Revolut trdi, da postaja prva prava globalna banka
Matjaž Ropret 25. novembra 2024 ob 11:52

Digitalna banka Revolut je presegla 50 milijonov komitentov in razgrnila nekaj načrtov za prihodnost. Ti vključujejo tako nove tehnologije, denimo umetno inteligenco, kakor tudi klasične storitve »starodobnih« bank, kot je postavljanje bankomatov. Vendar slednji ne bodo namenjeni zgolj gotovini.

Revolut je nesporno ena od dveh najbolj prepoznavnih t. i. neobank, priljubljena tudi v Sloveniji, predvsem zaradi preproste uporabe, odlične aplikacije, takojšnjega prenašanja denarja in možnosti dodajanje kartice v obe najpomembnejši mobilni denarnici (Applovo in Googlovo) za plačevanje s telefonom ali uro, pri čemer nikakor ne škodi, da je osnovni nivo storitve zastonj. Letos je pritegnila dodatnih več kot deset milijonov uporabnikov, s čimer je presegla mejnik 50 milijonov odprtih uporabniških računov, od tega jih je sicer petina v Veliki Britaniji. V Sloveniji ima po dostopnih podatkih nekaj deset tisoč uporabnikov, koliko so ti aktivni, pa ni mogoče reči

Letos je banka poleg litovske, ki jo uporablja za poslovanje v Evropski uniji, prejela še omejeno britansko bančno licenco, in objavila, da je lani dosegla 2,2 milijardi prihodkov ter 545 milijonov dolarjev (508,5 milijonov evrov) dobička pred obdavčitvijo. Vrednost banke glede na zadnje investicije vanjo znaša 45 milijard dolarjev (42 milijard evrov). Za komitente v EU je letos zagnala program »zvestobe« za zbiranje in unovčevanje točk pri nakupih, v Veliki Britaniji, kjer uporabniki nimajo več ugodnega gostovanja v mobilnih omrežjih po Evropi, pa še storitev eSIM s paketi roaminga.

»Leto 2024 je bilo pomembno za Revolut, pridobili smo več milijonov novih uporabnikov in ponudili nekaj inovativnih novosti. Prihodnje leto bo še boljše in uspešnejše. Želimo prožiti revolucijo v bančništvu in ga spremeniti na bolje. Prepričani smo, da smo na pravi poti k temu cilju,« je v pripravljeni izjavi izpostavil glavni izvršni direktor Revoluta Nik Storonsky. »Smo na poti k stotim milijonom komitentov in k temu, da postanemo prva prava globalna banka,« pa je dodal Antoine Le Nel, direktor področij marketing in rast.

Nik Storonsky. Foto: Revolut

Banka je napovedala novosti na štirih področjih. Prva je navidezni pomočnik na osnovi umetne inteligence, ki naj bi se prilagajal potrebam komitentov in njihovim nastavitvam v aplikaciji ter jim pomagal k pametnejšemu trošenju denarja in boljšim finančnim odločitvam. Postopno ga bodo po različnih trgih uvajali skozi prihodnje leto. V Litvi, Franciji in na Irskem bodo ponudili storitev hipoteke, pri čemer naj bi komitentom zadevo odobrili hipno in jim po oceni vrednosti premoženja in drugih preverjanjih dali končno ponudbo v roku enega dneva. Hipoteke naj bi bile le del obsežne posojilne ponudbe, Revolut pa razmišlja tudi o tem, da bi dovolil prekoračitev limita, kot ga omogoča večina klasičnih bank.

Morda najbolj nepričakovana in zanimiva je napoved lastnih bankomatov, ki jih bodo že v začetku prihodnjega leta najprej začeli postavljati po Španiji. Bankomati Revolut bodo izdajali tako bankovce kot kartice, kasneje bodo omogočali tudi polaganje denarja na račun, kar seveda ni nič novega. Malce drugačna bo avtentikacija komitenta, saj bodo bankomati izvajali prepoznavo obraza. Novosti se obetajo tudi pri poslovnih računih, med drugim glede depozitov.

Naslovna fotografija: Revolut

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja