»Raztegljivi« zasloni znova dražijo našo domišljijo (#video)
Matjaž Ropret 4. marca 2023 ob 06:31

Ko je LG opustil ukvarjanje s pametnimi telefoni in ker TCL svojih konceptnih nikoli ne spremeni v resnične izdelke, smo že malo obupali nad tem, da bi kdo dejansko izdelal telefon s raztegljivim zaslonom. Zdaj spet tli nekaj upanja, saj je Lenovo na sejmu MWC predstavil prototip Motorola Rizr.

V bistvu smo pri Lenovu videli dve konceptni napravi, poleg telefona še prenosnik z enako zasnovo zaslona. Del tega zaslona je namreč spodvit v ohišje naprave, ko uporabnik želi, pa ga motorčki odvijejo ven in tako za uporabnika izgleda, kot da se je zaslon raztegnil. »Dvigovalec«, kot bi mogoče lahko prevedli ime telefona, postane po tem postopku še nekoliko bolj pokončen, medtem ko sta si v uvodu omenjeni podjetji zamišljali raztegovanje vstran. Princip delovanja je enak, kot je tudi pri prepogibanju telefonov različnih oblik oz. velikosti. Potem je zgolj vprašanje, kaj želi proizvajalec z napravo doseči in ponuditi kupcem.

Raztegnjen Rizr ponuja dovolj višine za hkratno uporabo dveh aplikacij, od katerih vsaka zaseda polovico zaslona, ali pa zgledno površino za ogled videa. Podobno je pri prenosniku. Ko je del zaslona  spodvit, le kakšni detajli ob strani izdajajo, da to ni povsem običajna reč. Ko se zaslon odpelje ven, postane prenosnik nekoliko hecen, kot bi klasičen monitor obrnil za 90 stopinj, postavil pokonci. Tudi v tem primeru bi si zlahka predstavljal hkratno delo v dveh programih.

Obe napravi odpirata več vprašanj in odgovorov nanje za zdaj večinoma ni. Po eni strani si tako raztegovanje v vsakdanji uporabi bolj predstavljam pri telefonu, a v zdajšnji implementaciji je morda bližje resničnosti in vsaj približni dolgoživosti tista v prenosniku.

Prva težava pri Rizrju je precejšnja debelina. Drugače skoraj ne more biti, če naj bo nekje prostor za shranjevanje zaslona, kadar ni v celoti v uporabi, in še za motorje in vse ostalo, kar sodi zraven. Motorizirana izvedba je po mojem mnenju edina možnost, kajti tak telefon z ročnim izvlekom in pospravljanjem zaslona bi verjetno povprečen uporabnik uspel pokvariti v nekaj dneh ali največ nekaj tednih. Kolikšna je trpežnost in dolgotrajnost motoriziranega premikanja in zvijanja zaslona, v Lenovu še niso povedali. Kot seveda ne vemo, kakšna bi bila cena takega izdelka. Povsem možno je, da ga še dolgo ne bomo videli v prodaji.

Prenosnik se zdi bolj robustno izdelan in tudi s prostorom za »zvitek« je manj težav. Poleg tega tako napravo postavimo na mizo, odpremo in potem uporabljamo. Nobenega premikanja, prenašanja naokrog, izpostavljanja različnim delcem, ki bi lahko zašli v mehanizem zvijanja zaslona in podobnih nevarnosti. Drugo vprašanje pa je, koliko je pokončen zaslon pri osebnem računalniku res uporaben in smiseln. Morda sta bolj primerna tista prenosnika, ki ju že prodajajo. S prepogljivim zaslonom ali z dvema enakovrednima, od katerih eden zamenjuje del s tipkovnico.

Kakor koli, poglejte si vse te naprave v videu, in si ustvarite svoje mnenje, ali bi katero imeli.

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja