Sony je kot zadnji od »velikih« predstavil paleto televizorjev z letnico 2023. Med njimi so štirje modeli »XR«, vsak s svojo zaslonsko tehnologijo in naborom lastnosti, pa tudi z nekoliko različnimi velikostmi in cenami pri posamezni diagonali.
Oznaka XR predstavlja najzmogljivejši, »kognitivni« slikovni procesor, ki ga Sony vgrajuje v svoje televizorje. Pri njem izpostavljajo tehnologijo XR Clear Image, ki naj bi izboljševala odpravljanje šuma, povečala jasnost premikajočih se subjektov, zmanjševala zabrisanost ter »ustvarjala prizore, nabite z akcijo.« Procesor skrbi še za povečevanje svetilnosti in zatemnjevanje zaslona, kjer je to potrebno, z drugimi besedami za ustrezen prikaz vsebin v formatih HDR, in za zmanjševanje pojava svetlobnega sija okrog svetlih subjektov.
Modeli gredo takole. Na vrhu sta A95L z zaslonom QD-OLED (proizvaja ga Samsung Display) in X95L s tehnologijo mini LED, torej izvedbo zaslona LCD z manjšimi diodami za osvetlitev od zadaj. A80L je televizor z običajnim (LG-jevim) zaslonom OLED, medtem ko je X90L LCD z običajno odzadnjo osvetlitvijo. Tako ima tudi X85L, vendar ta ne premore več procesorja XR. Model X80L je televizor z običajnim zaslonom LCD z osvetlitvijo ob strani in z dodatkom kvantnih pik za živahnejše barve, X75WL pa je najbolj osnovni televizor LCD v letošnji Sonyjevi ponudbi. Nekateri modeli, med njimi OLED-a z velikostjo zaslona 42 in 48 palcev, bodo ostali v prodaji v lanski izvedbi.
Pri vseh z vrha ponudbe je poleg procesorja edinstvena lastnost stojalo, ki ga je mogoče postaviti v eno od treh pozicij. S tem je lahko zaslon skoraj povsem »pri tleh« (ob strani ali na sredini) ali pa toliko dvignjen, da je pod njim prostor za zvočno letev. Oba modela OLED zvok ustvarjata z mikro vibriranjem zaslona, pri čemer je lahko ta »zvočnik« tudi v vlogi osrednjega v prostorskem sistemu. Pri modelih X95 in X90 prav tako lahko vgrajeni zvočniki sodelujejo v širšem sistemu, vendar so vgrajeni zvočniki običajni. Vsi imajo operacijski sistem Google TV in po dva polna priključka HDMI 2.1 za priklop igralne konzole ali osebnega računalnika za igranje v 4K do 120 sličic na sekundo in zvočne letve s podporo za Dolby Atmos (eARC).
A95L z zaslonom QD-OLED je nekoliko svetlejši od lanskega A95K, podobno kot pri Samsungu velja za S95C v primerjavi z S95B. Poleg diagonal 55 in 65 bo letos na voljo še 77 palcev, vendar ta (edina) nima trojne pozicije stojala, temveč le spuščenega. Ta model ima že priloženo magnetno kamero za spletne pogovore, ki jo je pri drugih mogoče dokupiti. A80L bo cenejša možnost OLED, tudi v diagonali 83 palcev. X95L ponuja najvišjo svetilnost med Sonyjevimi televizorji in bo zanimiv predvsem za športne navdušence in tiste, ki več gledajo podnevi oz. v svetlih prostorih, pa tudi za kupce, ki želijo velik zaslon, saj so diagonale 65, 75 in 85 palcev. Še večji je X90L v 98-palčni diagonali, ima pa ta model tudi najširši razpon velikosti (še 55, 65, 75 in 85).
Pri igranju je Sony končno podprl format Dolby Vision v povezavi z razločljivostjo 4K in osveževanjem s 120 sličicami na sekundo in dodal igričarsko pasico za hiter dostop do nastavitev ter še možnost dodatnega okna za sliko med igranjem.
Brez komentarjev