Pričakovanja so se razblinila kot hišica in kart
Marjan Kodelja 28. januarja 2025 ob 06:04

Ponovno se je izkazalo, da odličen lik in še boljša igralka ne zadoščata, če se avtorji scenarija odločijo zadevo v temeljih »zaje***«.

Philippa Georgiou alias neusmiljena imperatorka terranskega cesarstva, je bila morda celo edini zanimiv lik v ne najbolj posrečeni zvezdnostezni seriji Discovery. Ko se je vrnila v času, a ostala na svetli strani meje med zrcalnima vesoljema, ter se je začelo govoriti najprej o seriji in nato samo še o filmu o tajni službi federacije Section 31, se je zdelo, da bi lahko bila zadeva noro dobra. Žal so jo zagodli »škratki« v obliki pametnjakovičev, ki so bili zadolženi za pisanje scenarija. Ali pač njihovi šefi, ki so jim solili pamet, kakšna mora biti zgodba. Vseeno mi je, kdo je kriv. Noben izgovor ni na mestu, da je film popolno skropucalo brez repa in glave. Ne pandemija in še manj stavka v Hollywoodu. Razočaranje je toliko večje, kolikor so bila visoka pričakovanja. Namesto navdušenja sem po uri in pol obsedel z odprtimi usti in spodnjo čeljustjo na tleh. Kako so lahko tako zelo zgrešili in uničili potencial? Kako so sploh pomislili, da bi Michelle Yeoh dali vlogo fatalne lastnice nočnega kluba na postaji izven federacijskega vesolja?

Film nima veliko zveze s tajno organizacijo, ki si umaže roke, ko je treba storiti karkoli, kar presega sterilnost načel federacijske družbe. Po domače rečeno, za agente, ki delujejo na »črnih« misijah in so se do zdaj sem in tja pojavili v nekaterih serijah Zvezdnih stez. Ekipa res čudnih posameznikov naj bi na nalogi izkoristila Philippo, a ko gre pričakovano njihov načrt po zlu, se jim ta pridruži. Ko iščejo močno orožje, se izkaže, da je le-to povezano z »duhom« iz njene preteklosti in posredno z grožnjo iz zrcalnega vesolja. Zgodba je slaba kopija Varuhov galaksije, ob očitnem dejstvu, da so liki oblikovani na silo. Gensko spremenjen Alok, rojen v našem času, preveč razmišlja o temni preteklosti. Namesto Zepha v mehanskem oklepu bi raje gledal Borga izven nadzora kolektiva. Še posebej bedasto pa je oblikovan Fuzz, navzven Vulkanec, a v resnici android, katerega pilotira mikroskopsko majhen inteligenten organizem. Težava je, da se jasno ne obnaša, kot se obnašajo Vulkanci, zatorej je težko neopazen. Ti in še par likov, ki so tako zelo dolgočasni, da o njih raje ne bi razpravljal, so torej na misiji reševanja galaksije.

Film je poln banalizacije dogajanja, neposrečenih akcijskih prizorov in duha ubijajočih dialogov, polnih nepotrebnega moraliziranja. Vrh vsega doseže v zaključku, srečnem »kakopak«, ki je po mojem mnenju narejen po ukazu nadarjenih, da mora odjavna špica sreče že čez dve minuti, čeprav je vrhunec dogajanja še globoko sredi razpletanja. Ko pogledaš nazaj, ne moreš ne pomisliti, da si izbil pol ure časa za gledanje nečesa, kar sodi kvečjemu med povprečne nizkoproračunske filme. Edina svetla izjema je Michelle Yeoh, ki skuša ohraniti zanimivost svojega lika, vendar ne more delati čudeža, če je scenarij v temeljih sfaljen.

Kaj jim je bilo tega treba, da odličnega lika niso izkoristili v zgodbi, ki bi dejansko razkrivala skrivnosti federacijske tajne organizacije. Nekaj takšnega smo pričakovali in nikakor ne generične zgodbe, ki jo takoj pozabiš tako. Nič ne bo hudega, ako zato film, ki bo obveljal za slabšega v franšizi, preprosto spregledate!  

Kaj: celovečerni znanstvenofantastični film Star Trek: Section 31

Kje: pretočnik SkyShowtime (od 21. februarja naprej)

Ocena 2: So bila pričakovanja previsoka? Nedvomno. Pa vendarle je imel lik teranske imperatorke Philippe Georgiou ogromen potencial, ki so ga uspešno uničili. Najbolje, da vse skupaj čim prej pozabijo in poskusijo znova.

Priporočilo: Ker se pretepajo in nekateri umrejo, film ni za najmlajše. Drugače pa je zadeva popolnoma v mejah utopične družbe prihodnosti.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja