Po treh letih znova na »normalnem« sejmu MWC (#video)
Matjaž Ropret 27. februarja 2022 ob 19:02

V Barceloni se z današnjim popoldnevom že začenjajo novinarski dogodki, jutri pa tudi vsakoletni največji dogodek v panogi mobilne telefonije, sejem MWC. Prvič po l. 2019 ga bomo spremljali na kraju dogajanja in podrobno, sledi pa nekaj vpogleda v to, kaj lahko pričakujemo.

Vse do pandemske prekinitve je MWC ob koncu februarja oz. začetku marca zaznamoval vsako prvo polovico leta, na temu dogodku ali vsaj v tistem času so proizvajalci predstavili večino pomembnih telefonov in drugih mobilnih naprav, seveda smo tam izvedeli za vse pomembno novosti pri omrežni tehnologiji in opremi, pa tudi mnoge strateške in politične iniciative. Ob eskalaciji prej neznane bolezni je sejem pred dvema letoma odpadel, lani so nato pripravili hibridno izvedbo konec junija, ki veliko pomembnega za končne uporabnike ni prinesla, letos pa smo znova na ustaljenem terminu, odpovedi razstavljavcev je bilo malo in čeprav so nekatere ključne novosti že v prodaji (denimo serija Galaxy S22), se vseeno nadejamo lepega nabora novih naprav. Premor je bil dolg, toda upajmo, da bo, če že ne vse po starem (tega niti ne bi hoteli, kajti vedno je lahko kaj boljše), s tem posvetil začetek lepšega obdobja za sejme in podobne dogodke, ki so v zadnjih dveh letih trpeli.

Novi telefoni

Kljub temu, da vsaj dve veliki dvorani sejma zavzamejo proizvajalci omrežne opreme in da so mnoge predstavitve in govori povezani s tem, so glavna novica v Barceloni vsako leto (z izjemo lanske izvedbe) vendarle novi telefoni. Tokrat zagotovo lahko pričakujemo, da bomo tudi v živo videli nekatere kitajske novince, ki so jih napovedali v zadnjih dneh. Med temi lahko omenimo igričarska RedMagic 7 in Black Shark 5, ki vsak na svoj način mamita z izjemnimi zmogljivostmi in super-duper igram prilagojenim zaslonom OLED za dokaj razumno ceno.

Potem je tu Oppo Find X5 Pro, ki bi se moral v marsičem, razen morebiti v zmogljivosti teleobjektiva, povsem enakovredno meriti z najboljšim, kar ponuja Samsung. Xiaomi bo skoraj zagotovo prikazal kakšen nov model, morda iz linije Poco, ne pričakujemo pa še evropskih izvedb modelov 12. Predstavitvi sta napovedala Honor in Realme. Pri prvem bodo prikazali model z vrha ponudbe Magic 4, ki bo za razliko od lanske trojice naprodaj tudi v Evropi, vendar verjetno šele s poletjem. Realme bo verjetno predstavil model(e) GT2, prav tako z najbolj zmogljivimi procesorji in menda tudi ekstremno hitrim polnjenjem. Potem so tu še TCL, HMD Global in drugi proizvajalci, ki bodo na sejem zagotovo pripeljali kaj svežega. Morda celo kaj prepogljivega in konceptno zanimivega. Pred časom so dobro obveščeni napovedovali tudi večjo prisotnost Googla kot v prejšnjih letih.

Ostale naprave

Medtem, ko je telefone Galaxy S22 in tablice Galaxy Tab S8 Samsung predstavil že v začetku meseca, je nekaj vendarle prihranil za MWC. To bodo verjetno prenosniki Galaxy Book, ki pa žal ne bodo naprodaj v Sloveniji. To je škoda, saj gre za atraktivne, lahke naprave z zasloni OLED. Nova prenosnika in še nekaj drugih naprav je že pokazal tudi Huawei, več o tem, ko izdelke vidimo v živo (za predstavitev smo žal v Barcelono prispelo malenkost prepozno).

Omrežna oprema

Odpovedani sejem l. 2020 bi moral biti velika, pompozna napoved omrežij 5G, ki so se vmes seveda že zgodila, morda sicer z rahlo zamudo in še ne v taki meri, kot so proizvajalci opreme in tudi operaterji sprav načrtovali, a so vseeno že vsakdanjost. Tako zdaj pričakujemo napoved določenih izboljšav in novih storitev v okviru te tehnologije in omrežij, še dodatno povečevanje hitrosti, pa tudi že prve najave tehnologije 6G, ki bo, če ne prej, proti koncu desetletja zagotovo postala pomembna tema.

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja