Cena električne energije nas ni udarila po žepu, kot so nekateri napovedovali pred enim letom, a dogodki bi nas morali strezniti, da bi (spet) začeli gospodarno uporabljati energijske vire.
Kajpak to ni mogoče, če se ne zavedamo, ali nas sploh ne zanima, koliko porabijo naprave, brez katerih si marsikdo ne zna več predstavljati življenja. Sploh manjši porabniki, med katerimi so gotovo na prvem mestu telefoni. Morda eden ne porabi veliko, toda če upoštevamo vse v državi in leta uporabe, strošek ni več »zanemarljiv«. Ali pač? Občasno ugašanje telefona ne bo rešilo energijskih težav nobene države, se pa boste med mirnim časom nedosegljivosti gotovo bolje počutili.
Da bi izračunali strošek enega polnjenja telefona, morate poznati tri spremenljivke. Ceno električne energije, ki je objavljena na spletni strani statističnega urada. Trenutno znaša 0,17 evre na kilovatno uro. Sledi podatek o zmogljivosti telefona, ki ga najdete med njegovimi tehničnimi lastnostmi. Vzemimo kot primer Samsungovo S23 Ultro s kapaciteto baterije 5000 mAh. Vrednost pomnožite z 0,00385, da izveste, koliko energije zagotavlja popolnoma napolnjena. V konkretnem primeru 19,25 vatne ure. Tretji podatek je najtežje ugotoviti. Kolikšna je učinkovitost polnjenja, saj je odvisen od marsičesa. V povprečju bo zadostovala ocena, da je učinkovitost polnjenja 80-odstotna, kar pomeni, da gre 20 odstotkov energije v »zrak« (večinoma v segrevanje) oziroma da iz omrežja polnjenje odvzame 1,25-kratnik kasneje dejansko uporabne energije.
Podatke združimo s preprosto formulo. Cena elektrike pomnožena z zmogljivostjo baterije v vatnih urah in deljena z 800 (cena je za kilovatno uro, poleg tega pa je v tem faktorju upoštevana še učinkovitost polnjenja). V konkretnem primeru to pomeni, da je strošek enega polnjenja 0,41 centa. Zanemarljivo v vseh pogledih in ostane zanemarljivo tudi na letni ravni ob upoštevanju polnjenja vsak dan. Slab evro in pol.
Ravno tako občutnega zneska ne pokaže niti širši pogled. Recimo, da je v Sloveniji dva milijona telefonov in vsak porabi toliko kot »Ultra« (predstavlja skrajni primer), potem je strošek električne energije vseh 3 milijone evrov (17.262 megavatnih ur). Seveda ni. Prej polovico tega. Nimajo vsi telefoni enake zmogljive baterije in večina uporabnikov baterije ne izprazni vsaj dan. Za tako majhen znesek se nima smisla vznemirjati, a je podatek vseeno dobro poznati, saj je zanimiv. Če nič drugega.
Na podoben način zlahka izračunate strošek polnjenja vsake naprave z baterijo. Med njimi so tudi robotski sesalniki. Postopek izračuna je seveda popolnoma enak in z njim strošek. Vzel bom primer Roborocka S8, katerega sem nazadnje preizkusil. Ker je opremljen z baterijo kapacitete 5200 mAh, je strošek polnjenja zelo podoben strošku polnjenja telefona in ravno tako zanemarljivo majhen.
Naslovna fotografije DepositPhotos.
Brez komentarjev