Ker se bo v naslednjih letih zagotovo marsikaj obrnilo na glavo, je smiselno razmisliti o zamenjavi pomembne storitve, od katere smo postali življenjsko odvisni! Rešitev se kaže v švicarskem Protonu.
Pravice uporabe ameriških digitalnih storitev bodo v dobi »miru skozi moč« pod nikoli pozabljenim sloganom »naredimo Ameriko spet veliko« neizogibno podvržene eroziji. Twitter je poučna zgodba o tem, kaj se zgodi, ko en človek narekuje pravila igre in pozablja na norme, ki so doslej držale družbo skupaj. Trump, Musk in njihova bratovščina se ne zanimajo za potrebe posameznika. Zanje se vse začne in konča pri denarju. Kdor misli, da bo drugače, bo razočaran.
Čeprav to ni neposredno naša stvar, se kljub temu ne moremo povsem izogniti vplivom odločitev volivcev na drugi strani Atlantika. Njihove odločitve so nas postavile na realna tla. Čas je, da razmislimo vsaj o zamenjavi osrednje poštne storitve. Najboljša alternativa je švicarski Proton, ki je v brezplačni različici primeren za posameznike, ki pošiljajo manjše število sporočil, v plačljivi različici pa je skoraj enakovreden Gmailu!
Podjetje Proton je bilo ustanovljeno in ima sedež v Švici, kjer veljajo strogi zakoni varovanje zasebnosti in je lasti neprofitne fundacije, ki da vedno daje prednost ljudem pred dobičkom. Podatkov svojih uporabnikov ne prodajajo in obljubljajo, da jih nikdar ne bodo. A ker brez denarja nič ne deluje, so cene za odtenek višje Googlovih ob razmeroma siromašni ponudbi funkcij brezplačne različice. Ta je namreč vezana na gigabajt velik poštni predal z dnevno omejitvijo pošiljanja sto petdeset sporočil in 5-gigabajtno shrambo, medtem ko Googlovi brezplačni različici podoben paket Mail Plus s 15 gigabajti stane mesečno pet evrov (oz. štiri evre, če plačate za celo leto vnaprej). Za kar dobite poštni predal in več funkcij v koledarju. Sledita še Proton Unlimited s shrambo veliko 500 gigabajtov (13 evrov oz. 10 evrov) in Proton Duo z enim terabajtom (20 oz. 15 evrov mesečno), ki dodajata zmogljivejši storitvi virtualnega zasebnega omrežja (VPN) in upravljalnika gesel.
Prehoda med storitvami se zaradi strahu, da bomo v procesu pozabili prenesti pomene stvari, upravičeno bojimo. To je hkrati razlog, da vztrajamo, čeprav nismo zadovoljni. Česar se Google hudičevo dobro zaveda. Da bi bil prehod, kolikor je le mogoče neboleč, je na voljo orodje Easy Switch tool, ki iz Googlovega predala prenese poštna sporočila, podatke iz koledarja in stike. Proton nima orodja za migracijo datotek iz shrambe Drive. Zanje poskrbite drugače. Z Googlovim orodjem za prenos datotek v stisnjenji obliki na računalnik, od koder jih potem prenesete v Protonovo shrambo.
Ne boste zamenjali poštne storitve. To je bolj kot ne jasno zaradi navajenosti. Niti jaz je ne bom. Vsaj ne takoj. Naredimo raje nekaj drugega. Že tako ali tako ima večina vsaj še enega, če ne celo več poštnih predalov, zakaj ne bi odprli še brezplačnega švicarske storitve. Nič nas ne bo stalo. Imeli bomo možnost, da jo dobro preizkusimo, se nanjo navadimo, in če ne razočara, vanj prenesemo pomembno poštno komunikacijo in datoteke.
Ti pa si pameten! Ko začneš brat, najprej ugotoviš, da nimaš pojma o politiki in nato še o tehniki. Res je dobra alternativa plačljiv Proton mail!?!
Komentar smo odobrili zgolj zato, da povemo, da ga naslednjič ne bomo, če bo napisan v takem (“facebookovskem”) tonu, žaljivo, popadljivo in s stališča vzvišenosti nad vsemi.
Tipičen Sovjetskokomubističen način oglaševanja in spraševanja samega sebe, kako je kapitalistično vse zanič. Po drugi strani pa je iz Švice pofl produkt suho zlato.
Naslednjič se lahko vzdržite lepljenja popolnoma neosnovanih oznak. Poleg tega lahko pojasnite, kje v članku slikamo storitve na tak črno-bel način, češ da je ena zanič in druga odlična. Pa sploh ne gre za to, katera je boljša, poanta članka je popolnoma drugje.
ta proton mail ni niti bleda senca Google maila… Če se gre za zasebnost, je najboljša opcija privatni – osebni mail server, ki ga dejansko sploh ni težko zagnat.
Po pravici povedano, niti e-pošta na lastni domeni in strežniku (ali pri kakšnem ponudniku gostovanja) po funkcionalnosti in eleganci uporabe ni niti blizu Gmailu, to lahko potrdimo iz lastnih izkušenj. Najbrž nobena tovrstna storitev ni, poleg tega pa je precej iluzorno pričakovati, da bodo ljudje rezervirali lastne domene in vzpostavljali strežnike, zato alternative iščemo med storitvami, ki jih je enostavno začeti uporabljati. Če tokrat predlaganega kdo privzame kot tisti naslov za prijavljanje v druge storitve in za to ne uporablja vedno Gmaila, je že majhen korak pri razpršitvi tveganja, da navezanost na enega ponudnika oz. storitev nekoč povzroči velike preglavice.
Odvisno kaj potrebuješ. Je kar nekaj rešitev… Mailcow, sogo, nextcloud, zimbra (tale sicer ne vem, če je še opensouce),…
Temu članku manjka pripis: “Sponzorirana vsebina.”
Ne, ker ga ni nihče sponzoriral.
Kar se tiče Gmaila: “If you’re not paying for the product, you are the product”… iz tega vidika je smiselno poznati čim več alternativ, vsak pa se sam odloči kaj mu ustreza… tovrstni prispevki so zato dobrodošli…
Uporabljam. Super zadeva. Odlično napisano…
Malce me moti niti ne tako subtilna “orange man bad” narativa s strašenjem pred “zlobnimi kapitalisti”, ampak ja; tudi sam imam že lep čas težavo z zamenjavo e-naslova. Le-tega sem nekako “prerasel”, a sem zaradi vpetosti v celoten ekosistem (plačujemo tudi Google One in imamo v njihovem oblaku že res ogromno družinskih datotek, predvsem fotk) bolj kot ne obsojen, da ga uporabljam (in vedno dražje plačujem) še naprej.
Sam e-naslov bi že zamenjal, a še vedno je vse vezano na obstoječ gmail račun, pa naj gre za prijavo v trgovino Play, Foto, … Skratka, ob slehernem poskusu zamenjave/migracije sem naposled obupal.
Ne bi rekli, da ravno strašimo, ni pa ravno nemogoče, da bi dogajanje tam postalo povod za razmislek pri večjem številu uporabnikov. In samo za to gre, da morda kdaj razmislimo, če se lahko vsaj delno otresemo navezanosti na enega samega ponudnika. Konec koncev tudi če račun ostane kot prijava za različne druge storitve, a komunikacijo in verjetno tudi shranjevanje v oblaku bi se morali dati prenesti drugam.
Zadeva je taka zaradi tega kar se dogaja v ZDA zdaleč ni tako nedolžno veliko korporacij je usmerjeno v smeri zlorabe vaših podatkov ravno danes sem gledal video o korporaciji John Deere,ki kmetom dela veliko škodo tako da se traktor kr sam ugasne in na koncu tej kmetje so prišli do zaključka da oni so kupili ta božji traktor zanj plačali 100.000 do milijona dolarjev in niso lastniki traktorja ki so ga plačali enako je v avto industriji v ortopedskih vozičkih aplikacijah Harley Davidson ikona Amerike in še veliko več dejte to povezati kar uporabljate od Googla appla in podobno kakšne so lahko posledice na vaših financah osebne zadeve in podobno to vam ta članek hoče povedati če niste obveščeni dobro obveščeni o zadevi zadržite svojo neumnost in negativnost v svoji glavi ker svet je polno tega in še veliko slabšega.In še ena zapomnite si ta izrek Dalaj Lame;drugim očitamo tisto kar sebi ne znamo