NEDELJSKI NASVET: Vse bolj se mi dozdeva, da bo takšen moj naslednji prenosnik!
Marjan Kodelja 18. avgusta 2024 ob 06:06

Prenosnika podjetja Framework sta prava posebneža, a ker obljubljata raven popravljivosti, nadgradljivosti in prilagodljivosti kot noben drug, se sprašujem, kako to, da njima podobnih ni več.

Nakup prenosnika v lokalnih trgovinah je vedno boleč proces. Ko že najdemo model s primerno ceno, hitro ugotovimo, da ima dobavljiva različica premalo pomnilnika, drugačen nabor priključkov od želenih, slabšo grafiko in procesor ter tako naprej. Prisiljeni smo v kompromis, ki nikoli ni dober. Zakaj ne? Ker delo doma, medtem ko je prenosnik povezna z monitorjem, tipkovnico in miško, ne zahteva enakih »zmogljivosti« in nabora komponent, kot zahteva delo na poti. Večina nas bi potrebovala dva prenosnika. Enega za na pot in drugega za delo doma ali v pisarni. Zapleteno in povsem negospodarno, ker obstaja rešitev. Modularen prenosnik!

Modularnost osebnih naprav je bila v preteklosti na slabem glasu, saj je odličnim idejam vedno sledilo cel kup bolečih kompromisov. Tokrat več kot očitno ni tako. Prenosnika Framework s 13 (33) ali 16-palčnim (41-centimetrskim) zaslonom to dokazujeta s tankostjo in lahkotnostjo, ki je primerljiva najbolj »čislanim« modelom, ob sočasni modularni zgradbi. To omogoča veliko. Pojdimo kar lepo po vrsti.

Nadgradljivost. Ob nakupu prenosnike nam je približno jasno, kaj tisti trenutek potrebujemo. Ne pa tudi, kaj bomo potrebovali v roku petih let, v katerem večina nas ravno zaradi hitrega razvoja tehnologij zamenjamo sicer še večinoma dovolj spodobno napravo. Vemo, da je odgovor nadgradljivost. Kolca se nam po njej. A ničesar ne naredimo. Oziroma se zadovoljimo s tem, da prenosnik morda celo dovoli nadgradnjo pomnilnikov. Framework dovoli zamenjavo skoraj vseh komponent. Če želimo, ali se pojavi potreba, zamenjamo procesor, ko je na voljo novejši, grafično kartico, zaslon … . Prenosnika ni treba vsake toliko let zamenjati, kar poleg na denarnico dobro vpliva še na manjši kup elektronskih odpadkov.

Popravljivost. Vse kar lahko nadgradimo, zlahka tudi zamenjamo, v primeru okvare. Prenosnika niti ni treba nesti na servis in čakati, da ga tam popravijo. To storite sami. Preprosto ga je razstaviti in zamenjati okvarjeni del z novim, ki ga naročite na spletni strani.

Prilagodljivost. Zamenjati je mogoče praktično vse. Celo dele ohišja, s čimer poskrbimo, da je prenosnik vedno videti svež in nov. Vendar to ni bistvo. Bistvo je prilagajanje potrebam. Med delom doma je na primer nujna dobra grafična kartica in priključki Thunderbolt, saj imate pred seboj dva zaslona razločljivosti 4K. Ko se odpravljamo na pot, omenjeno nima več pomena. Grafično kartico pustimo doma ter spremenimo vrsto priključkov. Na ohišju so mesta, kamor vtaknete modul z želenim priključkom. Katere in koliko njih, se odločite sami.

Framework je dokazal uporabnost zasnove, saj prenosnike ponuja že dlje časa (prvi so imeli 11. generacije procesorjev Intel). V tem času je tudi narasel nabor dodatkov in nadgradenj, ki so na voljo. Žal za nas obstaja ovira. Ne dostavljajo jih na naslove v Sloveniji. Če ga hočete, ga najbližje pošljejo v Italijo in Avstrijo.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja