NEDELJSKI NASVET: To dobiš, če se odločiš za eSIM
Marjan Kodelja 11. decembra 2022 ob 06:02

Za enkrat imajo še vedno predal za fizično kartico SIM, poleg podpore za njen digitalni ekvivalent eSIM. Že v naslednjem letu pa se lahko stvari obrnejo na glavo, saj izdelovalci napovedujejo zaton fizične kartice. Bomo zato prisiljeni zamenjati telefon?

Kartico SIM so »iznašli« leta 1991 sočasno z mobilno telefonijo GSM in vse od tedaj je nujna v vsakem telefonu. Najprej so jo zmanjšali na mikro in nato še na nano velikost. Manjše preprosto ne gre. Funkcija kartice SIM je hranjenje profila operaterja z vsemi podatki naročniškega odnosa. Vključno s telefonsko številko. Da jih hrani, ima kartica čip, zatorej je logični korak njegov prenos na matično ploščo telefona. Natančno to je eSIM, ki praktično pomeni, da se prej omenjeni podatki po določenem protokolu prenesejo nanj. Odpadejo »vtikanje« kartice na pladenj, kar je lahko za nekatere s tresočimi rokami in slabšim vidom izziv in morebitne težave slabega stika na električnih kontaktih. Pravzaprav je edina slabost eSIMa, da ga ne moremo preprosto in hitro prenašati iz enega telefona v drugega. Vprašajte se, kolikokrat to sploh še počnete. Izjema je srečen dan, ko se vam zahoče nov.

Ni čisto res, da na trgu ni telefonov brez predala za kartice. Le tostran Atlantika jih ni. Iphoni 14, namenjeni trgu Združenih držav, se zanašajo izključno na eSIM. Na drugi strani so izdelovalci telefonov z Androidom bolj zadržani, toda tudi oni bodo prej ali slej sledili zgledu. Kot so v primeru 3,5-milimetrskega avdio priključka, ki vse hitreje izginja z ohišja novih naprav. Za razliko do tega trenda, ki ni prinesel otipljivih prednosti, jih ukinjanje predala gotovo bo.

eSIMa ne morete fizično vzeti iz telefona in ga dati na drugega, a to v ničemer ne spremeni udobja uporabe mobilnih storitev. Ravno nasprotno. Ker so podatki o uporabniku in naročniškem razmerju zapisani v čipu, jih je mogoče preprosto in hitro prepisati z novimi. Zamenjati operaterja brez obiska poslovalnice ali čakanja, da vam pošljejo fizično kartico. Vse to se uredi preko spleta, po skeniranju kode QR in zaključki prenosa podatkov. Poleg tega bodo telefoni zagotavljali podporo več sočasnih eSIMov, v večino lahko zdaj »vtaknete« največ dva fizična SIMa, kar pomeni preprostejšo uporabo ponudb operaterjev v tujih državah. S ciljem izogniti se visokim stroškom gostovanja. Varnost je še ena prednost. V primeru kraje nepridiprav ne bo mogel vzeti kartice SIM iz telefona in otežiti iskanja.

Umik predala za fizične kartice bo izdelovalcem omogočil izdelavo tanjših ohišij, odpornejših proti vodi in prahu. Vsaka luknja namreč predstavlja šibko točko, zato ne čudi, da se ravno tako že pojavljajo ideje, da bi telefoni nekoč v prihodnje podpirali samo brezžično polnjenje. S tem bi odpadel še priključek USB-C (oz. Lightning, dokler bo še obstajal). Poleg tega zasede kar nekaj prostornine telefona. Vsak dodatni centimeter, ki ga uporabijo za večjo baterijo, vgradnjo dodatnega tipala ali kaj tretjega, se bo zagotovo nekje poznal.

Večji pomen, kot v telefonih, bo eSIM imel v drugih napravah, povezanih v omrežje. Od nosljivih preko avtonomnih tipal do avtomobilov. O nujnosti vmesnika za novo omrežje 5G sem pisal pred kratkim in takrat omenil slabšo pokritost z novo tehnologijo, ki bo neposredno vplivala tudi na rast uporabe elektronskega ekvivalenta »naročniške« kartice. Kolikšna je pokritost Slovenije lahko po novem preveriš na interaktivnem zemljevidu AKOS-a!

eSIM ni povsem nova tehnologija. Prisoten je že nekaj časa. Vendar pa je bilo sprejetje kljub prednostim precej počasno zaradi pomanjkljivega osveščanja in manjšega zanimanja izdelovalcev telefonov. To se počasi spreminja, saj eSIM nudi vse več operaterjev. A to ne pomeni, da morate takoj zavreči fizično kartico. Še nekaj časa bo v uporabi. Ravno tako v doglednem času ne pričakujem, da bodo izdelovalci predal zanjo popolnoma ukinili. Izginil bo postopoma, kot je izginil stari dobri avdio priključek.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
4 komentarji
  • Predvsem bodo morali naši operaterji, za lažji prehodi, omogočiti večkratno uporabo eSIM kartice, če že ne možnost, da imaš tako fizično kot eSIM kartico vezano na isto številko.

    Trenutno namreč, naš največji operater ne dovoljuje ponovne uporabe eSIM kartice, v primeru, da le to izbrišeš iz telefona.
    Sam sem imel pred kratkim izkušnjo, ker sem želel testirati, kako se bo eSIM obnesel v Pixel 7Pro in sem bil za vsak test nagrajen s ponovim plačilom. 🙂

    • Ostali operaterji, ki nudijo uporabo eSIM, imajo to moznost, da eSIM enostavno preneses na drug telefon brez ponovnega placila menjave SIM kartice… Kolikor vem, je pri nas Telekom edini, ki ima to tako storasto reseno …

  • Nekateri pa bomo morali zamenjati operaterja – ker sedanji (nizkocenovnik Bob) ne podpira e-sim tehnologije…

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja