnika.
Obstaja posebna zvrst prenosnikov za gejmersko elito, v katere zmečejo vse najboljše. Na prvi pogled velik in plastičen ROG Strix SCAR 18 je natrpan s trenutno najbolj zmogljivimi komponentami, kar se seveda mora nekje poznati. Ne samo v masi, ki presega tri kilograme, temveč še bolj v ceni, kajti trenutno (verjetno) najhitrejša igričarska zverinica, pa ne tista iz Rezije, ne mora biti poceni. Najboljše stvari vedno stanejo veliko, izdelovalci to vedo in na široko izkoriščajo, a vendarle cena ni v popolnoma nerazumnih višavah v primerjavi s podobno opremljenimi tekmeci.
Označil sem ga za »gejmerskega«, ker ga tako percipira večina in vsaj malo tudi izdelovalec. V ta predalček ga potiskata dizajn ohišja in bogastvo svetlobnih učinkov. To še zdaleč ne pomeni, da je primeren le za poganjanje iger. Izbranih komponent, na primer dveh pogonov SSD v diskovnem polju RAID 0, se bodo nadvse razveselili ustvarjalci raznovrstnih digitalnih vsebin, ki danes delajo tu in jutri tam. Res ni lahek, a ko je nuja, dobrih štirih kilogramov z napajalnikom vred ni nemogoče prenašati v dovolj velikem nahrbtniku ali torbi.
Procesor: | Intel Core i9-13980HX, 8 zmogljivih in 16 učinkovitih jeder, 32 niti. |
Grafična kartica: | Nvidia GeForce RTX 4090 (16 GB, 175 W) |
Zaslon: | Mini-LED, 18-palcev (skoraj 46 cm), razmerje stranic 16:10, razločljivost 2.560 x 1.600 pik, 240 Hz, 3 ms, 450 kandel pri 100 % pokritosti DCI-P3 |
Pomnilnik (RAM/pogon): | 32 GB DDR5-4800 (razširljiv na 64 GB); 2 x SSD 1 TB (RAID 0) |
Priključki: | ethernet (2,5 G), USB C s podporo za Thunderbolt 4, USB C (tudi polnjenje), HDMI 2,1, priključek za slušalke, 2 x USB A 3.2 |
Vmesniki: | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5,2 |
Baterija: | 90 Wh, napajalnik 300 W, možnost polnjenja preko priključka USB C (100 W) |
Mere: | 400 mm x 294 mm x 23,1 – 30,8 mm |
Teža: | 3,05 kg (teža napajalnika 1,12 kg) |
Priporočena cena: | 4.719,00 evrov |
Asus, ROG je oddelek igričarskih prenosnikov, je pri zasnovi uporabil agresivni oblikovalski jezik z značilnimi podrobnostmi oblike rešetk, rež in črt ter z bogato uporabo barvnih sijalk. Osvetljena sta tipkovnica, od koder se svetloba prelive preko prosojnih robov, ter logotip, a posebej izstopa svetlobna letev na zadnjem robu. Učinke lahko izključite, a zakaj bi to naredili, če so na voljo. Ne vem, kako učinke občutijo gejmerji, ko so potopljeni v dogajanje na zaslonu, a za opazovalca ob strani, so lahko izredno zanimivi.
Če se vam bo zdelo ohišje plastično, je to zato, ker je res plastično. Edini vidni kovinski deli so pravzaprav tečaji zaslona. Ker morajo biti, saj plastični ne bi zdržali. Po drugi strani se sprašujem, kolikšna bi bila teža prenosnika v primeru pogostejše uporabe kovine. Izbor materiala me tokrat ne moti, saj nudi ravno prav mehak občutek dotika. Če še kaj, potem me moti, da je površina ponekod prozorna. Pa ne zaradi prozornosti, temveč ker sem večkrat po hitrem površnem pogledu pomisli, da se tam bohoti zapuščina umazanih potnih dlani.
Priključki so razporejeni po levem in desnem robu. Nobenega ni na zadnjem (pod zaslonom), kajti tam je preko cele površine reža izpiha toplega zraka hladilnega sistema. Škoda, kajti v primerih, ko je prenosnik uporabljen statično, povezan v ožičeno omrežje ter je nanj priključen eden ali več monitorjev, pridejo še kako prav. Pohvaliti velja, da sta dva priključka USB tipa A, manj, da samo eden od dveh tipa C, podpira Thunderbolt 4 in da ni reže za pomnilniške kartice. Igričaji je ne boste pogrešali, ustvarjalci pa gotovo.
Dobra in ne perfektna tipkovnica
Poledica velikosti je več kot dovolj prostora za polno tipkovnico celo z numeričnim delom. Občutek tipkanja na osvetljeni tipkovnici je prijeten in dober, a bi bil še boljši, če bi bile tipke mehanske. Ker je prostora dovolj in glede na ceno, bi se tovrstna tipkovnica najbrž spodobila. Zaradi neobičajne razporeditve, desno tipko »shift« so zožili, da so pridobili dovolj prostora za običajno velike smerne tipke v ravnini s spodnjo vrstico tipk, se je dela z njo treba navaditi. Osvetlitev lahko razdelimo na odseke in ustvarimo zanimive učinke, a osvetlitev znakov na tipkah ni najboljša. Zdi se, da skozi »kapo« pronica premalo svetlobe in so drugi znaki manj izraziti.
Razmeroma velika sledilna plošča je premaknjena v levo (gledano proti zaslonu), na sredino tipkovnice brez numeričnega dela. Prostora za dlan je vseeno dovolj na obeh straneh, vendar je položaj primernejši, če jo uporabljate z levo kot z desno roko.
Spodobila bi se boljša kamera
Nekateri gejmerski prenosniki nimajo spletne kamere, ROG Strix Scar 18 jo ima, a ni nič posebnega. Težave ima, ko svetlobne razmere niso popolne in slika kljub visoki razločljivosti (720p) ni pretirano ostra. Povprečna kamera, ki jo ponavadi srečujejo v napravah srednjega razreda. Za tako drag prenosnik bi se spodobila boljša. Tudi igričarji namreč sodelujejo v videokonferencah ali želijo posneti svoje obličje med igranjem. Neprimerno boljši so vgrajeni zvočniki. Nadpovprečno dobri so nizki toni (basi), ki dodajo globino zvoku, a pričakoval sem glasnejše. Še posebej zaradi hrupa ventilatorjev, ko prenosnik deluje z največjimi močmi. Zvočniki vseeno zadostujejo kot popestritev igranja, le v primeru iger, kjer zvok ne predstavlja kulise, temveč je pomemben del igre, boste raje posegli po slušalkah. Lahko so ožičene, saj je na voljo analogni (3,5 milimetrski) priključek.
Delovnega pomnilnika je 32 gigabajtov, kar bo večini zadoščalo. Možno ga je sicer nadgraditi na 64 gigabajtov, a v tem primeru ne morete le dodati enega pomnilniškega modula, saj sta zasedeni obe ležišči.
Zaslon je zgodba zase. Asus v svoje prenosnike vse pogosteje vgrajujejo zaslone OLED, izjema so gejmerski. Ker niso dovolj hitri in ne dovolj svetli. Imenujejo ga Nebula, kar naj bi poleg visokega dinamičnega razpona kazalo na vsestransko odlične zmogljivosti. Razločljivosti ni 4K, a pol manjša zadostuje za tako velik zaslon in še grafična kartica se manj muči. 240-herčno osveževanje zagotavlja gladke premike in tudi natančnost barv je dovolj visoka celo za zahtevnejše ustvarjalce vsebin. Od svetilnosti ne boste oslepeli. Zadošča za vse razmere razen med uporabo na neposredni sončni svetlobi. Kljub premazu proti bleščanju.
Prednost prenosnika ROG Strix Scar 18 je stikalo MUX za neposredno pošiljanje video signala grafične kartice neposredno na vgrajeni ali zunanji monitor, mimo osrednjega procesorja in vanj integrirane grafike. Ravno tako zlahka nadzirate, katera grafika je v uporabi, s čimer dobite več nadzora nad porabo energije. Preklapljanje med grafikama ni popolno, občasno slika začasno zamrzle, a je kljub temu bolje, da možnost je, kot da je ni. Še posebej uporabna je, ko energijo prenosniku dovaja baterija. Med preizkusom se je včasih pripetilo, da se je ob želenem prikazu na polnem zaslonu igra minimalizirala v orodni vrstici in ni bila odzivna. Treba jo je bilo ponovno zagnati in še prej spremeniti nastavitve, da je med odpiranjem uporabljena dodatna grafična kartica.
Več kot dovolj »pare«
V ROG Strix Scar 18 je vgrajeno praktično vse najboljše, kar je trenutno dostopno in primerno vgradnji v ohišje prenosnika, zato programi za merjenje zmogljivosti prikažejo visoke številke. A bolj kot te so pomembni občutki ob igranju grafično zahtevnih iger. Genshin Impact praktično ni povzročala nikakršnih težav ne glede na nastavitve, a je prenosnik »kolcnil« ob najvišjih nastavitvah igre Elden Ring, ko sta bila nanj povezana dva zunanja monitorja. Nič pretresljivega. Z eno ravnijo nižje ni bilo več nikakršnih težav.
Ob takšnih obremenitvah (in moči obeh procesorjev) se pričakovano sprošča veliko toplote. Poleg zdaj že običajnih tehnologij, kot je uporaba tekoče kovine med procesorjem in hladilnim telesom in več toplotnih ponorov, ima ROG Strix Scar 18 poleg dveh še tretji ventilator. Postavljen je tako, da poskrbi za dodatno hlajenje grafičnega procesorja in njegovega pomnilnika (VRAM). Ventilatorji usmerjajo hladen okoliški zrak skozi reže na dnu prenosnika po optimalni poti do izpusta, ki se razprostira preko celotnega zadnjega roba. Dovolj je, da tam podržite roko in hitro boste občutili, s kolikšno močjo delujejo ali pa prisluhnite nasprotnemu od tišine. Pri največjih obratih, ko je prenosnik najbolj pod stresom, boste morda pomislili, da nizko nad hiši leti letalo. Na srečo zlahka delovanje prilagodite v programu Armoury Crate. Ker s tem obenem omejite zmogljivosti, velja biti previden, kaj počnete. Omenjeni program praktično omogoča popoln nadzor nad delovanjem prenosnika. Med drugim v njem ravno tako spreminjate in prilagajate že omenjene svetlobne učinke ter še veliko drugega.
Za konec velja omeniti še baterijo, saj gre nenazadnje za prenosnik in ne namizni računalnik. Čeprav ga boste verjetno večino časa uporabljali priključenega na »štrom«, avtonomija ni nepomembna. Ta je morda še bolj kot v primeru manj zmogljivih prenosnikov odvisna od uporabe. Veliko ur boste lahko urejali dokumente v Wordu, a 90 vatnih ur ravno tako zagotavlja po mojih izračunih vsaj štiri ure igranja iger ob relativno veliki, a ne največji možni obremenitvi.
HVALIMO:
- Osvežen dizajn kakovostno izdelanega in robustnega ohišja
- Razmeroma vsestranski nabor priključkov
- Uravnoteženi mini LED 240-herčni zaslon razmerja 16:10
- Dober zvok
- Visoke zmogljivosti in učinkovito hlajenje
GRAJAMO:
- Velik in težak
- Priključki samo ob straneh
- Ne najboljša spletna kamera
- Ponekod prozorna plastika ne deluje najbolj ugledno
- Visoka cena
ROG Strix SCAR 18 (G834)
- OBLIKA IN IZDELAVA
- ZASLON
- OPREMLJENOST IN DELOVANJE
- TRAJANJE BATERIJE
- CENA
Naj kupim?
V letošnji inkarnaciji je prenosnik ROG Strix SCAR 18 (G834) opazno zmogljivejši in ima bistveno manj težav z odvajanjem toplote, pri čemer pride do izraza preoblikovan hladilnik. Zmogljivosti so na visoki ravni, kar ni ravno presenečenje glede na vgrajene komponente in njegovo namembnost. Temu dodajte hiter in svetel skoraj 46-centimetrski (18-palčni) zaslon ter robustno ohišje, da dobite gejmerski prenosnik za daleč najbolj zahtevne. Če ne marate namiznih računalnikov, vas velikost in teža ne motita ter imate dovolj pod palcem, potem z njim ubijete dve muhi na en mah – dobite rešitev za igranje doma in še kje drugje.
Brez komentarjev