Preprost robot za čiščenja bazena Aiper Seagull ne poka od tehnologij in nima nadvse dodelanega mehanizma, s katerim bo čistil dno, a je kljub temu učinkovitejši od tebe!
Otroci veselo čofotajo, nato pa je na meni, da se lotim odstranjevanja delčkov trave, telesc strig in drugih žuželk ter kosmov sprijete nesnage, ki se potopijo do dna domačega bazena. Pred leti sem z enim od njih dobil nekakšno krtačo in daljšo cev, ki jo poveže z najmanj močno bazensko črpalko. Medtem ko črpa vodo, se pod krtačo ustvari privlek, ki smeti povleče navzgor po cevi do vrečke, kjer se ujamejo. Deluje, a ne najbolj učinkovito. Če si prehiter, mešaš vodo, da se večina smeti dvigne s površine in moraš čakati, da se spet potopijo. Če si prepočasen, čiščenja traja več ur. Nekako mi je vsako leto uspelo, toda nikdar se z delom nisem prav dobro spoprijateljil.
Ročno čiščenje ni edina možnost. Lastniki stalnih bazenov imajo robote. Toda ti so se mi zdeli ali predragi ali pa neprimerni za montažne bazene. Tega občutka se nisem znebil. Niti letos, kajti še vedno jim dela težava rahlo ukrivljeni robovi namesto pravokotnih, ob katerih se čisto ustavijo oziroma se najboljši na steno prisesajo, da očistijo še to. Seagull 800B temu ni namenjen. Primeren je kvečjemu za sesanje tal in še to pod pogojem, da so kolikor toliko ravna.
Robot bi bil težko bolj preprost. Nobene zapletene logike, pogona ali aplikacije. Namesto tega ima majhna plastična koleščka, odprtine na dnu, filter ter črpalko, ki črpa vodo od spodaj in jo preko filtra usmerja skozi odprtino na sprednji ali na zadnji strani telesa. Vodni curek poganja robota, medtem ko so kolesa dovolj »slaba«, da nikoli ne vozi popolnoma ravno. Namesto tega gre postrani ali celo zavija, da po zaslugi časa in naključja, posesa praktično celo dno. Ko naleti na steno, se tam ustavi in krajši čas čaka, dokler, tako vsaj ugibam, algoritem ne zapove črpalki, naj curek vode preusmeri skozi nasprotno odprtino. Tako križari po bazenu, dokler je v bateriji dovolj energije. Ko je že skoraj prazna, se ustavi ob steni, da ga dvigneš s kljuko na drogu.
Poleg črpalke in elektronike v vodoodpornem kokonu je v telesu sicer zanimivo oblikovanega »morskega galeba« ogromno zraka oziroma med delom vode. Črpalka jo črpa skozi dve majhni reži, pred katerima sta krtači, postavljeni tako, da je ena ne glede na smer vožnje vedno za odprtino. Škoda, da nista širši, kajti zdi se mi, da bi bila potem učinkovitost čiščenja višja. Ta deluje po načelu prevleka. Curek vode, ki teče skozi reži, s seboj nosi nesnago, ki jo ustavi filter na dnu, preden gre voda spet ven skozi eno od pogonskih odprtin. Smeti, ki tam ostanejo kasneje zlahka izpereš, ko zgornji del s črpalko odstraniš od spodnjega.
Učinkovitost sesanja ni najboljša oziroma je na ravni učinkovitosti ročnega sesanja. A za razliko od mene bo robot deloval do 90 minut, nakar ga moraš nujno očistiti in posušiti, preden mu spet napolniš baterijo. A če hočeš, bazen zlahka čisti vsak dan. Ker tega sam nikoli ne boš počel, bo mnogo bolj čist, kot bi bil, če ne bi imel tega preprostega robota.
HVALIMO:
- Poceni robot (249 evrov)
- Preprosto čiščenje in vzdrževanje
- Lahko dela vsak dan
GRAJAMO:
- Slabo čisti ob robovih
- Med premikanjem dviga smeti s tal
- Premajhne reže za pobiranje smeti
Brez komentarjev