Ponudnik aplikacije za merjenje hitrosti in drugih parametrov mobilnih omrežij Opensignal je objavil prvo letošnje poročilo o uporabniški izkušnji v slovenskih omrežjih. Zmage v večini kategorij so si dokaj »pošteno« razdelili A1, Telekom Slovenije in Telemach, pri čemer sta A1 in Telemach spredaj glede omrežja 5G, kar ni presenetljivo, Telekom pa še naprej prevladuje v pokritosti s signalom LTE.
Opensignal ima izsledke meritev razdeljene na štiri glavna področja – celokupno izkušnjo, izkušnjo s 5G, pokritost in zanesljivost delovanja. Znotraj teh področij so nato še posamezne kategorije, denimo pretakanje videa, igranje iger, uporaba aplikacij za pogovore, pritočna in odtočna hitrost. V marsikateri kategoriji sta si zmago razdelila dva operaterja, v nekaterih celo trije, večinoma so bili to že prej omenjeni trije »veliki«, T-2 je (so)zmagovalec zgolj v obeh kategorijah zanesljivosti (konsistentnosti), vendar v nobeni drugi na preostalih področjih.
Morda najbolj zanimivo je področje 5G, saj so v zadnjih dveh letih operaterji v različnih obdobjih dokaj intenzivno postavljali omrežja. Začel je Telekom Slovenije, ki pa je nato zastal in v manjši meri kot konkurenta uporablja na dražbi pridobljene dodatne frekvence, za večji obseg šele izbira dobavitelja opreme (baznih postaj). Zato je tudi zadnji med trojico operaterjev z omrežjem pete generacije po hitrostih v njem. Telemach je ob koncu l. 2021 in začetku 2022 prevzel pobudo s 5G in še zdaj ponuja z naskokom najvišje hitrosti, povprečno njegovi uporabniki dosegajo 302,5 Mb/s, medtem ko uporabniki A1 204,2 Mb/s in Telekomovi 108,6 Mb/s. Govorimo o pritočnih hitrostih, torej iz omrežja proti uporabnikovi napravi. A1 je pospešil gradnjo lani pomladi in poleti, ko je Telemach že dosegel določeno pokritost, kakršno ima v bistvu še zdaj. Za dosegljivost omrežja 5G sta si sicer zmago razdelila A1 in Telekom Slovenije, ki določeno pokritost ima, le hitrosti še niso na pravem nivoju. V podkategorijah si je sicer trojica pretežno razdelila prva mesta in je tako težko trditi, da je kateri od operaterjev odločno pred ostalima dvema.
V hitrostih nasploh, ne zgolj s tehnologijo pete generacije, sta zmagovalca A1 in Telekom. Prvi za pritočne hitrosti, v povprečju 45,2 Mb/s, za deset odstotkov več kot pri Telekomu, slednji pa za odtočne hitrosti, ki pri njem v povprečju znašajo 12,7 Mb/s. Drugi je v tem pogledu Telemach, ki pa zaostaja za skoraj 20 odstotkov. Pri pokritosti z omrežjem LTE je, kot rečeno, prvi Telekom, saj je dobil oceno 9,8 od 10, A1 je dosegel 9,4, Telemach pa 8,9. Daleč zadaj je T-2 z oceno 2,1. Toda pri tem operaterju je treba vedeti, da svojega omrežja nima veliko in da se zato za ponujanje storitev pretežno zanaša na nacionalno gostovanje v Telekomovem omrežju.
- Praznično darilo pri Telekomu Slovenije – Odprte programske sheme in programske opcije NEO
- Telemach v evropskem projektu, ki bo pomembno vplival na shranjevanje dokumentov!
- Konec (kakovostnih) predvajalnikov blu-ray je vse bližje
- Hisense naproti prvemu mestu med proizvajalci vrhunskih televizorjev
- Dacia Sandero Journey: Premalo muzike za zahtevane denarje?
Brez komentarjev