Kdor želi objavljati videe na TikToku, Instagramu ali »kratke« (pokončne) na Youtubu, jih mora običajno vsaj malo sfrizirati, redko so kar v izvirni obliki primerni za javnost. Za ta namen priporočam aplikacijo Capcut (razvija jo Bytedance, isto podjetje, ki stoji za platformo TikTok). Na voljo je tako za Android kot za iOS.
Najprej opozorilo. To ni aplikacije za tiste, ki želite snemati in montirati v klasičnem pogedu. Ležečega videa namreč na podpira, rada ima zgolj pokončnega. Tega smo se zdaj že navadili, tako ali tako večinoma videe konzumiramo na telefonih, in za omenjene platforme je to pravi format. V slednjih že lahko odrežete kakšen del videa na začetku ali na koncu, ne morete pa delati prave montaže, za to potrebujete namensko aplikacijo.
Ko odprete Capcut in se prebijete čez začetne zaslone za prijave (ni treba), kliknite na »Nov projekt« (New project) in dodajte posnetke, s katerimi želite delati. Pri vsakem obkljukajte še možnost HD, da ga prenesete v najboljši možni kakovosti, in potem stisnite Dodaj (Add).
Pričaka vas prijazen vmesnik s klasičnim trakom urejevalnika, kjer dodajate, režete, premikate posamezne izseke, vmes vrivate prehode, čez dodajate besedilo in učinke, spredaj izberete naslovno fotografijo (»Cover«) in na koncu imate lahko odjavno špico, kjer aplikacija poskuša promovirati sebe, a ta element lahko izbrišete. Vse je zelo odzivno in na večini telefonov je tudi končno zapisovanje zelo hitro.
Najlepše od vsega je, da sploh ni potrebe za plačljivo različico (Pro), ki sicer ni poceni, saj zahtevajo 13 evrov na mesec ali 140 evrov na leto. Na žalost ni možnost enkratnega nakupa, ki bi ga glede na kakovost aplikacije z veseljem plačal.
Aplikacija sicer na začetku večkrat poskuša izsiliti prijavo s takim ali drugačnim računom, ki pa se ji lahko mirno izognete. Prav tako lahko večino tistega, kar boste potrebovali, počnete zastonj. Celo izvozite video v razločljivosti 4K, če je material tudi tak, kajti zviševanje razločljivosti je ena od plačljivih »storitev.« Kot so napredne izboljšave kakovosti slike, denimo zmanjševanje šuma, odpravljanje utripanja ali popravljanje barv. Večina osnovnih popravkov, kot so kontrast, svetlost, saturacija, ostrenje, pa tudi nekateri filtri in dodajanje osnovnega besedila so zastonj. Določene zadeve iz tega nabora pa znova plačljive. Toda ključno je, da lahko video dobro zmontirate, poboljšate in opremite povsem zastonj.
Naslovna fotografija: DepositPhotos
- Samsung sestavine telefona zanimajo le še v povezavi z umetno inteligenco
- 120 milijonov investicij v obnovljive vire energije
- Ksenomorf ponovno dobil mogočno NASPROTNICO?
- Iz Prage še dostopna pametna ura in slušalke ter zelo zanimivi bateriji
- Peterica novih telefonov serije Xiaomi Redmi Note 14 od dobrih 200 do 500 evrov (#video)
Brez komentarjev