Kitajski izdelovalec nadaljujejo z gradnjo falange, s katero namerava pokoriti svet. To počne na predvidljiv način, z dodajanjem novih »modernih« zmožnosti in komponent, pri čemer pogosto pozablja na zlahka razrešljive težave, zaradi katerih sesanje ni vedno najboljše.
Q8 Max, zanj si lahko omisliš priključno postajo, ki te reši nadležnega rednega stresanja smeti, je nadgrajen lanski model Q7 Max. Nadgradnji sta na videz nepomembni, toda marsikdo se ju bo razveselil, saj »naredita« razliko. Dodali so tipala za izogibanje manjšim stvarem, ki jih lasersko oko ne vidi, ter dve gumijasti krtači. Prvič sem ju videl na dražjem modelu S8 in bilo je več kot očitno, da bolje pobirata smeti kot ena sama. Sesanje so torej izboljšali. Žal tega ne morem reči za brisanje. To je še vedno razmeroma osnovno. Robot krpo zgolj vleče za sabo in je ne more po potrebi dvigniti.
V videzu robot sledi predhodnikom, tako da, razen manjših podrobnosti, kot je hrbet v različnih barvnih tonih črne ali bele, večjih razlik ni. Bolj mi je sicer všeč črna izvedba, saj se lažje vklopi v sodoben interjer kot bela, ki je obenem še malenkost svetleča. Toda to sta podrobnosti, ki verjetno ne pomenita prav dosti, saj prav nič ne vplivata na delovanje robota.
Še vedno ne mara stiskanja
Mere robota: | 350 x 353 x 96,5 mm |
Teža robota: | 3,6 kg |
Površina čiščenja: | Do 300 m2 |
Prostornina posode za smeti: | 470 ml |
Navigacija: | Laserska (LiDAR) |
Prostornina posode za vodo | 350 ml |
Baterija in moč: | 5200 mAh, 59 W |
Sesalna moč: | 5500 Pa |
Hrup: | 67 dB |
Brisanje: | vlečna krpa |
Barva: | bela ali črna |
Cena: | 450 € |
Navigacija temelji skoraj v celoti na laserskem tipalu, dvignjenem nad siceršnjo višino robota. Dobro, ker je za razred natančnejše od vseh drugih, in slabo, ker se robot preveč zanaša nanj. Do milimetra natančno ve, kako daleč so krila kuhinjskih omaric in vozi tako tesno ob njih, da se jih skoraj dotakne. A se jih ne. Če bi se jih poskušal dotakniti, potem bi dojel, da je pod njimi centimetrski pas, ki ga med vožnjo tik ob vratih stranska metlica ne doseže. Omejitev sem opazil pred dobrimi šestimi leti, ko sem prvič preizkusil njihove robote. Od tedaj se ni veliko spremenilo. Ker se ne zanašajo dovolj na tipalo dotika, tega seveda imajo, ne poskušajo zapeljati za zavese, skozi pregrinjala postelj ali na površine, do katerih vodijo ozki prehodi. Vsekakor se to pozna. Ker centimetrskega pasu robot ni dosegel, so se tam nabirale drobtine, dokler jih nisem posesal z ročnim sesalnikom. Slabost poudarjam, ker je Roombe, ki se bolj zanašajo na tipalo dotika, nimajo.
Robot sodi v srednji cenovni razred in nima kamere, s katero bi na tleh prepoznal manjše stvari. Ne more vedeti, ali je na tleh nemarno odvržena nogavica, kabel telefonskega napajalnika ali igrača, a ve, da je pred njim nekaj, čemu se je bolj izogniti. Vsaj dokler ne greste s telefonom v roki in zagnano aplikacijo po stanovanju in na mestih, kjer so označbe ovir, robotu zapoveste, da oviro ignorira oziroma površino označite kot prepovedano zanj. Vsekakor koristni pripomoček, saj ni treba pred vsakim čiščenjem pospraviti stanovanja.
Največji napredek predstavljata krtači
Bolj za šalo kot za res, a vseeno. Kdor enkrat spozna dve, nazaj ne eno noče. Ne glede na sesalno moč, ki pri Roborockovih robotih nikdar ni bila pod vprašajem, dve nasproti se vrteči krtači naredita vidno razliko v učinkovitosti sesanja. Na tleh ostane manj predvsem večjih smeti, kot jih ostane za robotom z eno samo. Dve krtači omilita težavo predhodnika, da je učinkovit pri najvišji sesalni moči, ko je tudi glasnejši in porabi več energije, kot pri normalni »standardni« moči. Ker sta gumijasti, ju je lažje čistiti. Nekaj težav jima sicer povzročajo daljše lase, ki se navijajo okoli osi, od koder jih je treba redno odstranjevati.
Kombinacija sesalnika in vlečne krpe ni najboljši način za zagotavljanje optimalnega opravljanja obeh funkcij. Boljše sta vrteči krpici s pripadajočo postajo s funkcijo pranja in sušenja, kakršno ima model Q Revo. Q8 Max nima ne postaje, torej tudi ne samodejnega čiščenja krpe. Kdor ima domačo žival ali po stanovanju hodi obut, ta ve, kako hitro je krpa umazana. Zaradi nujnega pogostega pranja in zato, ker robot krpe ne more dvigniti, ocenjujem, da je ta funkcija pri tem robotu bolj kot ne podporna in redkeje uporabna.
Na voljo celo dve aplikaciji
Aplikacija Roborock ponuja zelo podobne zmožnosti kot Xiaomi Home, če želite, robota zlahka povežete s to, le da ima slednja za moj okus malce boljši uporabniški vmesnik, sploh za preklapljanje tlorisov, sicer pa je vse zelo podobno, od nastavljanja moči do »zakoličenja« prepovedanih območij ali izbiranja, kam naj se robot poda. Povsem verjetno se po prvih nekaj dneh z nastavitvami ne boste prav veliko ukvarjali in boste prepustili novemu najljubšemu hišnemu pomočniku, da po urniku opravlja delo. Z aplikacijo je tako, da jo potem uporabljate samo v primerih, ko javi, da se je robot nekje »zagozdil«. Ker prepozna predmete, redkeje zaradi njih, a pri meni pogosto, ker med sesanjem otroških sob za sabo zapahne vrata.
Roborock Q8 Max je na voljo v dveh izvedbah. Kot izključno sesalnik s preprosto postajo za polnjenje ali kot model »plus«, ki mu je dodana večja postaja s samodejno funkcijo praznjenja koška. V tem primeru je cena višja za sto petdeset evrov, ker se mi ne zdi pretirano veliko. Tudi v tem primeru izbirate med črno ali belo izvedbo.
HVALIMO:
- Oblikovno primeren za sodobno opremljena stanovanja
- Učinkovito sesanje
- V večini primerov se dobro znajde v prostorih
- Razumna cena glede zmožnosti
GRAJAMO:
- Pri najvišji moči sesanja je glasen
- Še vedno ne zna zapeljati za zaveso in pod pregrinjalom
- Gumijasti krtači sta občutljivi na ostre predmete
- Slabše brisanje tal
- Majna prostornina koška za smeti
Roborock Q8 Max
- UČINKOVITOST SESANJA IN BRISANJA
- KAKOVOST IZDELAVE
- PREPROSTOST UPORABE
- PREPROSTOST VZDRŽEVANJA
- RAZMERJE MED CENO IN KAKOVOSTJO
- CENE DODATKOV (KRTAČE, FILTRI, ...)
Naj kupim?
Ocenjujem ga kot robota v ponudbi Roborocka z najboljšim razmerjem med ceno in zmogljivostmi. Primeren je za stanovanja vseh velikosti in razgibanosti tlorisa ter za sesanje različnih podlag. Zmožnosti brisanja tal pa so bolj kot ne osnovne. Če nič drugega, zahtevajo redno pranje krpe in izogibanje področji, kjer lahko vlaga poškoduje tla. Zato pa se robot neprimerno bolje obnese v vlogi sesalnika, ker ima dve namesto ene same krtače. Učinkovitost sesanja je zaradi njiju opazno boljša kot pri prejšnjih modelih.
Brez komentarjev