Operaterji velike trojice drug drugemu dihajo za ovratnik
Matjaž Ropret 17. aprila 2023 ob 06:51

Ponudnik aplikacije za merjenje hitrosti in drugih parametrov mobilnih omrežij Opensignal je objavil prvo letošnje poročilo o uporabniški izkušnji v slovenskih omrežjih. Zmage v večini kategorij so si dokaj »pošteno« razdelili A1, Telekom Slovenije in Telemach, pri čemer sta A1 in Telemach spredaj glede omrežja 5G, kar ni presenetljivo, Telekom pa še naprej prevladuje v pokritosti s signalom LTE.

Skupni rezultati merjenj med začetkom lanskega decembra in koncem letošnjega februarja.

Opensignal ima izsledke meritev razdeljene na štiri glavna področja – celokupno izkušnjo, izkušnjo s 5G, pokritost in zanesljivost delovanja. Znotraj teh področij so nato še posamezne kategorije, denimo pretakanje videa, igranje iger, uporaba aplikacij za pogovore, pritočna in odtočna hitrost. V marsikateri kategoriji sta si zmago razdelila dva operaterja, v nekaterih celo trije, večinoma so bili to že prej omenjeni trije »veliki«, T-2 je (so)zmagovalec zgolj v obeh kategorijah zanesljivosti (konsistentnosti), vendar v nobeni drugi na preostalih področjih.

Ocene za razpoložjivost omrežja 5G.
Ocene za izkušnjo pri gledanju videa prek omrežja 5G.

Morda najbolj zanimivo je področje 5G, saj so v zadnjih dveh letih operaterji v različnih obdobjih dokaj intenzivno postavljali omrežja. Začel je Telekom Slovenije, ki pa je nato zastal in v manjši meri kot konkurenta uporablja na dražbi pridobljene dodatne frekvence, za večji obseg šele izbira dobavitelja opreme (baznih postaj). Zato je tudi zadnji med trojico operaterjev z omrežjem pete generacije po hitrostih v njem. Telemach je ob koncu l. 2021 in začetku 2022 prevzel pobudo s 5G in še zdaj ponuja z naskokom najvišje hitrosti, povprečno njegovi uporabniki dosegajo 302,5 Mb/s, medtem ko uporabniki A1 204,2 Mb/s in Telekomovi 108,6 Mb/s. Govorimo o pritočnih hitrostih, torej iz omrežja proti uporabnikovi napravi. A1 je pospešil gradnjo lani pomladi in poleti, ko je Telemach že dosegel določeno pokritost, kakršno ima v bistvu še zdaj. Za dosegljivost omrežja 5G sta si sicer zmago razdelila A1 in Telekom Slovenije, ki določeno pokritost ima, le hitrosti še niso na pravem nivoju. V podkategorijah si je sicer trojica pretežno razdelila prva mesta in je tako težko trditi, da je kateri od operaterjev odločno pred ostalima dvema.

Skupne pritočne hitrosti.
Skupne odtočne hitrosti.

V hitrostih nasploh, ne zgolj s tehnologijo pete generacije, sta zmagovalca A1 in Telekom. Prvi za pritočne hitrosti, v povprečju 45,2 Mb/s, za deset odstotkov več kot pri Telekomu, slednji pa za odtočne hitrosti, ki pri njem v povprečju znašajo 12,7 Mb/s. Drugi je v tem pogledu Telemach, ki pa zaostaja za skoraj 20 odstotkov. Pri pokritosti z omrežjem LTE je, kot rečeno, prvi Telekom, saj je dobil oceno 9,8 od 10, A1 je dosegel 9,4, Telemach pa 8,9. Daleč zadaj je T-2 z oceno 2,1. Toda pri tem operaterju je treba vedeti, da svojega omrežja nima veliko in da se zato za ponujanje storitev pretežno zanaša na nacionalno gostovanje v Telekomovem omrežju.

Ocene za pokritost z omrežjem LTE.
Skupne ocene za razpoložljivost omrežij.
Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja