Nova aduta Samsungove najbolj množične serije telefonov
Matjaž Ropret 14. marca 2024 ob 11:59

Tik pred koncem marca oz. veliko nočjo prihajata v prodajo nova Samsungova pametna telefona (nižjega) srednjega razreda, Galaxy A55 5G in Galaxy A35 5G. Razlike med njima so skoraj zanemarljive, cenovno očitno vredno sto evrov, in korejsko podjetje bi oba zlahka združilo v en sam model in tako poenostavilo ponudbo.

Linija Galaxy A je najbolj množična z dveh vidikov. Vsebuje največ različnih modelov pri tem proizvajalcu, še enkrat bom ponovil, da preveč, in tudi dosega najvišje prodajne številke. Seveda je vrednostno daleč pomembnejša serija Galaxy S, vendar si teh telefonov marsikdo marsikje na svetu ne more privoščiti, in zato poseže po enem od »ravno tako dobrih« A-jev.

Telefona sta na pogled skoraj identična. Očitno tako zelo, da so v Samsungu celo pripravili zgolj en komplet risb (»renderjev«) za oba. V merah sicer nista povsem enaka, a razlike so res minimalne. Glavna razlika med njima, pa tudi v primerjavi z lanskima A54 in A34 (ni potrebe, da povsod izpisujem celotno predolgo poimenovanje, kajti samostalnik Galaxy že dolgo nima nikakršnega pomena več, ker ga Samsung uporablja za čisto vse telefone v ponudbi, medtem ko je dodatek 5G tudi že izgubil kakršno koli razlikovalno funkcijo), je v ohišju in procesorju. Prejšnji A-ji so bili plastični, po novem pa je A55 menda izdelan iz aluminijastega okvirja in steklenega hrbtišča (Gorilla Glass Victus+, ki so ga uporabili tudi za zaščito zaslona), česar sicer iz kdo ve kakšnih razlogov uradno sporočilo za javnost ne omenja, medtem ko je A54 v osnovi še vedno plastičen, ima pa prav tako stekleno hrbtišče, vendar ne iz stekla Victus+, ki pa ga premore spredaj. Od tu morda malenkostne razlike v desetinkah mm pri merah.

Oba se sicer letos ponašata s 6,6-palčnim zaslonom OLED polne visoke ločljivosti in sposobnim osveževanja do 120 Hz in (točkovne) svetilnosti do tisoč kandel na m2. V praksi to pomeni, da se je v primerjavi z A54 spremenila velikost, za samo kakovost pa je težko reči. Že lani je A34 imel »na papirju« tak zaslon, kot ga imata novinca, toda v praksi ni bil povsem na nivoju dražjega modela.

V A55 so vgradili novi procesor Exynos 1480, ki je sicer po zasnovi enak prejšnjemu Exynosu 1380, ta ostaja v A35 (medtem ko je A34 poganjal Mediatekov Dimensity 1080), vendar zmogljiva štiri jedra delujejo pri višjih frekvencah. Tudi o procesorjih sicer v sporočilu za javnost ni niti besedice, kar je postala že kar stalna praksa pri tem proizvajalcu. A55 ima tokrat v obeh primerih 8 GB delovnega pomnilnika, podatkovnega pa 128 GB ali 256 GB. Pri A35 ima osnovna različica (128 GB) zgolj 6 GB delovnega pomnilnika, tista z 256 GB prostora za podatke pa je deležna osmih gigabajtov.

Baterija je pri obeh ostala na 5000 mAh kapacitete, polnjenje, zgolj žično, pa boleče počasno z največjo močjo 25 W. Samsung obljublja posodobitev na štiri naslednje izdaje Androida in pet let zagotavljanja varnostnih popravkov. Izpostavlja tudi varnostne fukcionalnosti prek platforme Knox, s čimer verjetno še najbolj nagovarja podjetja, naj za svoje zaposlene izberejo enega od teh dveh telefonov namesto kakšnega, morda cenejšega pri konkurenci.

Cena za novinca, ki bosta na voljo v črni, svetlo modri, rožnati in rumeni barvi, so naslednje. Galaxy A35 bo stal 390 evrov za različico 6 + 128 GB in 460 evrov za 8 + 256 GB, Galaxy A55 pa 500 evrov za 8 + 128 GB in 550 za 8 + 256 GB. V času prednaročila kupci dobijo slušalke Galaxy Buds FE, toda po našem mnenju je bolje počakati kakšen mesec na prve popuste, ki neizbežno sledijo.

Risbe: Samsung

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja