Nova Škoda Fabia je daljša in predvsem širša od prejšnje in to je natanko to, kar ji je manjkalo.
»Sestrično« Pola in Ibize so vedno predstavljali kot avto z največ prostora in za racionalne kupce, ni pa imela prave prezence. Skozi generacije so jo popravljali, a vedno se je zdela preozka oz. previsoka, ker so jo proporci optično povišali. Nova je skoraj 5 cm širša in malo manj kot cm nižja, zato na pogled izpade precej bolje. Je tudi 11 cm daljša in zato se dodatna prostornost kar pozna. Resnici na ljubo čudežev pri 4,10 m dolžine še vedno ne more biti in zadnja klop je prej namenjena prevažanju (dveh) otrok kot odraslih, toda prtljažnik je s 380 (uradnimi) litri prvak med neposredno konkurenco in na ravni razreda višje. Prvič so mu dodali še uporabno dvojno dno.
Oblikovno me sicer Fabia spredaj spominja na Octavio. Spredaj je zdaj značilna prelomljena Škodina maska, zadnje luči so v »hišnem« slogu, prav tako oblikovanje notranjosti z opazno letvico in napol v armaturo potopljeno »tablico«. Avto je čeden, težko pa bi rekel, da bo z obliko koga sezul. Mogoče mu bo kakšna izvedba Monte Carlo enkrat v prihodnosti dala še nekaj manjkajoče začimbe.
Poleg dimenzij, ki so posledica modularne platforme MQB-A0, glavne novosti najdemo pri tehnološki in drugi opremi. Ne nujno v serijski opremi, a v višjih nivojih in za doplačilo je na voljo marsikaj. Večina »nujnih« asistenčnih sistemov, kot so prilagodljivi regulator hitrosti, držanje na voznem pasu in prepoznavanje prometnih znakov. V vsakem primeru je vgrajen barvni osrednji zaslon (v okviru omenjene tablice), le da je osnovni dokaj majhen, s 6,5-palčno diagonalo, fizičnimi tipkami ob strani in veliko roba. Izbrati pa je mogoče tudi 8- ali 9,2-palčnega, slednji prinaša tudi precej boljšo ločljivost in s tem bolj jasno sliko. Vse to smo že videli v drugih modelih, denimo Scali in Kamiqu. Namesto Škodinega infozabavnega sistema se da uporabljati Applov Carplay ali Googlov Android Auto. Pod zaslonom je priročen predal, kjer se lahko telefon tudi polni. Za razliko od nekaterih drugih majhnih avtov je odlagalna površina dovolj velika tudi za največje telefone, pa še poševno je postavljena. Žepe za telefone najdemo tudi na hrbtni strani sprednjih sedežev.
Pred voznikom v osnovi analogni merilniki s klasičnim potovalnim računalnikom, kot dodatna oprema pa je v ponudbi barvni »aktivni informacijski zaslon« s petimi različnimi pogledi. Z njim Fabia deluje bolj moderno, velike dodane vrednosti za voznika pa, iskreno, ne ponuja. Dnevne luči so v vsakem primeru s svetečimi diodami, za polni »LED« pa je treba doplačati.
Motorji so znani. Zagotovo bosta osrednja znova litrska trivaljnika (1.0 TSI), od katerih seveda priporočam močnejšega z 81 kW (110 KM) in šeststopenjskim ročnim ali sedemstopenjskim samodejnim menjalnikom (DSG). Šibkejši motor s 70 kW (95 KM) ima že tradicionalno le petstopenjski ročni menjalnik. Atmosferski litrski motor z 48 ali 59 kW je najbolje preskočiti, kajti pospešek 15,5 s do 100 km/h pri zmogljivejši izvedbi ne vzbuja optimizma. Zanimiva pa bo zagotovo Fabia 1.5 TSI s 110 kW (150 »konji«) in DSG-jem, ki prihaja že kake pol leta. Tam si lahko obetamo pospeške okrog 8 s ali manj. Zanimivost je možnost izbire velikosti posode za gorivo. Poleg standardno s 40 l je mogoče naročiti večjo s 50 l. Platišča gredo od 14- pa vse do 18-palčnih, barv je devet, med njimi novi oranžna in grafitno siva.
Cene se začnejo malo pod 14 tisočaki, a za Fabio, ki jo bo veselje pogledati in voziti, bo treba po ceniku odšteti najmanj 17 tisoč evrov.
V prodaji za zdaj ostaja prejšnja generacija v karavanski izvedbi. Glede nove v Škodi dokončne odločitve še niso sprejeli. Morda jo bodo pripravili čez kako leto ali dve, še bolj verjetna pa se mi zdi možnost, da bodo kupce preusmerili na Kamiqa ali ponudili še kakšen dodaten SUV v podobni velikosti kot sta Volkswagnova T-Cross in Taigo.
Brez komentarjev