Netflixova rešilna bilka za trmasti Samsung
Matjaž Ropret 27. marca 2025 ob 06:04

Zanimivo, kako se kakšna pomanjkljivost določene linije naprav iz leta v leto vleče neodpravljena, dokler je kar naenkrat ni več. Tako smo v testih Samsungovih vrhunskih televizorjev vedno znova omenjali odsotnost podpore za format Dolby Vision pri sliki HDR. Še posebej, odkar so v ponudbi izvrstni modeli z zasloni QD-OLED. Toda zdaj je Netflix, najbolj relevanten ponudnik pretočnega videa, začel svojim vsebinam dodajati podporo za (skoraj) enakovredni format HDR10+.

V svetu serij in filmov kot »osnovni« format za sliko z visokim dinamičnim razponom velja HDR10. Označujemo ga tudi kot statični format, saj je pri njem za celotno »oddajo« z enakimi parametri določeno, kakšna je najvišja svetilnost in ostalo, kar televizor upošteva pri prilagajanju slike. S HDR-jem namreč lahko v posameznih delih prizora poviša svetilnost, drugod pa  jo občutno zniža, namesto enakovredne po celotnem zaslonu kot pri standardni sliki (SDR). Za t. i. dinamični HDR, kjer je mogoče parametre določiti za vsak prizor (celo sličico) posebej, se je uveljavil plačljivi format podjetja Dolby, imenovan Dolby Vision. Toda Samsung in Panasonic sta sodelovala pri snovanju konkurenčnega odprtega formata, ki nadgrajuje HDR10, in so mu zato nadeli oznako HDR10+. Po mnenju večine strokovnjakov za kalibracijo televizorjev v finih podrobnostih nekoliko zaostaja za Dolby Visionom, a vseeno zmore prikazati bolj atraktivno sliko kot osnovni HDR10. Še posebej na televizorjih z nekoliko omejenim potencialom (torej cenejših), a tudi na dražjih, ki zmorejo visoko svetilnost in s tem tudi velik razpon med zelo temno in zelo svetlo sliko. Ravno korejsko podjetje, verjetno zaradi udeležbe pri razvoju standarda in tudi, da ni treba plačevati licenčnin Dolbyju, edino od vodilnih proizvajalcev televizorjev v slednje ne vgrajuje podpore za Dolby Vision. Po drugi strani pa so vsi pomembni pretočniki, izjema je Amazon Prime Video in z določenimi naslovi še Apple TV+, za dinamični HDR že pred leti izbrali ravno ta format.

Netflix pa je objavil, da je v svoje naslove začel dodajati podporo še za HDR10+. To pomeni, da imajo serije in filmi ustrezne metapodatke, na osnovi katerih lahko televizorji prikazujejo sliko na pravi način. Omenjeni pretočnik nudi že 11 tisoč ur vsebin s sliko visokega dinamičnega razpona in do konca leta naj bi vse v dinamičnem formatu poleg  Dolby Vision nudile še HDR10+. Za uživanje v taki sliki je treba imeti naročen najvišji paket Premium, ki stane 9,99 evra na mesec.

V Netflixu sicer kot potencialne zaslone za to novost omenjajo televizorje, tablice, telefone in sploh vse naprave, ki podpirajo format HDR10+, toda v praksi gre tu za televizorje Samsung in nič drugega. Televizorjem, ki podpirajo tudi Dolby Vision, bo pretočnik še naprej serviral sliko v tem formatu. Medtem ko tablic ali telefonov s podporo za odprti format ni prav veliko. Tudi Samsungove mobilne naprave, denimo Galaxy S25 Ultra, v aplikaciji Netflix lahko prikažejo zgolj sliko HDR10, torej v statičnem formatu HDR.

Poteza bi prav lahko spodbudila tudi ostale ponudnike k podobnemu ravnanju. Zanimalo pa bi nas, ali je Netflix to storil prostovoljno ali ga je Samsung na kakršen koli način spodbudil. Težko je verjeti, da bi bilo to občutno ceneje, kot plačati po dolar ali dva na vsak izdelani televizor za Dolby Vision.  

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja