Roborock S50: Po dveh letih tri (VELIKE) zamere
Marjan Kodelja 14. oktobra 2019 ob 06:52

Vrednosti izdelka ne oceniš na podlagi tehničnih podatkov in morebitnega krajšega preizkusa, temveč šele po dolgotrajnejši vsakodnevni uporabi. Takrat namreč na površje izplavajo »slabosti«, ki si jih spregledal ali pa si misli, da te ne bodo motile!

Mnenja sicer nisem spremenil. Robotski sesalnik Roborock S50 za zahtevano ceno (slabih 340 evrov z dostavo iz EU) nudi največ, če iščeš napravo, ki ne da bi se zataknila, na en mah posesa celo stanovanje, ima dobro navigacijo v prostoru, solidno baterijo in iz tal pobere večino smeti. Le če boš sesal eno sobo za drugo in boš med njegovim delom doma, potem najdeš cenovno (in zmogljivostno) boljšo ponudbo.

Roborock S50 je opravil 352 čiščenj, deloval je 175 ur in v tem času počistil več kot 10 tisoč kvadratnih metrov.

Po dveh letih skoraj kot nov!

Po dveh letih uporabe z vsaj trikratno tedensko obremenitvijo večje izrabe ni opaziti. Kot sem predvideval, sta podobno kot pri Roombah, te namreč oblikovno in konstrukcijo veljajo za vzornike vsem robotskim sesalnikom, pogonski kolesi robustni. Rebrasti površini iz gume nista izrabljeni ali počeni, zato kolesi ne spodrsavata. Njuna konstrukcija je prav tako robustna, zato sam ne moreš do ležajev, da bi jih podmazal, verjetno pa zato tudi ni potrebe. Nič tudi ni narobe s prednjim koleščkom, le vsake toliko ga je treba očistiti, pa tudi konstrukcija sprednjega odbojnika s tipalom dotika se je izkazala za vzdržljivo. Če ne bo prišlo do česa nepričakovanega, bo glede zunanjih elementov robot brez težav zdržal še naslednji dve leti.

Spodnji del sesalnika je zaščiten s ploščo, ki jo je treba vsake toliko odstraniti, da odstraniš prah, ki se je nabral pod njo. Storil sem to prvič po dveh letih. Odstranitev je preprosta, treba je le odviti šest vijakov. Kljub dolgemu času uporabe pa pod njo ni bilo veliko prahu, pravzaprav manj, kot se ga običajno nabere pod ploščo omenjene Roombe. Določeno enigmo predstavljata laserski skener in baterija. Za enkrat sicer nič ne kaže, da bi bilo z njima ali drugimi tipali karkoli narobe. Čas pa bo pokazal, ali so dolgoživi kot ostali deli robota.

Časomer sesalnika za noben »potrošni« del še ne zahteva menjave, a smo blizu temu. Od vseh »treh« je še najbolj izrabljena stranska metlica, ki pa me je kljub temu pozitivno presenetila. Nobeden od njenih treh »krakov« ni počil, čeprav se je enkrat zelo grdo zapletla v ščetine debele preproge. Pri Roombah se zgodi, da do česa takšnega pride v letu ali dveh. S50 ima eno samo krtačo, delno iz gume in delno iz ščetin, pri kateri tudi ni videti poškodb. Tudi novejši modeli imajo enako, čeprav se mi zdi, da sta boljši dve iz gume. Predvsem pa jo je dokaj zamudno čistiti, ko se vanjo zavijejo lasje ali vrvica, vsako toliko pa jo je treba iz ščetin odstraniti vse, kar se vanje ujame, da ne izgubijo za pobiranje smeti optimalne oblike. V kompletu sta dva filtra in ker ta nista protialergijska (ne ujameta majhnih delcev), ju lahko čistiš tudi pod tekočo vodo. Po dveh letih sta siva, vendar sta še vedo v funkciji. Upam, da bodo ti deli še dolgo zdržali, kajti žal pri nas rezervnih delov ne moreš kupiti, prav tako pa ni servisa in je celotno vzdrževanje sesalnika na tvojih ramenih. Čeprav se občasno pojavijo v ponudbi nekaterih slovenskih spletnih trgovin. Očitno jim ne pride na misel, da bi naročili in prodajali tudi rezervne dele, ki jih bodo kupci prej ali slej potrebovali.

Robotski sesalniki so ena od pametnih naprav, ki sodijo med naprave sodobnega doma, saj nas razbremenijo enega od bolj zoprnih opravil. Katere se druge preberite na portalu Vse bo v redu Zavarovalnice Triglav.

Ko mu dobesedno pade megla na oči

Roborock S50 zadovoljivo dobro »pobira« smeti iz večine podlag, v tem ga prekašajo samo dražji modeli Roomb. So pa tudi »primeri«, ko se izkaže slabše.

Kar se mene tiče, je eden še posebej »pereč«. Sesalnik je boječ in si ne upa, če se lahko tako izrazim, potisniti pod vratca kuhinjskih omar, namesto tega raje pelje samo centimeter daleč od roba. Smeti tam pa ostajajo in se nabirajo. Kjer nad »glavo« nima ničesar, gre čisto od robu, le tu se zadeva vanj, obrača, pa spet zaletava in tako naprej. Enako visoka Roomba je pogumnejša in se brez težav zrine do roba.

Pri drugi težavi pa sesalniku dobesedno pade megla na oči. No ne megla, temveč nežna zavesa in ne na oči, temveč na laserski skener. Če se to zgodi, se sesalnik nekaj časa skuša osvoboditi, vendar največkrat obtiči.

Naroči se na redna vsakotedenska e-poštna obvestila o novih prispevkih na naši strani.

Čudi me, da tega ne uredijo, kajti obe težavi je verjetno možno rešiti z nadgradnjo programske opreme. Pri prvi težavi bi pomagal kasnejši odziv na mehansko tipalo dotika, pri drugem problemu pa daljša vožnja v eni smeri, najbolje stran od roba, ki ga prej zazna tipalo dotika. Škoda, ker je zoprno odmikati zavese in pomesti smeti z robov v kuhinji vsakič, ko ima robot v svojem urniku zapovedano sesanje.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
12 komentarjev
  • In katere so tiste tri velike zamere?
    Mogoče ste dve opisal na koncu članka (ne gre pod rob in megle na senzorju). Vsekakor pa manjka tretja. V članku bolj ali manj hvalite napravo, naslov pa daste, kot, da je katastrofa. D!

    • Da ni potrošnega materiala v slovenskih trgovinah, da ne gre v dotičnem primeru čisto ob robu ter da se zaplete v zaveso….Napisal sem kar misli, ampak te tri stvari me motijo. Lahko naročim sicer dela na spletu in se niti ne bi zaradi tega razburjal, če ga nobeden pri nas ne bi občasno ponujal. Če prodajaš sesalec, potem ponudi tudi dele zanj. Na živce mi gredo ideje, kupi potem pa se znajdi, kot veš ali znaš. Oče je pred časom kupil sobno kolo, po dveh mesecih pa je počil jermen. Servisa ni, pa tudi tega jermena ni mogoče nikjer najti.

      • Hvala, za odgovor. Napisano, sem spregledal, je videti, da so me domači trgovci (sicer že skoraj nič več ne kupim pri njih) tako zdresirali, da se mi vaši stavki ne zdijo nič posebnega. Kar pa seveda ne pomeni, da se popolnoma ne strinjam z vami. Sam sicer uporabljam dva iRobota, Roombo in Braavo in bi pri obeh lahko najdel napake. Drugače pa delata, kot naj bi.

    • Po pravici povedano to možnost redko rabim, ker imam preveč preprog, potem pa je treba paziti, da ne gre tja. Še najbolj preprosto je, da tla brišete ko ste doma, pa še to površino za površino (zone clean v aplikaciji). Rezervar za tekočino je majhen, a zadošča za neto površino okolo 50 kvadratnih metrov. Je pa treba krpo redno očistiti, drugače vse skupaj nima večje smisla. Sicer pa meni, da ta funkciji ni primerna za vsakodnevo delovanje oziroma če je potreba, potem sta verjetno boljši dve ločeni napravi…robot sesalnik in robot brisalec tal. Drugače je preveč dela z dajanjem gor dodatka za brisanje in potem odstranitev tega. Pa tudi nisem pristaš univerzalnosti v tem pogledu.

  • Jaz imam dva: tudi cca 2 leti, vsak dan obdelata vsak po cca 80 m2.
    Edini problem je da se kdaj (1x na mesec) ugasneta sama (ne vem ali slab kontakt ne polni baterijo). Rezervne dele sem pa naročil preko Aliexpress in pridejo brez carine (ker so tako poceni). Nova krtačka in stranska sta kar naredila razliko po menjavi.

    • To se je pripetilo tudi meni Enkrat ali dvakrat preprosto ni delal, ker se je sicer parkiral na postajo, vendar očitno preko kontaktov ni dobil elektrile. Potem se ugasne in sploh ne bi vedel, da je izključen, če ne bi v aplikaciji opazil, da pač ni čistil. Prvič je bil dovolj miceni premik, drugič pa čiščenje kotakov (na priključni postaji in tudi na robotu).

  • Servis pri nas bi naj imel Mishop.si. Imajo tudi nekaj rezervnih delov:
    -stranska krtača: https://www.mishop.si/xiaomi-mi-roborock-stranska-krtaca-428.html
    -glavna krtača: https://www.mishop.si/xiaomi-mi-roborock-glavna-krtaca-429.html
    -pokrovček za gl. krtačo: https://www.mishop.si/xiaomi-mi-roborock-pokrovcek-za-krtaco-430.html
    Ali res sami popravljajo in ali imajo tudi druge rezervne dele ne vem.

    Sicer pa sem se med drugim zaradi pozitivnega Tehnozvezdje članka tudi sam odločil za S50 nakup. 🙂

    Jaz zgoraj omenjenih težav nimam. Višina pohištva je drugačna in tudi zaves nimam tako nizko. Najbolj pogrešam to, da mu ne morem povedati, da naj počisti samo določeno sobo. To funkcijo je dobil S6 in sedaj tudi S50 Max. S5 pa je kot kaže ne bo dobil.

  • Se strinjam z vsem napisanim. Imam pa eno težavo – ne izrisuje mi več prostora v aplikaciji. Ikonca na zaslonu je sedaj malce večja, v njo brez prekinitve “letijo zvezdice”. Enako, kot če bi sesalec imel poinštaliran na China Mainland serverju ali kje drugje. Skratka, ves čas spodaj piše “Map loading”. In to je to. Napravo sem ponastavil na tovarniške nastavitve (ko se je prostor v app še izrisoval), vendar enako. Funkcijo Zone cleanup sem veliko uporabljal, zdaj je pač malce bebav sesalček.. Help? 🙂

  • Poozdravljeni, meni pa moj S5 MAX nice vec spuscati vode pri mokrem sesanju. Voda je, vse stima samo noce je spuscati na krpo/tla. Ali je imel kdo taksno tezavo?

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja