Nekontrolirana inflacija, slaba dobavljivost marsičesa, od surovin do končnih izdelkov, obrisi recesije, … Že zdajšnja gospodarska situacija ni ravno rožnata, bančniki in drugi poznavalci razmer se bojijo, da bo jeseni še bistveno slabše. Morda dobra stran tega pa je padanje cene grafičnih kartic in popuščanje krča s polprevodniki.
Ena od posledic dogajanja v svetu v zadnjih tednih je tudi strmoglavljenje vrednosti kriptovalut. Bitcoin je bil še v začetku aprila vreden več kot 40 tisoč evrov, nato je v začetku maja padel s približno 37 na 27 tisočakov, junija pa nato na 17 tisoč evrov, nakar si je rahlo opomogel na malo več kot 19 tisoč evrov. Eth je bil pred dvema mesecema in pol vreden več kot tri tisočake, zdaj se vrti približno na enem. Te cene so sicer še vedno bistveno višje kot pred nekaj leti, a očitno ne dovolj visoke, da bi se velikim »rudarjem« to početje še splačalo, zato menda množično razprodajajo grafične kartice, ki so jih prej tudi v enormnim količinah kupovali in v času največjega pomanjkanja polprevodnikov ustvarjali tudi pomanjkanje končnih izdelkov ter napihovali cene v nebo.
Zdaj se dogaja troje. Povpraševanja po karticah je bistveno manj, ker jih rudarji ne kupujejo, izboljšuje se situacija s čipi (zaradi manjšega povpraševanja na več koncih, ki je posledica inflacije in zato manj razpoložljivih prihodkov za »luksuz«), in na trgu je veliko rabljenih kartic. Vse to je prineslo konkreten padec cen. Po podatkih organizacije 3D Center, ki spremlja gibanje cen, so nekatere kartice (predvsem Radeon) že celo pod priporočeno ceno, druge (Geforce) pa kakšnih 10 do 20 odstotkov nad, medtem ko so bile še nedolgo tega tudi 2- ali celo 3-krat dražje od cene, ki jo sicer nastavi proizvajalec. Tako se kartice Radeon 6600 (v Nemčiji in še nekaterih državah) gibljejo med 300 in 400 evri, Radeon 6600 XT med 400 in malo več kot 500 evri, Geforce RTX 3060 se da najti za malo več kot 400 evrov, Geforce RTX 3060 Ti pa za približno 550 do 650 evrov.

Tudi na drugih področjih se skoraj zagotovo lahko nadejamo kakšne razprodaje, preden bodo proizvajalci za naslednjo generacijo prilagodili predvidene količine in nedvomno tudi cene. Po poročanju portala The Elec, je Samsung bistveno zmanjšal proizvodnjo telefonov in naročil različnih sestavnih delov, medtem ko ima menda v skladiščih kar 50 milijonov še neprodanih mobilnikov, predvsem serije Galaxy A, ki se letos zdi manj konkurenčna kot lani. Ne bi bil presenečen, če je podobno še pri kateri znamki, kajti Xiaomi denimo letos ne raste, pa tudi prodaja telefonov v splošnem pada, enako prenosnikov in česa drugega.
Ob sproščanju proizvodnih linij bo na vrsto končno prišla tudi avtomobilska industrija, vendar tam glede na bistveno dražje materiale in višje stroške (zaradi energentov, plačnih pritiskov, itd) vsaj kratkoročno ne gre pričakovati padca cen, ki so v zadnjem letu konkretno zrasle. Kaj se bo dogajalo prihodnje leto in naprej, pa najbrž ne zna z gotovostjo napovedati nihče.
Naslovna fotografija: DepositPhotos
- NEDELJSKI NASVET: Ali poznate številko IMEI telefona (in zakaj bi jo morali)?
- Apple mora drugim proizvajalcem ur dopustiti tesnejšo integracijo z iPhonom
- Kia EV3: Izjemno sproščujoč avto, kadar ne nadleguje s piskanjem (#video)
- KRATKI TEST Xiaomi 15: Čemu bi sploh posegal po ULTRI? (#video)
- Elroq je električni Karoq, ki bencinskega ne bo ogrožal (#video)
Brez komentarjev