POGLED NAPREJ: Kaj vse je na vidiku v prvih mesecih l. 2025?
Matjaž Ropret 2. januarja 2025 ob 16:15

Vse kaže, da bodo prvi meseci l. 2025 izjemno pestri z novostmi. Zgolj tistih, za katere vemo, da prihajajo, je namreč veliko. Marsikaj pa nas lahko še preseneti.

Januar bo poln novih pametnih telefonov, očitno je to novi marec. Honor je že začel z nizkocenovnim modelom Magic7 Lite, medtem ko bo paradnega Magic7 Pro predstavil na evropskem dogodku na Bledu 15. januarja (zvečer). Takrat torej več o njem, četudi je na Kitajskem že znan. Vsekakor lahko pričakujemo vrhunske kamere, zaslon, zmogljivosti in še kaj.

Teden kasneje bosta na sporedu dve predstavitvi. V Pragi si bomo 21. januarja prvič ogledali linijo Xiaomi Redmi Note 14, verjetno s tremi ali štirimi predstavniki, ki bodo znova vsebovali zmes modelov s procesorji Qualcomm in Mediatek.

Dan kasneje (22. 1.) bo Samsung predstavil serijo Galaxy S25, zagotovo s tremi modeli (običajni, Plus in Ultra), govori pa se še o četrtem z oznako Slim, vendar bi ta lahko tudi nekoliko »zamudil.« Velika neznanka ostaja, ali bo korejsko podjetje znova v Evropi uporabljalo lastne procesorje Exynos (razen v modelu Galaxy S25 Ultra) ali bo v vseh za delovanje skrbel Qualcommov Snapdragon 8 Elite. Ultra bo menda letos nekoliko bolj zaobljena, nadejamo pa se tudi kakšnih resnih sprememb na fotografskem področju (pri vseh, ne zgolj Ultri).

Serija Xiaomi 15, tudi z modelom Ultra, zelo verjetno sledi ob robu sejma MWC v Barceloni, predstavitev bo zelo verjetno 2. marca popoldne. Vmes prihajajo še nekateri, denimo Oneplus 13 in 13R, morda kakšen nov Huawei in drugi.

Še v prvem četrtletju bi lahko tudi Apple končno predstavil novi cenejši iPhone, naslednika modelov SE, ki naj bi hkrati v Evropi nadomestil tudi starejše s priključkov Lightning, saj se ti umikajo iz prodaje. Vendarle naj bi bil tudi SE ali kakorkoli se bo že imenoval (govori se o oznaki iPhone 16 E) deležen modernejše oblike in zaslona OLED, še vedno pa utegne imeti zgolj en fotografski objektiv na zadnji strani, torej bo brez širokokotne kamere.

Če se malo odmaknemo od telefonov, februarja ali marca pričakujemo tudi predstavitev težko pričakovane igralne konzole Nintendo Switch 2. Ta bo zagotovo bistveno bolj zmogljiva od prve generacije s skoraj desetletje starim procesorjem, nadejamo se tudi večjega zaslona. Pomladi bo morda že čas za prenosnik Macbook Air s procesorjem M4.

Že prej, na sejmu CES v Las Vegasu prihodnji teden, pričakujemo napoved podjetja Nvidia. Namreč grafičnih kartic serije Geforce RTX 5000, hkrati bodo tudi proizvajalci prenosnikov napovedali svoje adute s temi čipi.

Na avtomobilskem področju si bomo že januarja ogledali najmanjšo predstavnico znamke Alfa Romeo, imenovano Junior, in verjetno tudi prvič sedli za volan Kie EV3, ki smo jo že predstavljali. Prav tako prihajajo Hyundaijev električni malček Inster, pa malce kasneje tudi težko pričakovana Renault 5 (in še kakšen mesec pozneje Renault 4) in Škoda Elroq. Pa Audi Q6 e-tron in Ford Capri, ki so ju v tujini že spoznali, in še druge novosti, med njimi Fiat Grande Panda in verjetno prenovljena Tesla Model Y. V kolikor EU ne spremeni zahtev do avtomobilskih proizvajalcev glede zniževanja izpustov, se bodo ti letos morali bolj potruditi s prodajo električnih modelov, da ne bodo plačevali kazni, tako da bo leto tudi na tem področju vsekakor pestro.

Naslovna fotografija: DepositPhotos

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja