Operater A1 Slovenija bo ugasnil 3G in se osredotočil na 5G
Matjaž Ropret 24. aprila 2023 ob 11:18

»Tudi A1 Slovenija sledi globalnim trendom in evoluciji mobilnega omrežja, zato s 30. junijem (2023) ugaša mobilno omrežje 3G,« so zapisali v omenjenem operaterju. Od takrat naprej se bodo njegovi uporabniki in tisti, ki bodo v omrežju tega operaterja gostovali, s svojimi napravami lahko povezovali s tehnologijami 5G, LTE (4G) in GSM (2G). Podjetje bo dalo poudarek prvi, ki naj bi čez dve leti in pol s signalom pokrivala 98 odstotkov prebivalstva, skoraj toliko kot danes 4G(+).

Odločitev o izklopu omrežja tretje generacije so v A1 sprejeli lani  jeseni, določene uporabnike so začeli obveščati kmalu, večina je kratko sporočilo o tem dobila konec prejšnjega tedna. Gre za nekakšno optimizacijo omrežja in frekvenčnega spektra. Vsaka tehnologija namreč zaseda del frekvenc, ki jih ima operater v uporabi, porablja energijo in povečuje kompleksnost pri konfiguriranju celotnega mobilnega omrežja. 3G ta čas »zaseda« frekvenčna pasova 900 in 2100 MHz (pri nekaterih operaterjih je deloval tudi na 1800 MHz), ki ju bo A1 nato prerazporedil na LTE in po potrebi tudi na 5G. Sodobne bazne postaje sicer omogočajo dinamično prilagajanje, katera tehnologija uporablja katere frekvence oz. »kanale«.

Najprej so bili za obveščanje o izklopu kajpak na vrsti tisti, ki imajo večje število naprav za t. i. strojno komunikacijo (M2M, naprava do naprave). Pri teh bi bila največja verjetnost, da bo treba opraviti množične menjave, če bi tovrstne naprave podpirale zgolj tehnologijo 3G. Kot poudarjajo v A1, se v praksi ni izkazalo, da bi bila tako stanje prevladujoče, pri vseh, kjer se je pojavila zadrega, pa so menda skupaj iskali rešitve. Od običajnih uporabnikov, ki se v omrežje povezujejo z mobilnimi telefoni, tablicami ali morda še prenosniki, jih je zelo majhen delež takih, pri katerih omenjene naprave ne podpirajo novejših generacij omrežij. Kot so povedali v A1, je delež naprav 3G med vsemi v omrežju ta čas približno triodstoten, podatkovni promet 3G pa predstavlja en odstoten celotnega v mobilnem omrežju tega operaterja. Na 3G so sicer za klice »padli« telefoni, ki ne podpirajo tehnologije VoLTE, zato bodo ti od konca junija naprej, če jih lastniki ne bodo prav tako upokojili, pogovore opravljali prek 2G. Ta možnost žal ni najboljša, ne z vidika kakovosti klica ne glede šifriranja (možnosti »prisluškovanja«).

Napis H+ ob ikoni omrežja se bo kmalu poslovil.

A1 Slovenija je tehnologijo 3G uvedel l. 2007, potem ko je leto prej na razpisu regulatorja (Apek, zdaj Akos) za približno 6,5 milijona evrov (1,55 milijarde tolarjev) pridobil potrebne frekvence. Tri leta kasneje je predstavil tehnologijo HSPA+, ki je omogočila bistveno višje hitrosti prenosa podatkov, še dve leti zatem (2012) pa je postavil prve bazne postaje za četrto generacijo – LTE – in s tem se je začel počasni zaton tehnologije 3G. Ko je ta končno dosegla spodoben nivo, glede hitrosti prenosa podatkov in energijske učinkovitosti, je namreč že prišla na vrsto naslednja, ki se je uveljavila zelo hitro in bo verjetno kljub 5G še nekaj časa prevladujoča. UMTS nikakor ni izpolnil visokih pričakovanj, spomnimo se, da so operaterji širom Evrope v začetku tisočletja za frekvence odšteli milijarde, med njimi Telekom Slovenije (v imenu takratnega Mobitela) l. 2002 skoraj sto milijonov evrov (22 milijard tolarjev). Začetna hitrost prenosa podatkov v tem omrežju, ki je znašala 384 kb/s, izpostavljana storitev video telefonije in veliki telefoni niso navdušili skoraj nikogar, zadeva je bolj ali manj životarila do prehoda na vmesni standard HSPA (s hitrostmi do 14,4/5,76 Mb/s) in nato HSPA+ z do 42,2 Mb/s pritočne hitrosti. Ker starejša tehnologija GSM še vedno služi kot osnova za govorno in kratko besedilno komunikacijo za vse naprave, vse jo podpirajo in se lahko v primeru nedostopnosti kakšnega drugega signala oprejo nanjo, bo ta obstala, medtem ko se 3G poslavlja. Zdaj še pri drugem slovenskem operaterju, potem ko je prvi to tehnologijo ugasnil konec septembra lani. Podobno počno operaterji po vsem svetu, zato so v A1 zapisali, da sledijo trendom. In obenem dodali: »Uporabniki se bodo ob tem lahko zanesli na sodobni in zanesljivi omrežji 4G/LTE in 5G.«

S 5G ta čas A1 po lastnih podatkih pokriva 70 odstotkov prebivalstva, s čimer je v prednosti pred ostalima operaterjema s tovrstnim omrežjem. Do konca l. 2025 nameravajo pokritost dvigniti na 98 odstotkov (prebivalstva, ne ozemlja, kajti v tem pogledu nobeno omrežje ni blizu stotih odstotkov, ker bi bilo to za operaterje povsem nerentabilno). Kot so še povedali, tehnologijo 5G, ki omogoča višje hitrosti, boljšo odzivnost in po trditvah A1 tudi večjo zanesljivost in stabilnejšo povezavo, vsakodnevno uporablja četrtina njihovih uporabnikov, ki prenesejo dvakrat toliko podatkov kot tisti v omrežju LTE.

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
10 komentarjev
  • 3G bodo ugasnili, VOLTE pa predplačnikom ne deluje. Torej predplačnike bodo odpikali oziroma zajebali.
    —————————————————————–
    VoLTE (Voice over LTE) je tehnologija, ki omogoča klicanje prek omrežja 4G/LTE. Uporaba storitve je brezplačna. Klici se obračunajo po ceniku vašega paketa oziroma se porabljajo iz količin, ki jih vključuje vaš paket. Storitev je na voljo samo naročnikom mobilnih storitev A1, ne pa tudi predplačnikom.

      • Kot je bilo predvideno na A1. 3G so odklopili pred pratkim, VoLTE ne dela, torej predplačniki gredo na “ignor” ali trajen “odjeb”. 3G je idealna vmesna tehnologija, kjer delajo tako klici in zadosti dober mobilni internet za večino potreb.
        Ne vem, kaj vse operaterje tako matra tale VoLTE, menda tudi v tujini ne dela in je telefon nedosegljiv potemtakem.

        • Kolikor poznam stališče operaterjev, je bila tehnologija 3G daleč od idealne, v ničemer ni bila zares dobra, precej neučinkovita, in bistveno bolj smiselno je frekvence (ki jih ni na pretek) nameniti novejšim. Kot osnovni nivo zagotavljanja storitev pa je tudi menda bolj smiselno obdržati 2G (pokritost povsod, klic v sili, SMS, itd). Poleg tega je LTE osnovna tehnologija že več kot deset let, zato res ni problem imeti telefona, ki to podpira, vključno z VoLTE. Res pa bi morali imeti operaterji boljše dogovore za VoLTE-gostovanje.

          • Imam telefon z VoLTE, tako da da to ni problem. telefon je Samsung A52-5G. dual SIM. Ena SIM je službena, dela VoLTE ampak samo v SLO, na Hrvaškem prejšn teden na srečo še niso 3G izklopli, drugače je telefon nedosegljiv. Junija sem bil na Rodosu v Grčiji, 3G povsem izklopljen, zato je problem, ali se da telefon na 2G dosegljiv za klice, mobilnega interneta pa ni. Ali pa se ga da na LTE, zelo dober mobilni internet a telefon nedosegljiv na navadne klice. VoLTE –> ni ne duha ne sluha 🙂 druga SIM je A1 predplačniška, kjer pa ne dela VoLTE”. Ni problem tehnologija, ta je že uredu. LTE je zelo dobra tehnologija in omogoča marsikaj. Problem so operaterji, za katere se vse bolj zdi, da je jim je cilj zajebavanje ljudi v glavo.

          • Mislim, da bi za klice moral delovati “fallback” na 2G, bom pa preveril.
            To, da A1 na predplačniških paketih ne ponuja VoLTE, pa bodo morali definitivno popraviti.

  • Za klice deluje, v eno smer. Če kličem jaz, potem med klicem preklopi z LTE na 2G/3G in pokliče. Ko je klic končan, gre nazaj na LTE. Če pa kliče nekdo mene in je moj telefon na LTE, potem pa telefon sploh ne ve, da me kdo kliče, dobim pa SMS o zgrešenem klicu.

    • To potem mora biti posebnost tujega omrežja ali pa telefona. Poskusil sem s svojim, povezanim v A1, izklopil VoLTE v nastavitvah, in se poklical z dveh drugih telefonov, enim z VoLTE, drugim brez, pa je bilo v obeh primerih vse normalno.

  • Sem probal še parkrat, ja sedaj pa dela. Včasih se tudi zgodi, da ne in ne preklopi nazaj na 2G. Kakor kdaj. Odvisno zgleda od višje sile 🙂 No vsaj nekaj.
    Ampak problem ni tehnika, tehnika LTE je OK, temveč bolj politika operaterjev in nedelovanje v roaming in predplačnikom doma. Bo treba “spemat” na A1, kdaj bo in zakaj ni 🙂

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja