Telekom Slovenije je nekoliko prilagodil naročniške pakete na mobilno telefonijo Naj A, B in C, pri čemer druga dva nudita neomejen prenos podatkov, vendar različno hitrost.
Paket Naj A z redno ceno 26,19 evrov na mesec po novem poleg neomejene komunikacije vsebuje še neomejen prenos podatkov namesto prejšnje kvote 800 GB, najvišja hitrost pa je omejena na 450/100 Mb/s. Znotraj Evropske unije (EU) oz. evropskega gospodarskega prostora je mogoče brez doplačila prenesti 23,8 GB. Pri paketu Naj bi, ta stane 25,19 evrov, so namesto prejšnjih 200 GB prav tako omogočili pretakanje podatkov brez zgornje omejitve gigabajtov, ta obstaja zgolj v povezavi s hitrostjo, ki jo nudi. Najvišja je 150/50 Mb/s. In seveda v tujini (v državah EU), kjer je brez doplačila mogoče prenesti 22,9 GB. Medtem paket Naj B z mesečno naročnino 18,19 evrov ostaja pri dokaj skromni kvoti 20 GB ob najvišji hitrosti 150/50 Mb/s. Neproporcionalno nižja količina prenosa podatkov v najcenejšem paketu sicer ni nič neobičajnega.
V povezavi z naročnino na fiksne storitve so omenjeni paketi za nekaj evrov na mesec cenejši, z vezavo pa za določeno obdobje še nekoliko več.
Kot poudarjajo v Telekomu Slovenije, se količina prenosa podatkov v mobilnem omrežju letno še naprej izrazito povečuje. Lani se je v primerjavi z letom 2021 povečala za 45 odstotkov in tudi pri drugih operaterjih omenjajo podobne številke. Trdijo še, da zaradi naraščanja mobilnega podatkovnega prometa nenehno povečujejo tudi zmogljivosti baznih postaj. »Trendi uporabe mobilnih storitev kažejo, da uporabniki potrebujejo in bodo potrebovali vedno več prenosa podatkov, pri tem pa se povečuje predvsem ogled video vsebin in uporaba različnih aplikacij. Z nadaljnjim razvojem omrežja 5G, ki ima že približno 130 tisoč uporabnikov, in ostale najsodobnejše tehnologije bomo uporabnikom še naprej omogočali, da bodo šli vedno na boljše,« je v pripravljeni izjavi poudaril direktor Razvoja produktov in storitev v Telekomu Slovenije Simon Slonjšak.
V Telekomu so sicer nedavno objavili spremembo splošnih pogojev, v katere so zapisali pravico do uskladitve cen zaradi inflacije. Kot so zapisali, se bodo enkrat leto, najkasneje do 1. maja, odločili o morebitni uskladitvi cen storitev z letno stopnjo rasti cen, ki jo javno objavlja Statistični urad Republike Slovenije. »V primeru pozitivne letne stopnje rasti, ki presega dva odstotka, se lahko odločimo, ali bomo cene dejansko povišali, v primeru znižanja letne stopnje rasti cen za več kot dva odstotka pa bomo cene morali uskladiti, razen če jih predhodno nismo povišali z letno stopnjo rasti cen,« so zapisali v splošne pogoje. Zaradi te spremembe imajo naročniki dva meseca časa, da odstopijo od pogodbe brez kakršnih koli dodatnih stroškov. Ker pa ima Telekom, kot od nedavnega tudi Telemach, v splošnih pogojih zdaj zapisano možnost prilagoditve (zvišanja) cen zaradi inflacije, bo ob podražitvah tovrstna možnost, ki jo predvideva zakon o elektronskih komunikacijah, odpadla. Kot so še zapisali v največjem slovenskem telekomunikacijskem operaterju, letos uveljavljanja možnosti uskladitve cen z letno stopnjo rastni cen ne predvidevajo.
Naslovna fotografija: DepositPhotos
Brez komentarjev