Samsung je predstavil linijo Galaxy S24, ki po pričakovanjih znova obsega tri telefone, in pri tem govoril skoraj izključno o umetni inteligenci oz. funkcionalnostih, ki jih omogoča. Fizične, strojne značilnosti novincev so bile popolnoma v ozadju. Delamo na tem, da bi že v nekaj dneh lahko delili prve vtise.
Izkazalo se je, da vse tisto, kar smo napovedali, dejansko drži. Vsaj glede strojnih lastnosti modelov S24 – poleg »osnovnega« sta v ponudbi znova še Plus in Ultra –, ki jih ne bomo v celoti ponavljali. Morda največja sprememba je v periskopskem teleobjektivu modela Ultra, ki ima po novem krajšo goriščnico s petkratno povečavo namesto desetkratne, vendar (površinsko) večje tipalo s 50 milijoni pik namesto prejšnjega z osmimi milijoni, zaradi česar lahko vsaj v praksi zagotavlja najmanj enako ali boljšo kakovost tudi pri večjem zumu. Bomo videli, če se bo tako izkazalo tudi v praksi.
Po letu premora je Samsung za določene regije, tudi Evropo in s tem Slovenijo, znova uporabil lasten procesor pri nižje postavljeni dvojici. S24 in S24+ sta tako za naše kraje deležna čipa Exynos 2400, medtem ko bo S24 Ultra povsod opremljena s Qualcommovim procesorjem Snapdragon 8 tretje generacije. Pri tem je zanimivo, da sporočilo za javnost omenja to dejstvo, medtem ko o procesorjih v ostalih dveh ni niti omembe v besedilu niti podatka v tehničnih lastnostih.
Zdaj vemo tudi cene. Galaxy S24 se začne pri 899 evrih, vendar z zgolj 128 GB podatkovnega pomnilnika, za 256 GB je treba doplačati 60 evrov, razen v času prednaročila, ko za ceno osnovne različice dobite tisto z večjo količino prostora za shranjevanje podatkov. Začetna cena za Galaxy S24+ je 1.149 evrov, med prednaročili za 512 GB, sicer pa za 256 GB, s 512 GB bo potem stal 1.269 evrov. Galaxy S24 Ultra bo z 256 GB veljal 1.449 evrov, s 512 GB pa 1.569 evrov, a tudi tu v prednaročilu velja enako kot za ostala dva. Barve so črna, siva, vijolična in rumena, vendar so pri 24 in 24+ odtenki nekoliko drugačni kot pri Ultri.
Funkcije umetne inteligence med drugim obsegajo sprotno (glasovno) prevajanje telefonskih pogovorov, prevajanje in izpisovanje pogovorov na razdeljenem zaslonu, pomoč za pisanje dokumentov, pomoč za zapiske, pomoč za prepis (intervjujev in podobnega), iskanje z obkroževanjem, izboljšano nočno fotografiranje, trike pri urejanju fotografij, generativno urejanje in še kaj. Pri prvem delu od naštetega takoj trčimo ob bistveno omejitev, saj bodo jezikovne zadeve delovale v zgolj 13 jezikih, vsaj na začetku, in med temi slovenščine ni. Pri ostalih pa bo treba videti, kako uporabne bodo, ali bodo znova sodile v kategorijo mnogih predhodnih, ki smo jih preizkusili enkrat ali dvakrat in nato nanje pozabili, ali jih bomo koristili vsak dan. Vsekakor bo treba to in za ocenjevanje, kaj je novega »pod pokrovom« Galaxyje S24 dobiti v roke in jih dodobra preizkusiti.
Brez komentarjev