Samo čas bo sodnik, ali bo Daredevil dosegel uspeh stripov, a nekaj je očitno, da bolj ne bi moglo biti. Tokratna serija je popolno nasprotje tiste iz leta 2016, saj so akcijski prizori potisnjeni daleč v ozadje.
Otvoritev prvega dela nosi zgodovinski preblisk, ko se zaradi uboja prijatelja Foggyja Matt (Charlie Cox) odloči, da bo kostum Daredevila pospravil v omaro. Ampak ko takrat skače po stavbah in lovi morilca, so prizori tako zelo očitno računalniški, da je pravzaprav spremenjen narativ odlična ideja. Usodi seveda ni mogoče ubežati, a videli bomo, kako se bo vse skupaj razpletlo, saj Disney še ni objavil vseh delov prve sezone.
Maskirani slepi junak kakopak ne more obstajati v svetu, v katerem ni njegovega glavnega nasprotnika. Po spopadu s Hawkeyjem in kratki avanturi v seriji Echo se vrne vsaj na prvi videz spremenjeni Kingpin (Fisk) z novo agendo. Zdaj naj bi želel temeljito izboljšati New York in zato kandidira za župana. Dejstvo, da ga zanima predvsem moč in ne več toliko denar, ni najbolj po godu ženi Vanessi, ki je v njegovi odsotnosti vodila kriminalno organizacijo. Ljudje pa so navdušeni nad njegovim odkritosrčnim načinom govorjenja in preprostimi rešitvami, za katere se zdi, da jih ponuja za vse mestne težave. Pri tem ignorirajo različne problematične vidike njegovega temperamenta in kariere ter ga izvolijo. Vsaka podobnost s Trumpom in njegovimi sledilci je verjetno zgolj naključna. Tako za Matta kot za Fiska zanikanje svojih alter egov pomeni poskus, da cilje dosežeta po pravi poti.
V seriji blesti Vincent D’Onofrio. Težko bi kdorkoli drug bolje upodobil Kingpina in čeprav je jasno, da je v glavi zakoreninjen kriminalec, ne moreš, da ti ne bi bil vsaj malce všeč. Njegovo brutalno-estetsko obnašanje morda ni dramatično drugačno kot pred desetimi leti, vendar je še vedno zanesljivo magnetno. V tem zlahka najdete povezavo s Colinom Farrellom, ki je enako dobro upodobil Pingvina (ta sicer namesto v Marvelov svet sodi v svet DC-jevih stripov). Tako kot večino junakov tudi Daredevila prežema jeza. Toda Cox mu prinese tudi karizmo, celo lahkotnost, ki je še toliko bolj privlačna, ker je videti tako skromen. Potem je tu še odlična scenografija in rahla temačnost prizorov, kar daje »ponovnemu rojstvu« ločeno identiteto, avtorjem pa je hkrati uspelo ohraniti vezi z zapuščino stripov!
Meje med junaškim odvetniškim delom in nasiljem vigilanta se začnejo brisati, ko mora Murdock najti in nato rešiti pričo nasilja policistov, medtem ko Fisk začne uporabljati mafijske prijeme, da bi si olajšal prevzem oblasti. Čeprav je zamegljeno, kmalu začnete ločevati dobro od slabega. A ravno zapletenejši in večplastni odnos med Mattom in Fiskom je srž in razlog, zakaj se boste nekateri strinjali, da je tokratna serija boljša od tiste izpred skoraj desetih let. Dodajmo še odlično posnete prizore, ki nadgrajujejo dogajanje, in hitro postane jasno, zakaj jo toplo priporočam.
Kaj: serija Daredevil: Born Again
Kje: pretočnik Disney+
Ocena 4: Po vzoru Pingvina je večji poudarek na posameznikih in še posebej na zapletenem odnosu med odvetnikom Mattom Murdockom (Daredevilom) in novim županom New Yorka Wilsonom Fiskom (Kingpinom).
Priporočilo: Po zaslugi nasilja in neprimerno izbranih besed serija ni primerna za novodobne puritance!
Brez komentarjev